آموزشی

طب سنتی و ریه

15 medicinal plants for lung health

اگه می خواید ریه ای سالم داشته باشین باید مراقب ان باشین همین امروز پروسه ترک سیگار رو شروع کنین و البته اگه هر کدوم از گیاهان دارویی زیر در دسترس تونه مصرفش رو شروع کنین.

ریه عضویه ظریف و حساس که مقابله با هوای آلوده از جمله مهم ترین وظایف اون هستش.

طبق معیارهای طب سنتی، مریضی های دستگاه تنفسی معمولا در اثر کمبود و ضعف جریان انرژی ریه به وجود میاد و این کمبود انرژی به شکل ضعف عمومی، خستگی شدید، صدای آروم و بی حالی، نبود تمایل واسه حرف زدن، دم و بازدم کوتاه ظاهر می شن.

علی بهادری، متخصص طب سنتی در گفت وگو با ایسنا، در مورد مریضی تنگی نفس گفت: از دیدگاه طب سنتی تنگی نفس یا سوء تنفس می تونه دلایل زیادی داشته باشه. بعضی وقتا دلیل از قلبه، بعضی وقتا رطوبت غلیظ یا رقیق موجود در ریه س و بعضی وقتا بلغم غلیظ، بعضی وقتا اخلاط غلیظه، بعضی وقتا ریزش مواد از ناحیه سینوس ها یا ناحیه سر به پائینه و بعضی وقتا ورم ریه و بعضی وقتا ورم مریه و بعضی وقتا به دلیل مشکل در معده س یا بعضی وقتا ضعف عضلات تنفسیه.

علی بهادری با اشاره به بعضی اصول که باید در مریضی های ریوی رعایت شن، گفت: بیماران ریوی چه آسم چه آلرژی و چه برونشیت یا عفونت ریه باید از غذاهای بسیار تند و ترش دوری کنن. اگه گرما مزاج مریض بالاست از سکنجبین استفاده کنه.

ایشون در ضمن گفت: بیماران ریوی مخصوصا اون ها که بلغم غلیظ در ریه دارن از مواد غذایی مانند شیر، ماهی و میوه ها دوری کنن، غذا و نوشیدنی و سبزی سرد مخصوصا هندوانه، خیار، خرفه، اسفناج هم واسه اونا ممنوعه. این افراد نباید پس از غذا آب بنوشن و از نفاخ ها مانند باقلا، عدس و لوبیا دوری کنن و پس از غذا استحمام نکنن و خیلی سریعً پس از غذا نخوابن.

بهادری گفت: اگه بخارات معدی در افراد گرفتار به تنگی نفس زیاد باشه، کسائی که مخصوصا شب ها به دلیل بخارات معده دچار تنگی نفس می شن از عدس، بادمجان ، گوشت گاو و تندی و ترشی دوری کنن.

ایشون بابیان اینکه آدمایی که تنگی نفس دارن نباید یبوست داشته باشن، اضافه کرد: اگه تنگی نفس، دلیل قلبی داشته باشه مخصوصا در افراد دارای گرما قلبی زیاد که نبض قوی و بدن گرمی دارن، نوشیدن ماءالشعیر مؤثره.

ایشون در تعریف برونشیت طولانی گفت: این مریضی شامل ترشح طولانی، تکراری و فراوون تنفسیه که با خلط فراوون همراه س. در آسیب شناسی سلولی، این مریضی با افزایش اندازه غددی که ترشح می کنن همراه س و شدت و مدت مریضی در افراد جور واجور، فرق داره.

ایشون بابیان اینکه در علم پزشکی نوین دلیل اصلی بروز برونشیت طولانی نامشخصه اما در طب سنتی قابل تفسیره، اضافه کرد: در طب سنتی چهار خلط جور واجور در آدم تعریف شده که شامل صفرا، خون (دم)، بلغم (موکوس) و سوداه که هر یک خواص خود رو داره؛ به عنوان مثال خواص گرمی و خشکی واسه صفرا، گرمی و تری واسه خون، سردی و تری واسه بلغم و سردی و خشکی واسه سودا تعریف شده.

بهادری اضافه کرد: در همین زمینه برونشیت طولانی با افزایش بلغم درراه های تنفسی و با نشونه های تری و سردی در مریض همراه س که واسه درمان این بیماران لازمه از رژیم گرم و خشک استفاده کرد.

ایشون با اشاره به حمله های زیاد و طولانی آسم در افراد برونشیتی گفت: در حمله های زیاد و طولانی آسم و در افراد برونشیتی بیشتر خلط غلیظ مشاهده می شه. این افراد باید حتما از مواد غذایی مانند جوجه مرغ، تخم مرغ عسلی، گوشت گنجشک، زیره، دارچین، زنجبیل و زیره و فلفل استفاده کنن.

این متخصص طب سنتی گفت: هم اینکه واسه درمان برونشیت و مریضی های طولانی تنفسی بهتره غذاها و گیاهان دارویی با طبع گرم مانند نخود، عسل، گوشت گوسفند و گیاهانی مانند زعفران، زنجبیل و … مصرف شه.

ایشون اضافه کرد: پس بهتره از مصرف مواد غذایی و نوشیدنی های با طبع سرد دوری کرد تا به تدریج مزاج مریض از سردی و تری به سمت تعادل حرکت کنه. البته رژیم غذایی واسه درمان این مریضی به تنهایی کافی نیس و باید در کنار اون از گیاهان دارویی با طبع گرم استفاده کرد و ورزش کردن رو در برنامه روزانه قرارداد.

