تحصیل در کانادا؛ شرایط پذیرش، هزینه ها و بورسیه 

Complex abstract graph background.

 

طبق رتبه بندی سازمان ملل، کانادا پیوسته جزو ۱۰ کشور برتر دنیا واسه زندگیه. کانادا یکی از بهترین کشورها واسه تحصیله. کانادا کشوری با جمعیتی بالای ۳۶ میلیون نفر که هرساله ۱۶ میلیون گردشگر از اون دیدن می کنن، تا دسامبر ۲۰۱۵ پذیرای حدود ۳۵۶٫۵۷۴ دانشجو از ۱۸۵ کشور مختلف بوده. امتیازایی مثل کیفیت بالای آموزش، ارائه مدارک معتبر جهانی و شرایط اجتماعی پایدار و امن باعث قرارگرفتن کانادا در این جایگاه شده. باوجود جشنای تابستونی، ورزشای زمستونی، طبیعت و مناظر جور واجور، ورزشا، فرهنگا و غذاهای مختلف، عجیب نیس که تحصیل در کانادا طرفداران زیادی در سراسر دنیا داشته باشه.

 

تحصیلات عالی در کانادا

دوره کارشناسی (لیسانس) در کانادا بسته به دانشگاه ۳ تا ۴ سالهه. کسب مدرک کارشناسی و بالاتر بسته به نوع مدرک از ۱ تا ۳ سال طول می کشه. تحصیلات عالی در کانادا به شکلای جورواجور مثل کالجای محلی، مدرسه ی عالی علوم فنی و کاربردی، مدرسه ی هنرهای کاربردی (که گواهی نامه، دیپلم، مدرک کاردانی و کارشناسی ارائه می کنن) و دانشگاها (که مدرک کارشناسی و بالاتر ارائه می کنن) ارائه می شن.

در سال ۲۰۱۶ نظام آموزش عالی کانادا رتبه پنجم در دنیا رو گرفت.

یکی از امتیازات ویژه ی نظام آموزش عالی کانادا اینه که هر استان برنامه آموزش خودش رو بی دخالت دولت مرکزی تعیین می کنه. پس روش تحصیل بسته به استانی که انتخاب می کنین، متفاوته. به ویژه نظام آموزشی کبک که فرق زیادی با دیگر مناطق کانادا حتی از نظر زمان برگزاری و طول دوره تحصیل داره. مثلا دوره دبیرستان یک سال زودتر تموم می شه و گذراندن دوره پیش دانشگاهی (CEGEP) در هنرستان یا کالج عمومی اجباریه؛ دوره ای که به یه جور برابر سال اول دانشگاهه و جزئیات اون بسته به مؤسسه ی آموزشی متفاوته.

برمبنای آمار سازمان آموزش بین المللی کانادا، ۹۰ درصد دانشجویان خارجی از تجربه تحصیل در کانادا راضی (۶۱ درصد) یا خیلی راضی (۲۹ درصد) هستن. کانادا در دسته کشورهاییه که سرمایه گذاری بالایی در آموزش می کنه، تاجایی که در سال ۲۰۱۴ از آمریکا به عنوان کشوری که بیشترین سرانه آموزشی رو داره، پیشی گرفت.

کانادا بیشتر از ۹۰ دانشگاه شامل ۱۷ دانشگاه خصوصی داره. مثل بیشتر کشورهای دیگر دانشگاها در سه سطح کارشناسی (معمولا ۴ساله)، کارشناسی ارشد (۱ یا ۲ساله) و دکترا (معمولا ۳ساله) دانشجو قبول می کنن. فضاهای دانشگاهی در کانادا از پیشرفته ترین فناوریا و امکانات برخوردارن. کانادا دارای ۱۵۰ کالجه که دوره های کوتاه مدت و دیپلمای مختلفی ارائه می کنن که بعضی بر رشته های خاص و بعضی دیگر بر آموزش عمومی متمرکز هستن. این کشور سابقه طولانی در ارائه دوره های تخصصی در کالجا داره که هدف اون تربیت و آماده سازی دانشجویان واسه کار در موردای خاصه. در بیشتر دانشگاهای کانادا به کارآموزی که روزبه روز بر طرفدارانش در سراسر دنیا اضافه می شه، توجه ویژه ای می شه و حتی ممکنه بخشی از دوره آموزشی باشه. رقابت زیادی بین کارآموزان در کانادا هست. معمولا دانشجوها پس از آموزش در کلاس یه مدت رو در محیط کار می گذرونن تا علم شون رو در عمل به کار بگیرن. ممکنه واسه کارآموزی به اجازه کار نیاز داشته باشین پس پیش از خواسته اطلاعات کافی از مؤسسه ی آموزشی بگیرین.

۲۶ دانشگاه کانادا در رتبه بندی دانشگاهای دنیا در سال تحصیلی ۲۰۱۶-۲۰۱۷ قرار گرفتن و از این بین ۳ دانشگاه مک گیل، دانشگاه تورنتو و دانشگاه بریتیش کلمبیا در رتبه ۳۰، ۳۲ و ۴۵ قرار دارن.

خواسته (اپلای)، مدارک لازم و پذیرش

پس از انتخاب فهرستی نه خیلی بلند از دانشگاهای دلخواه تون باید با دفتر امور بین الملل دانشگاها تماس و از اونا درباره روند خواسته راهنمایی بگیرین. نظام متمرکزی واسه ارائه خواستها وجود نداره و باید خواسته تون رو مستقیما واسه هر دانشگاه ارسال کنین. مراحل خواسته تحصیل در دانشگاهای کانادا آسون و سرراسته. واسه بیشتر مؤسسات آموزشی مدرک دیپلم و در بعضی استانا، ۴۰ ساعت خدمات عمومی یا کار داوطلبانه (ممکنه این مورد واسه دانشجوهای خارجی لازم نباشه پس از دانشگاه مربوطه اطلاعات کافی بگیرین) الزامیه.

ممکنه مدرک زبون هم لازم باشه. واسه بعضی رشته ها و برنامه های آموزشی و تقریبا همه دانشجویان خارجی ارائه مقاله، انگیزه نامه ی تحصیلی یا توضیح تجربیات شخصی لازمه. ممکنه مدارکی دیگر ازجمله پیشنهاد نامه، گواهی دوره های فوق برنامه، گواهی ارائه خدمات عمومی، فعالیتای ورزشی و جزئیات بورسیها و جوایزی که کسب کردین، نیاز باشن. هزینه خواسته پذیرش از دانشگاهای کانادا بسته به دانشگاه و ملی بودن تون متفاوته. مثلا هزینه خواسته پذیرش از دانشگاه بریتیش کلمبیا واسه کاناداییا حدود ۷۷ دلار کانادا و واسه دانشجویان کشورهای دیگر ۱۱۲ دلار کاناداست. اگه از کشورهای در حال پیشرفت باشین، ممکنه این مبلغ کاهش پیدا کنه. فراموش نکنین خرید بیمه سلامت در طول دوره تحصیل در کانادا اجباری و هزینه اون برابر ۶۰۰ دلار کانادا در ساله.

مدرک زبون

در کانادا مردم به هر دو زبون انگلیسی و فرانسه صحبت می کنن. فرانسه در استان کبک زبون رسمیه و دروس دانشگاهی به هر دو زبون ارائه می شن. اگه انگلیسی و فرانسه زبون مادری تون نیس، ممکنه لازم باشه مدرک زبون ارائه کنین. البته بعضی دانشگاها دوره هایی واسه تقویت زبون دانشجوها برگزار می کنن.

ویزای دانشجویی

واسه تحصیل در کانادا باید اجازه تحصیل در کانادا رو دریافت کنین. این اجازه نامه ویزای دانشجویی شماس. هزینه خواسته اجازه تحصیل ۱۵۰ دلار کاناداست. اگه دوره تحصیل تون ۶ ماه یا کمتر باشه احتیاجی به دریافت اجازه تحصیل ندارین.

واسه ارائه خواسته تون اول به نامه ی پذیرش از یکی از دانشگاهای آموزش عالی معتبر نیاز دارین. واسه خواسته از استان کبک نیاز به گواهی پذیرش (CAQ) از دولت استانی هم دارین. در قدم بعد باید بسته خواسته ویزا رو از سایت CIC، سفارت یا کنسولگری کانادا دریافت کنین.

واسه تأیید خواسته آنلاین شناسه ای یکتا دریافت می کنین. واسه ثبت خواسته آنلاین اول باید حساب کاربری MYCIC بسازید. در این راه باید فرمای مختلف رو تکمیل، جزئیات خواسته شده رو ارائه، هزینه های لازم رو پرداخت و مدارک لازم رو آپلود کنین؛ ازجمله اعلام داشتن گذرنامه ی معتبر و بلیط برگشت در آخر تحصیل. ممکنه بعضی خواسته کنندها به مصاحبه ی حضوری و بسته به ملی بودن ارائه مشخصات هویتی، معاینه ی پزشکی و گواهی نبود سوء گذشته نیاز داشته باشن.

باید در خواسته تون نشون بدین توانایی تأمین هزینه هاتون رو در طول زمان تحصیل دارین. این هزینه هرساله حدود ۱۰٫۰۰۰ دلار کانادا و در کبک حدود ۱۱٫۰۰۰ دلار کانادا ضمنا ی شهریه ی دانشگاهه.

درصورت تأیید خواسته تون، یک معرفی نامه و ویزای اقامت موقت (درصورت نیاز) دریافت می کنین. این مدارک رو همراه با گذرنامه، گواهی تمکن پولی و نامه ی پذیرش تون به مرزبانی کانادا ارائه کنین تا ویزایتان رو صادر کنن.

شهریه و هزینه های زندگی

شهریه ی دانشگاه و هزینه زندگی در کانادا معمولا کمی کمتر از کشورهایی مثل آمریکا، استرالیا، نیوزلند و انگلستانه. همونجوریکه انتظار میره شهریه دانشگاها واسه دانشجویان خارجی بیشتره. هر دانشگاهی شهریه اش رو خودش تعیین می کنه؛ شهریه بسته به مقطع و رشته متفاوته. رشته های هنر و علوم انسانی معمولا کمترین شهریه رو دارن و رشته های مهندسی و پزشکی شهریهای بالاتری دارن.

طبق داده های سازمان آمار کانادا متوسط شهریه ی هرساله ی دانشگاها واسه دانشجویان خارجی در سال تحصیلی ۲۰۱۶-۲۰۱۷ در مقطع کارشناسی ۲۳٫۵۸۹ دلار کانادا و واسه دوره های کاردانی و پایین تر ۱۵٫۰۰۹ دلار کانادا بوده. مثل دیگر نقاط دنیا رشته هایی مثل دام پزشکی و MBA بالاترین شهریها رو دارن. مثلا شهریه ی هرساله MBA حدود ۴۲۰۰۰ دلار کاناداست.

هزینه های زندگی

هزینه هرساله ی زندگی شامل محل اقامت در حدود ۱۰ هزار تا ۱۵ هزار دلار کاناداست. هزینه ها در شهرهای بزرگ سنگین تره و البته به سبک زندگی تون هم بستگی داره. باید هزینه محل اقامت، غذا، رفت و اومد و بیمه سلامت (که خرید اون اجباری ست) رو در نظر بگیرین؛ فعالیتای اجتماعی، فرهنگی و ورزشی رو هم فراموش نکنین. لباس گرم واسه زمستونای کانادا رو هم از قلم نیندازید!

پس از شهریه ی دانشگاه، بیشترین هزینه مربوط به محل اقامت، چیزی بین ۳۰۰۰ تا ۷۵۰۰ دلار کانادا واسه اجاره ی سالانهه. خوبه بدونین هزینه اقامت در خوابگاهای دانشجویی در محوطه ی دانشگاه بیشتره. اگه می خواید کمتر هزینه کنین به سراغ اقامتگاهای خارج از دانشگاه برید، اما هزینه های رفت و اومد رو فراموش نکنین. اقامت مشترک در کنار بقیه هم راهی واسه کاهش هزینه هاست. سایت StudyInCanada.com هزینه تقریبی شکلای مختلف مختلف رو در هر ماه به توضیح زیر اعلام کرده:

  • اجاره ی آپارتمان یک خوابه در شهرهای بزرگ: ۷۰۰ تا ۱۰۰۰ دلار کانادا؛
  • اجاره ی آپارتمان یک خوابه در شهرهای کوچیک: ۵۰۰ تا ۷۰۰ دلار کانادا؛
  • خوردوخوراک واسه یک نفر: ۲۰۰ تا ۳۰۰ دلار کانادا؛
  • اینترنت پرسرعت: ۴۰ دلار کانادا؛
  • خدمات گوشی موبایل: ۴۰ تا ۶۰ دلار کانادا.

دانشجویان زیر ۱۸ سال (۱۹ سال در استانای بریتیش کلمبیا، نوا اسکاشیا و قلمروهای شمال غربی) باید در کنار خونواده زندگی کنن. هماهنگیای لازم در این رابطه به وسیله دانشگاه انجام می شه و هزینه ای برابر ۶۵۰ تا ۸۰۰ دلار کانادا در ماه داره. امتیاز این روش اینه که خونوادها معمولا بی دریافت هزینه اضافی شما رو در غذاشون شریک می کنن.

کسب بورسیه و کمک تحصیلی

دانشجویان برتر امکان بهره مندی از بورسیهایی رو دارن که به وسیله مؤسسات دولتی و غیردولتی ارائه می شن. مثلا International Tuition Award از دانشجویان خارجی تموم وقت در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا در رشته های تحقیق محور حمایت می کنه. همه دانشجویان خارجی درصورت برخورداری از بعضی شرایط و معیارها امکان بهره مندی از حمایت این مؤسسه رو دارن. واسه خواسته استفاده از بورسیه و کمک تحصیلی بهتره خود از دانشگاه دلخواه پرس وجو کنین و ببینین این امکان واسه چه رشته ها و موقعیتایی در اون دانشگاه هست. می تونین در www.scholarships-bourses.gc.ca اطلاعات خوبی درباره کمکای تحصیلی پولی در کانادا به دست بیارین. نکته ی مهم اینه که هرچه زودتر خواسته تون رو اعلام کنین، چون این حمایتا محدود هستن و خواهان زیادی دارن. می تونین بررسی کنین و درصورت وجود از بورسیه و کمکای تحصیلی که به وسیله مؤسسات و سازمانای کشور خودتون ارائه می شه، استفاده کنین.

شغلای دانشجویی

در زمان تحصیل و در طول نیم سال تحصیلی می تونین تا ۲۰ ساعت در هفته و در تعطیلات به شکل تموم وقت بی نیاز به اجازه کار، کار کنین؛ فقط لازمه:

  • اجازه تحصیل معتبر داشته باشین،
  • دانشجوی تموم وقت باشین،
  • در مؤسسات آموزش عالی مشخص (در کبک آموزشگاهای فنی وحرفه ای هم قابل قبول هستن) ثبت نام شده باشین.
  • مشغول تحصیل در رشته های دانشگاهی، فنی وحرفه ای یا برنامه های آموزشی حرفه ای باشین که دست کم ۶ ماه طول میکشن و در آخر دوره به شما مدرک ارائه می کنن.

نیازمند شماره بیمه اجتماعی هستین تا بتونین در کانادا کار کنین و از خدمات دولتی بهره مند شید.

شهرهای دانشجویی

مونترال(مونرئال)

بزرگ ترین شهر استان کبک مونترال، دومین شهر بزرگ کاناداه. این شهر ۴ دانشگاه، ۷ مؤسسه ی ارائه دهنده ی مدرکای معتبر و ۱۲ کالج عمومی و فنی وحرفه ای داره. این تعداد از مؤسسات آموزشی باعث شده مونترال به عنوان شهری که در آمریکای شمالی بیشترین توجه رو به تحصیلات عالی می کنه، شناخته شه.

به عنوان پایتخت فرهنگی کانادا و باجود ترکیبی از پختگی اروپایی و آسون انگاری آمریکایی رقابت دیگر شهرها با مونترال کار آسون ای نیس! به عنوان دانشجو همیشه چیزی واسه تجربه کردن دارین؛ تئاترهای جور واجور، سالنای موسیقی، نمایشگاهای هنری و جشنوارهای هرساله مثل جشن آتیش بازی که یکی از بزرگ ترین جشنا در دنیاست.

بهترین دانشگاه کانادا «دانشگاه مک گیل» (رتبه ۳۰ دنیا)، در مونتراله. از دانشگاهای دیگر این شهر «دانشگاه مونرئال» (رتبه صد و بیست و ششم دنیا) و «دانشگاه کنکوردیا» (معمولا رتبه ۴۶۱ تا ۴۷۰ رو کسب می کنه) هستن. درحالی که آموزش در دانشگاه مک گیل و کنکوردیا به زبون انگلیسیه، دانشگاهای زیادی به شکل دوزبانه کلاس هاشون رو برگزار می کنن. پس در کنار زبون انگلیسی باید زبون فرانسه تون رو هم تقویت کنین.

تورنتو

مرکز استان اُنتاریو و بزرگ ترین شهر کانادا تورنتو به یکی از چندفرهنگی ترین شهرهای دنیا معروفه؛ شهری که نصف جمعیت دو میلیون و ششصدهزار نفری اش خارجی هستن و این تنوع فرهنگی اونو به شهری جذاب و هیجان انگیز واسه زندگی تبدیل کرده. تورنتو محل قرار گرفتن بازار سهام و ۵ بانک بزرگ کاناداست و به قطب سرگرمی و صنایع خلاق دنیا معروفه. موزها و گالریای کوچیک و بزرگ، اجراهای جور واجور موسیقی و جشنواره ی جهانی فیلم تورنتو بر جذابیت این شهر اضافه کردن. شهر کافها و رستورانای مختلفی واسه قهوه دوستان و شکم پرستا داره.

