مروری بر مفهوم شتاب دهنده ها و معرفی مجموعه های فعال در ایران

Abstract science. Network and innovation. Businessman holding brain in circle global network connection communication and data exchanges worldwide on modern interface background. Networking and technology concept

همیشه در سایت ما تلاش کردیم تا اطلاعات جامعی در مورد استارت آپا رو در اختیار شما بذاریم. تا حالا معنی استارتاپا رو مرور کردیم و مراسمایی مثل کار و کاسبی ویکند بانوان تو تهران رو مورد پوشش قرار دادیم.

استارتاپا چند سالی می شه که در سطح جهانی تبدیل به یه کار و کاسبی میلیون دلاری شدن؛ طوری که مجموعه هایی مثل Rocket Internet در کشورای جور واجور دنیا روی این موضوع سرمایه گذاری کردن و همیشه در تلاش هستن تا سهم بیشتری از این بازار رو به دست بیارن.

در ایران هم کارآفرینان خیلی سریع تونستن خود رو با موج جهانی کار و کاسبی همراه کنن. مجموعه هایی مثل کافه بازار، دیجی کالا، تخفیفان و … با موفقیت خود جوری جوی رو در کشور ایجاد کردن که حتی واشنگتن پست رو هم مجبور کردن در مورد فعالیت استارتاپا در ایران، مطلبی رو به رشته تحریر در آورد.

در این مطلب می خوایم تا به «شتاب دهنده ها» بپردازیم. شتاب دهنده در واقع به مجموعه هایی می گن که حمایتای لازم رو از استارتاپا به عمل میارن و اونا رو به سمت موفقیت جهت میدن. در ادامه با سایت ما همراه باشین.

روش کار شتاب دهنده ها

شتاب دهنده ها شرکتایی هستن که از اول کار یه کار و کاسبی اونو تحت پوشش خود در میارن. این مجموعه ها در اول شرکت کنندگان رو واسه یه مدت کوتاه مورد بررسی قرار میدن و بعد ایده های برگزیده رو از بین اونا گلچین می کنن.

پس از انتخاب تیمای برتر به وسیله شتاب دهنده، مبلغ کمی در حدود ۲۰ هزار دلار (برابر ۶۵ میلیون تومن) در اختیار استارتاپا قرار میگیره و تیما واسه اثبات طرح خود و به مرحله تجاری رسوندن اون چیزی در حدود ۶ ماه فرصت دارن. البته در قبال این ۲۰ هزار دلار، شتاب دهنده بین ۱۰ تا ۲۰ درصد در از سهام استارتاپا رو از اون خود می کنه.

در طول مرحله دوم و ۶ ماهی که تیما واسه اجرا ایده خود فرصت دارن، شتاب دهنده فضا و امکانات مناسب رو در اختیار استارتاپا قرار میده. در این زمان هم اینکه مربیانی هم روی کار تیما نظارت می کنن و تلاش می کنن تا تجربیات خود رو با شرکت کنندگان به اشتراک گذارن.

در آخر و پس از پایان مرحله دوم، دوباره استارتاپا باید نتیجه کار خود رو واسه هیئت داوران تشریح کنن. در این قدم هم تعدادی دیگه از تیما حذف می شن و تنها چند کار و کاسبی این فرصت رو دارن تا سرمایه اصلی رو از شتاب دهنده دریافت کنن. سرمایه ای که معمولا عددی نزدیک به ۱۰۰ تا ۲۰۰ هزار دلار رو شامل می شه. بد نیس اشاره کنیم که معمولا این افزایش سرمایه با افزایش سهام شتاب دهنده در کار و کاسبی هم همراه می شه.

گذشته شتاب دهنده ها

شتاب دهنده ها درسال ۲۰۰۵ میلادی در بریتانیا پا به دنیا گذاشتن. Y Combinator اولین شتاب دهنده ای بود که در کمبریج انگلستان خود رو به دنیای استارت آپا معرفی کرد. بعد از این شرکتای TechStars، Seedcamp و Startupbootcamp به ترتیب در سالهای ۲۰۰۶، ۲۰۰۷ و ۲۰۱۰ میلادی به عنوان شتاب دهنده فعالیت خود رو شروع کردن.

الان ۱۵ شتاب دهنده برتر دنیا به توضیح زیر هستن:

 1. Y Combinator
 2. TechStars 
 3. AngelPad
 4. Launchpad LA 
 5. MuckerLab
 6. AlphaLab 
 7. Capital Innovators
 8. Tech Wildcatters
 9. Surge Accelerator
 10. The Brandery
 11. Betaspring
 12. BoomStartup
 13. Entrepreneurs Roundtable Accelerator
 14. JumpStart Foundry
 15. DreamIt Ventures

تجارب موفق شرکت Y Combinator

Y Combinator که اولین شتاب دهنده دنیا هستش تجربه به موفقیت رسوندن استارتاپای مشهوری رو در کارنامه خود داره. این شرکت هر دوسال یه بار مبلغی حدود ۱۲۰ هزار دلار رو در راه اندازی استارتاپا سرمایه گذاری می کنه.(در آخرین بار این مبلغ واسه ۸۵ ایده در نظر گرفته شد)

Y Combinator از سال ۲۰۰۵ تا کنون روی ۷۰۰ کار و کاسبی سرمایه گذاری کرده. نمونه روشن این استارتاپا DropBoxه که همتون با اون آشنایی دارین. Reddit، WePay، aero، pager duty، Homejoy و Wufood از دیگر استارت آپای این شتاب دهنده بزرگ دنیا هستن.