بهادری هم اینکه پیشنهاد کرد: این بیماران از مصرف غذاهای با طبع سرد مانند گوشت گوساله، سفیده تخم مرغ، ماست، شیر و میوه های ترش و داروهای گیاهی با طبع سرد مانند خاکشیر، زرشک، عناب، عرق کاسنی و عرق شاتره دوری کنن.

ایشون بابیان اینکه تنگی نفس حالتیه که تنفس فرد از حالت عادی خارج شده و تند و سریع می شه، مانند کسی که تازه از دویدن وایس تاده باشه، گفت: خیلی از بیماریهای ریوی ازجمله مشکلات انسدادی ریه و در رأس اون ها مریضی آسم، موجب نفس تنگی می شه.

بهادری گفت: ذات الریه هم از دیگر آسیب های ریویه که تنگی نفس رو به دنبال داره. در درمان تنگی نفس، علاوه بر دارودرمانی، نکات دیگری ازجمله انجام ورزش های سبک، زیر نظر دکتر متخصص، واسه تقویت عضلات تنفسی باید رعایت شه. هم اینکه حجم غذایی که فرد مبتلابه تنگی نفس استفاده می کنه باید سبک و کم باشه و از غذاهای مقوی در حجم کم استفاده کنه.

 ایشون بابیان اینکه بیشتر سبزیجات دارای خواص آنتی اکسیدانی هستن، اضافه کرد:  آنتی اکسیدان ها این توانایی رو دارن که با تحریک مواد اکسیدان اثر منفی اون ها رو خنثی کنن. یکی از مریضی هایی که در طب سنتی و با مصرف داروهای سنتی به خوبی قابل کنترله، مریضی آسم یا تنگی نفس و در اصطلاح طب سنتی، مریضی ربوه. به کار گیری گیاه بابونه به صورت دم نوش و استنشاق بخار دم کرده بابونه، بسیار در باز شدن مجاری تنفسی و کم شدن نشونه های آسم مؤثره.

این متخصص طب سنتی گفت: شکل های جور واجور گوشت پرندگان و دل حیوانات حلال گوشت واسه این بیماران خیلی خوبه. از سبزیجات به درد بخور می توان به آویشن، نعناع، کرفس، شید، چغندر، برگ ترب و کدوحلوایی اشاره کرد. هم اینکه خشکبارهایی مانند بادام شیرین، پسته، انجیر خشک و هم اینکه ادویه جاتی مثل، زیره، مشکی دانه، دارچین، زعفران و زنجبیل واسه بیماران مبتلابه تنگی نفس خوبه.

ایشون در ضمن گفت: آب عسل از درد سینه می کاهد و سکنجبین عسلی خلط غلیظ رو لطیف می کنه. درهرحال آب عسل جزو بهترین پاک کننده ها و شوینده مجاری ان و اگه ورم مجاری باشه، مخصوصا در مبتلایان به آسم بهتره آب عسل رقیق باشه و به اضافه زعفران اثر رو بیشتر می کنه.

بهادری هم اینکه گفت: ترکیب سیر با شیر یکی از بهترین داروهای پاک کننده ریه و رودهه؛ مصرف سیر کهنه از عکس العمل های التهابی و آلرژیک دستگاه تنفسی و واسه پاک سازی سینه از اخلاط مضر هم خوبه

به گفته ایشون، گرفتگی مجرای هوایی و تنگی نفس می تونه موجب سرفه، تنفس دهانی و در آخر التهاب تارهای صوتی شه که رعایت بعضی تصمیمات خود در رفع گرفتگی صدا مؤثره.

ایشون به راه های رفع گرفتگی صدا به وجود اومده بوسیله تنگی نفس اشاره کرد و گفت: مصرف گوشت هایی مانند گوشت خروس، کبک، قرقاول، گنجشک و مصرف قلب حیوانات حلال گوشت، مصرف سبزی هایی مانند شید، کرفس، نعناع، آویشن، کدوحلوایی، مرزه و از بین خشکبار بادام شیرین، پسته، انجیر خشک و مویز خوبه.

بهادری اضافه کرد: هم اینکه از بین ادویه جات زیره، مشکی دانه، دارچین، زعفران و زنجبیل، مصرف سیب، انار ترش و شیرین، زردآلو، شفتالو، خربزه، میوه های شیرین، میوه های خوشبو و بوییدن عطریات و گل های طبیعی و شربت عسل، شربت سیب شیرین، شربت زعفران، شربت انجیر، شربت رضوی، شیر بز یا شیر گوسفند و روغن بادام شیرین خیلی خوبه.

ایشون بابیان اینکه گل گاوزبان گیاهی چندساله به ارتفاع تقریبی ۵۰ – ۲۰ سانتی متر و ساقه گل دهنده ۸۰-۶۰ سانتی متریه، گفت: این گیاه دارای کرک های تقریبا نرمه که روی برگ ها به حالت خوابیده و در بقیه قسمت ها به صورت افراشته و مخلوط با کرک های کوتاه و متراکمه. جویدن برگ تازه گیاه گل گاوزبان واسه درمان جوش های چرکی دهن و دم کرده اون واسه تنگی نفس خوبه.

 

خاصیت شنبلیله خشک شده چیه؟

خواص عصاره و ریشه شیرین بیان

آموزش طب سنتی ایسنا گیاهان دارویی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *