خرید آلترا، گران ترین حربه اینتل برای باقی ماندن در میدان رقابت

براساس گزارشی از وال استریت ژورنال، بزرگ ترین چیپ ساز دنیا در حال گفتگو با یه شرکت تولید کننده تراشه موجود در سیلیکون ولی به نام Alteraه تا اونو بخره و اگه اینجور توافقی میان دو طرف شکل بگیره انتظار میره که الترا بزرگ ترین خرید در تاریخ این شرکت باشه.

در ادامه این مطلب با سایت ما همراه باشین.

البته در خبری که به وسیله وال استریت ژورنال منتشر گشت به جزئیات زیادی در این رابطه اشاره نشد و علاوه بر این، منبع مشخصی هم واسه اون ذکر نشد و اونطور که در شامل مطلب اومده، هنوز مذاکرات دو طرف در این رابطه تکمیل نشده س.

براساس گزارش نامبرده :«مفاد هرگونه توافق احتمالی و زمانبندی اونو نمیشه مشخص کرد و پیش بینی می شه که در آخر بیشتر از یه قرارداد میان دو طرف به امضا برسه.»

با این همه، این خرید واسه اینتل بسیار معنا پیدا می کنه. الترا نام بزرگی نیس اما این شرکت الان در مورد ساخت چیپایی فعالیت داره که نشون دهنده آینده پایگاه های داده ای بزرگ پشتیبانی کننده از اینترنت هستن.

جیسون مارس یکی از استادان علم رایانه در دانشگاه میشیگان که تحقیقاتش روی سخت افزار استفاده شده در دیتا سنترهای مدرن تمرکز داره در مورد این قرارداد میگه: «من اصلا از شنیدن این شایعه حیرت زده نشدم».

نگفته نمونه که الترا در مورد ساخت FPGA یا صفحات میدونی قابل برنامه نویسی درگاهی فعالیت داره. اینا چیپایی هستن که میشه واسه انجام اموری بسیار مشخص، برنامه ریزی شون کرد و و مثل تراشهای سنتی به برق یا فضای زیادی نیاز ندارن.

آدمایی مانند مارس می گن که این چیپا می تونن در طیف خیلی از خدمات مثل نسل تازه سرویسای هوش مصنوعی مثل سیری اپل و کورتانای مایکروسافت استفاده کرده شن.

مارس که عضو یه تیم تحقیقاتیه و یه چند وقت پیش مقاله ای رو در مورد امتیازات FPGA در قیاس با چیپای سنتی در زمان اجرای سرویسایی مثل کورتانا و سیری منتشر کرده بود در ادامه میگه: این همون روندیه که الان شاهدش هستیم و اینتل هم خود رو با اون همگام کرده.

امروزه بخش اعظمی از چیپایی که استفاده ما از سرویسای اینترنتی رو ممکن می کنن از طرف اینتل تولید می گردن و بدیش اینه باید بگیم که اینجور شرکتی الان توانایی ساخت FPGA رو نداره.

اینتل از هر گونه اعلام نظر در مورد گزارش وال استریت ژورنال دوری کرده و الترا هم از هرگونه جواب به درخواستای مطرح شده واسه اعلام نظر در این رابطه دوری ورزیده.

در هر صورت، این دو شرکت شریکای دیرینه هم هستن و حدودا دو سال پیش بود که طی توافقی قرار شد الترا چیپای آینده رو در کارخانجات اینتل بسازه؛ یعنی در همون تاسیسات گران قیمتی که اینتل از اون واسه ساخت چیپ هاش استفاده می کنه.

نکته مهم دیگه در این رابطه اینکه، الان شرکتای یاد شده واسه ساخت یه مادربرد تجربی در حال همکاری با یکدیگرند که اونم شامل چیپای سروری اینتل و FPGA التراست.

این پروژه HARP نام گرفته و به معنی پلتفرم تحقیقاتی معماری جور واجور است و مارس و تیمش هم تلاش دارن که یکی از این برده ها رو دریافت کرده و مورد آزمایش بذارن.

هرچند که دنیای تکنولوژی مرتبا در حال پیشرفته و روز به روز نتیجه های تازه ای مثل FPGA به اون ارائه می شه اما چیپای سروری سنتی هم بازم مورد استفاده قرار می گیرن و این برده ها راه رو واسه استفاده همزمان از این دو تراشه صاف می کنن. مارس در صحبت هاش ساخت این برد رو اقدامی مطلوب از طرف اینتل آزمایش می کنه.

خیلی از شرکتا الان از چیپای کوچیک تر، ساده تر، و کم مصرف تر واسه ارائه بعضی از سرویسای خاص خود استفاده می کنن. واسه نمونه مایکروسافت از تراشهای FPGA واسه موتور جستجوی بینگ استفاده می کنه و گوگل و فیسبوک GPU یا پردازندهای گرافیکی رو واسه سرویسای «یادگیری ماشینی» خود بهتر می دونن، همانایی که می تونن چهره ها رو در عکسا تشخیص داده یا عباراتی که به صورت صوتی ادا می شن رو بفهمن.

واسه مارس و بقیه این چیپا نقشی به مراتب پر رنگ تر رو در دیتا سنترها اجرا می کنن و با گذشت زمان ممکنه که روزی تماشاگر به کار گیری تراشهای به کار رفته در تلفنای هوشمند امروزی در سیستمای پایگاه های داده ای باشیم.

همه اینا تا حدودی باعث پریشونی و گیجی اینتل می شه. اما باید بگیم که الان این شرکت کلیه چیپای جانشین رو در دست بررسی داره و حتی ممکنه تصمیم بگیره که شرکت سازنده اونا رو بخره.

Be the first to comment

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*