صرع و زنان

صرع و زنان

مریضی صرع یه نوع مریضی عصبی عادی در دنیا هستش که به دنبال مشکل در انتقال پیامای عصبی بین سلولای مغز ایجاد میشه. هرچند در گذشته مبتلایان به صرع از خیلی از حقوق اولیه خود مانند ازدواج و تشکیل خونواده محروم بودن اما با گذشت زمان همراه با شناخت بهتر این مریضی و پیدایش درمانای موثر در کنترل تشنجای تکراری، درزمان سالای گذشته مشکلات مربوط به ازدواج رو به کاهش گذاشته.

به دلیل اثرات مریضی صرع در زندگی آینده افراد؛ انتخاب درمان مناسب مخصوصا واسه دختران جوون در سن بلوغ و باروری اهمیت بسیار داره، چون که بعضی از داروهای درمانی صرع باعث مشکل در تخمک گذاری و نامنظمی عادات ماهانه یا عوارضی مانند چاقی و ریزش مو می شن. در بعضی از بیماران به دنبال عادت ماهانه و تغییرات هورمونی، حملات شدید شدن می شن و افزایش دوز مصرفی بعضی از داروها در هفته قبل از قاعدگی می تونه واسه تعدادی از این بیماران به درد بخور باشه.

اینم بگیم که داروهای درمانی صرع در بعضی موارد تاثیر روشای ضدبارداری رو پایین می یارن. از اونجایی که خیلی از زنان جوون واسه پیش گیری از باردار شدن از این روشای ضدبارداری استفاده می کنن، این دسته از بیماران باید واسه حصول اطمینان از نبود تداخل دارویی با متخصص زنان و متخصص مغز و اعصاب خود در مورد چگونگی پیش گیری از بارداری مشورت کنن.

صرع و بارداری

تا یه چند وقت پیش خیلی از زنان گرفتار به مریضی صرع به دلیل باورهای غلط تمایلی به بارداری نداشتن. مثلا، ترس از انتقال صرع از مادر به بچه، بروز مشکل در نوزاد به خاطر مصرف دارو از راه مادر، مشکلات بین زایمون واسه افراد گرفتار به صرع یا بسیاری موارد دیگه نمونه هایی از نبود علم کافی افراد نسبت به این مریضی بود. حالا خوبیش اینه امروزه به لطف راهکارهای پزشکی و درمانی ارائه شده واسه مقابله با این مریضی، بیشتر از ۹۰ درصد از زنان گرفتار به صرع، بارداری خود رو با موفقیت طی می کنن و زایمانی موفقیت آمیز همراه با فرزندانی سالم دارن. با این حال زنائی که قصد باردار شدن دارن لازمه چند ماه قبل از مبادرت به بارداری با دکتر معالج خود مشورت کنن. این مراجعه و مشاوره قبل از بارداری واسه کنترل تشنجا در سطح مطلوب، بررسی دوباره سوابق پزشکی مریض و اراده کردن در مورد قطع یا تغییر داروهای مورد استفاده مریض درزمان دوران بارداری صورت میگیره. هر چقدر کنترل حملات قبل بارداری بهتر انجام شده باشه، احتمال تشنج طی بارداری و در زمان زایمون کمتره. با این حال بیشتر تعداد حملات در ۵۰ درصد موارد بارداری بدون تغییر باقی می مونه، در ۳۰ درصد موارد شدید شدن می شه و در حدود ۲۰ درصد کم میشه.

انتخاب درمان درست، مشکلات احتمالی ایجاد شده در جنین رو به کمترین اندازه ممکن میرسونه. باید اینم بگیم که که امکان بروز ضایعات جنینی در خانومای سالم هم هست اما این احتمال در بیماران گرفتار به صرع به اندازه کمی به دلیل مصرف دارو زیاد می شه که با انتخاب درست دارو به کمترین حد خود می رسه.

خانومایی که تحت درمان هستن مانند بقیه زنان باردار در دوران بارداری نیاز به استراحت و خواب کافی، تغذیه مناسب، فعالیت بدنی مناسب و دوری از هر گونه استرس و ناراحتی دارن. علاوه بر موارد درمانی گفته شده، بررسی عادات غذایی و زندگی مریض در این دوران مهم بسیار زیادیه و همکاری دوستانه همسر مریض واسه راحت تر گذروندن این مدت می تونه بسیار اثر داشته باشه.

صرع و شیردهی

طبق منابع موجود، همه داروهای مورد استفاده در درمان صرع از شیر مادر عبور می کنن و واسه اراده کردن در مورد شیردهی باید منافع و مضرات موجود واسه مادر و نوزاد رو همزمان سبک و سنگین کرد. اما در کل شیردهی واسه مادران گرفتار به صرع ممنوع نیس و می تونن مانند همه مادران شیردهی رو بکنن.

صرع و سلامت استخون

تعدادی از داروهای درمان کننده صرع می تونن چه در دوران کودکی و چه در بزرگسالی، باعث کم شدن اندازه کلسیم و ویتامین D در بدن شن. در نتیجه بیماران تحت درمان با داروهای کنترل کننده صرع بهتره در این رابطه با دکتر خود مشورت کرده تا در صورت صلاحدید دکتر اقدامات لازم انجام شه.

نتیجه گیری

نکته قابل توجه در همه بیماران گرفتار به صرع اینه که درمان صرع نیاز به همکاری خاص مریض و خونواده ایشون با دکتر معالج داره و مریض باید به مصرف درست و به موقع داروها پای بند باشه. هم اینکه داشتن یه زندگی سالم هم بر روند درمانی فرد موثره. به طور مثال استراحت کافی، تغذیه مناسب و سالم، دوری از نوشیدن الکل و مصرف دخانیات، انجام فعالیتای بدنی مناسب و موافق با مریضی صرع مانند یوگا، پیاده روی و ورزشای کششی از نمونه های زندگی سالم هستن.

شرکت داروسازی دکتر عبیدی به عنوان یکی از فعالان پیشرو در چرخه سلامت کشور، علاوه بر تحقیق و تولید دارو، با راه و روش مریض محور تلاش بر افزایش آگاهی عموم جامعه داره. واسه کسب اطلاعات در مورد بقیه مریضیا به سایت یا شبکه های اجتماعی عبیدی مراجعه کنین.

نشونه های دوست داشتن واقعی پسران

چیجوری یه زن موفق باشم؟

Be the first to comment

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*