این شرکت که با ۱۴۰۰ سرمابه گذار در ارتباطه ارزش ترکیبی بالغ بر ۳۰ میلیارد دلار داره.

آشنایی با شتاب دهنده های ایرونی

در ایران الان چند مجموعه به شکل شتاب دهنده مشغول به فعالیت هستن. آواتک، گروه دیموند و مپس از جمله اسمای مطرح این بخش هستن. این مجموعه ها امیدوار هستن با آشنایی بیشتر کاربران ایرونی با معنی کار و کاسبی، در آینده ایده های جذابی رو به موفقیت رسونن.

آواتک

آواتک می خواد تا سال ۲۰۱۸، روی ۱۰۰ کار و کاسبی ایرونی سرمایه گذاری کنه. این تیم چهار مرحله رو واسه این کار در نظر گرفته. مرحله اول ارائه طرح هاست. پس از ارائه طرح استارتاپایی که ثبت نام کردن ۲۰ تیم به مرحله آماده سازی واسه شتاب می رسن. در این مرحله تیما طی ۲ ماه آموزش رایگان می بینن. در طول این مدت فضا و امکانات هم به رایگان در اختیار استارتاپا قرار میگیره.

پس از این دو ماه ۱۰ تیم منتخب به مرحله شتاب گیری می رسن. در این مرحله که ۴ ماه زمان میبره، استارتاپای موفق روی تولید محصول خود تمرکز می کنن. بعد همه نیازای هر ۱۰ تیم از جمله ایده های فکری، نیازای مالی، محیط کار و آموزشای نیاز به وسیله آواتک پشتیبانی می شه. در مرحله آخر روز نمایش نتیجه کار استارتاپا فرا می رسه.

تیمایی که بتونن در روز Demo day موفق به نمایش بهتر شن، با سرمایه گذاری پایانی آواتک مواجه می شن.

این شرکت از مرحله آمادگی واسه شتاب تا روز نمایش نتیجه های کار واسه هر کار و کاسبی مبلغ ۲۵ میلیون تومن (برابر ۸ هزار دلار آمریکا) سرمایه گذاری و در قبال اون ۱۵ درصد سهام هر کار و کاسبی رو به نام خود ثبت می کنه.

مدیریت این شتاب دهنده به وسیله تیم سه نفره تشکیل شده از سارا یوزینگر، محسن ملایری و سعید رحمانی به عنوان هیات مدیره صورت میگیره.

البته در کنار این سه نفر تیم مشاوره با حضور جف هافمن، فرشاد نوشادی و شهاب کاویانی هستن و به فعالیت شتاب دهنده مورد اشاره کمک می کنن.این شرکت وابسته به گروه سرمایه گذاری سرآواه.

 دیموند

این گروه نماینده شتاب دهنده امریکایی Plug & Play بوده و نام اون یعنی دیموند همون نام اولیه قله دماونده. دو نفر از موسسین این گروه در شتاب دهنده آمریکایی نامبرده مشغول کار هستن.

دیموند از اسفند ۹۲ کار خود رو در دانشگاه شریف شروع کرده. فعالیتای این گروه مخصوصا پذیرش طرحا با همکاری گروه کارآفرینی این دانشگاه انجام می شه.

شتاب دهنده نامبرده چیزی حدود ۵۰ میلیون تومن پول در اختیار هر کار و کاسبی قرار میده. ۴ هدف این گروه عبارتند از : ایجاد اکوسیستم پرورش ایده ها، ایجاد و گسترش فرهنگ مشاوره، رابطه کار آفرینان با بازار سرمایه و همکاری با اونا واسه ایجاد شرکتای موفق در میدون بین الملل.

این گروه امکاناتی مثل: مشاوره، دفتر کار، آموزش، سرمایه گذاری، پرداخت مالیات و مواردحقوقی رو در اختیار استارتاپا میذاره.

مپس

مجتمع پارس سامانه های علم پویا به طور خلاصه مپس به تلاش مدیرعامل خود یعنی فریدون کورنگی راه اندازی شده.

اون این شرکت رو یه سرمایه گذار خطر پذیر یا همون VS می دونه و می خواد از تجارب ۳۰ ساله خود در بیرون مرز کشور که منجربه راه اندازی ۴ کار و کاسبی موفق و ۳ استارت آپ ناموفق شده، استفاده کنه.

مپیس فقط طرحایی با دید جهانی رو قبول می کنه و ایده های منحصر شده به ایران رو واسه سرمایه گذاری قبول نمی کنه. گروه خیلی از تحصیلکردگان ایرونی داخل و بیرون مرز کشور با این شتاب دهنده همکاری می کنن.

۶ روز کار در هفته و ۷ روز تعطیلی در سال استاندارد مپس واسه فعالبته و حدود ۸۰۰ ساعت کار آموزشی واسه تیمای استارتاپی انجام می شه.