بررسی تغییرات کاربری اراضی منطقه مهاباد با استفاده از تکنیک RS و GISپایانامه ارشد :

دانلود پایانامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :   مطالعه تغییرات کاربری اراضی منطقه مهاباد با بهره گیری از تکنیک RS و GIS

تکه ای از متن پایان نامه :

پژوهش حاضر در صدد تعیین انواع کاربری اراضی و مطالعه روند تغییرات کاربری اراضی در بخشی از حوزه مهاباد می باشد. در این مطالعه کاربری های مختلف مرتع، کشاورزی آبی و دیم به دلیل تغییرات به وجود آمده در کاربری ها، وجود تصاویر ماهواره ای مربوط به دوره های مختلف و اطلاعات قابل دسترس می باشد و نوع تغییرات نیز در این روش مشخص می گردد. نتایج مطالعات ایشان همچنین نشان داد که19.86 درصد از منطقه دچار تغییرات شده می باشد.

جعفری (1388) به مقصود مطالعه تغییرات کاربری اراضی در مناطق مرکزی استان گیلان با بهره گیری از داده های سنجنده های +ETM ، MMS 1975, IRS 2000 نقشه های کاربری اراضی در چهار دوره زمانی در شش طبقه کاربری، تهیه نمود. سپس با بهره گیری از روش مقایسه پس از طبقه بندی میزان تغییر و تبدیل هر کاربری در دوره های مورد نظر تعیین نمود. بر طبق نتایج حاصل شده سطح اراضی جنگلی در طی دوره های زمانی مورد مطالعه کاهش یافته و اراضی شهری رشد چشمگیری داشته می باشد.

 

و – جنبه جدید بودن و نوآوری در تحقیق:

با در نظر داشتن اینکه منطقه مهاباد از نظر کشاورزی دارای اهمیت ویژه ای در منطقه آذربایجان غربی می باشد، لذا تعیین تغییرات کاربری اراضی با بهره گیری از داده های سنجش از دور و تصاویر ماهواره ای می تواند در کاهش هزینه های مربوط به  مطالعه تغییر کاربری اراضی و دسترسی دقیق به تغییرات اراضی حائز اهمیت باشد.  نوآوری این پژوهش مطالعه کاربری اراضی با تکنیک GIS  و تصاویر ماهواره ای می باشد که می تواند اطلاعات دقیق تری را در زمینه کاربری اراضی در اختیار بگذارد.

 

 مطالعه تغییرات کاربری اراضی منطقه مهاباد با بهره گیری از تکنیک RS و GIS

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

مطالعه تغییرات کاربری اراضی منطقه مهاباد با بهره گیری از تکنیک RS و GIS