ضریح حرم امام حسین (ع) توسط مردم قم به سمت تهران بدرقه شد

 ضریح حرم امام حسین (ع)، بعدظهر امروز بوسیله مردم قم به سمت تهران بدرقه می شه. این ضریح هفتم آذرماه به تهران می رسه.


به گزارش خبرنگار سرویس حج و زیارت خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، ضریح حرم امام حسین (ع) که ساخت اون بوسیله هنرمندان ایرونی نزدیک به ۵ / ۴ سال زمان برده، آخرسر بعد ازظهر روز عاشورا روونه ی کربلا می شه تا جانشین ضریح قدیمی حرم شه.

در طراحی این ضریح از هنر استاد محمود فرشچیان استفاده شده و استاد مصطفی خدادادزاده هم قلم زنی اثر رو انجام داده و سیدمحمد حسینی موحد هم سوره هایی از قرآن، احادیث، اسماء جلاله و امامان معصوم (ع) رو روی این ضریح خطاطی کرده.

در ساخت این ضریح که به گفته ی مقامات ستاد بازسازی عتبات عالیات، پس از ۱۴ قرن نصیب ایران شده، حدود ۱۲۰ کیلوگرم طلای ۱۸ عیار، دوهزار کیلوگرم مس و ۵ / ۵ تن چوب ساج با موندگاری ۳۰۰ سال به کار رفته و پیش بینی می شه عمر اون نزدیک به ۴۰۰ سال باشه.

تموم هزینه ی ساخت ضریح حرم امام حسین (ع) از نذورات مردمی تأمین شده و با در نظر گرفتن اعلام بی احتیاجی مادی این پروژه از طرف مسئولان ستاد بازسازی عتبات عالیات، قرار شده در طول راه، از جمع بیاری نذورات مردمی دوری شه. به خاطر همین حسن پلارک – رییس این ستاد – از مردم خواست تا هیچ نذری رو اهدا نکنن، چراکه با در نظر گرفتن فتوای مراجع نمی تونن نذورات اضافه رو در جای دیگری استفاده کنن.

ضریح امام حسین (ع) روز سه شنبه به تهران می رسد و پس از توقفی کوتاه در حرم امام خمینی (ره) به مصلای تهران منتقل می شه و تا ۱۳ محرم (چهارشنبه هشتم آذرماه) مهمون مردم تهرانه. ستاد بازسازی عتبات عالیات عراق در ایران هم حالا در حال هماهنگی با مسئولان شهری واسه تأمین امکانات حمل و نقل زائران واسه رفتن به مصلاست که هنوز جزییات برنامه ی اون مشخص نشده.

این ضریح بعد از عبور از استان های مرکزی، لرستان و خوزستان، به سمت کربلا برده و از مرز شلمچه از کشور خارج می شه. ضریح در هر کدوم از این مقاصد، یه روز متوقف می شه تا مردم بتونن اون رو ببینن.

حدود ۱۰ روز طول می کشد تا ضریح حرم امام حسین (ع) از ایران خارج شه و نصب اونم حدود ۵ / ۱ ماه دیگه در کربلا شروع می شه. این عملیات طبق برآورد ستاد بازسازی عتبات عالیات، ۴۵ روز طول می کشد و شاید در این مدت، امکان زیارت مزار متبرک امام حسین (ع) با فاصله آماده شه و به احتمال زیاد، ضریح جدید در ماه ربیع الثانی پرده ورداری می شه.

ایسنا ضریح امام حسین

Be the first to comment

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*