دانشگاهای این شهر بعضی از بهترین دانشگاهای کانادا هستن. «دانشگاه تورنتو» دومین دانشگاه برتر کانادا (رتبه ۳۲ دنیا) است. درکنار این دانشگاه «دانشگاه یورک» (رتبه ۴۵۱ تا ۴۶۰ دنیا)، دانشگاه رایرسون» (Ryerson) و دیگر مؤسسات آموزش عالی معتبر ازجمله هنرستان موسیقی سلطنتی قرار دارن.

ونکوور

شهر تقریبا جوون ونکوور در ساحل غربی کانادا مقصد موعود کسانیه که دوست دارن زندگی شهری رو با تعجبای طبیعت ترکیب کنن. تصاویری که ونکوور رو دربر گرفتن، از جنگلای سبز خیره کننده و دریاچهای باشکوه تا صخره های رشته کوه راکی، حقیقتا دهن باز کن هستن.

خود شهر هم تعجبای زیادی داره. سومین کلان شهر کانادا، که پیوسته در فهرست بهترین شهرهای دنیا واسه زندگی قرار داره، معروف ترین و پربازدیدترین شهر کاناداست. تفریحای فرهنگی شهر شامل تئاتر، جشنواره ی جهانی فیلم ونکوور و اجراهای جور واجور موسیقیه. این شهر که یکی از گرم ترین شهرهای کانادا در طول زمستانه، به ویژه واسه سرماییا مناسبه!

دانشگاهای مهم این شهر «دانشگاه بریتیش کلمبیا» (رتبه ۴۵ دنیا)، «دانشگاه سیمون فریزر» (رتبه ۲۲۶ دنیا) و «دانشگاه ویکتوریا» و «دانشگاه ونکورو آیلند» در جزیره ونکوور هستن.

کبک سیتی

واسه علاقه مندان به تصویرهای باشکوه و تاریخی، جای بهتر از کبک سیتی درکانادا نیس! این شهر که در قرن ۱۷ام بوجود اومده، مرکز استانی هم نام خودشه. مردم این شهر به زبون فرانسه صحبت می کنن. بخش قدیمی شهر با خیابونای سنگ فرش، قلعه ی فرونتناس و برج وباروهای قدیمی جزو میراث جهانی یونسکوه. کبک کلا یک جاذبه ی تاریخیه. اما فکر نکنین کبک تنها موزه ای غول پیکره بلکه شهری سرزنده و درحال تغییره. در این شهر حوصله تون سر نمی ره؛ تفریحات فرهنگی، سرگرمیای شبونه، اجراهای موسیقی و کارناوال زمستونی معروف کبک از جاذبه های شهر هستن.

ازجمله دانشگاهای مهم کبک سیتی «دانشگاه لاوال» (رتبه ۳۷۲ دنیا) و «دانشگاه کبک» (رتبه ۵۰۱ تا ۵۵۰ دنیا) هستن. قدیمی ترین مؤسسه ی آموزشی زنان در آمریکای شمالی «صومعه ی اُرسلاینِ کبک سیتی» در این منطقه قرار داره. آموزش در این شهر به زبون فرانسهه.

اتاوا

پایتخت کانادا اتاوا تازگیا به شهرهای برتر دنیا واسه تحصیل پیوستهه و در جایگاه ۴۹ام قرار گرفته. مردم در اتاوای پویا و جورواجور، به چند زبون مختلف و بیشتر دو زبون انگلیسی و فرانسه رو روان صحبت می کنن. جایای فرهنگی و تاریخی مختلفی در این شهر هست ازجمله پربازدیدترین موزه ی کانادا، «موزه ی تاریخ کانادا». ساختمان مجلس کانادا با طراحی نئوگوتیکش در این شهر قرار داره.

۲ دانشگاه برتر اتاوا در رتبه بندی جهانی جزو ۶۰۰ دانشگاه برتر در سال ۲۰۱۶-۲۰۱۷ قرار دارن و از این بین «دانشگاه اتاوا» رتبه ۲۹۱ام رو داره. در رتبه بندی دانشگاهای دنیا، اتاوا امتیاز بالایی در «مطلوبیت» و «ترکیب دانشجویان» کسب کرده. تعداد بالای دانشجویان خارجی در این شهر نشونه محیط تحصیلی چندفرهنگی و سرزنده ی این شهره.

ادومونتون

مرکز استان آلبرتا به خاطر جشنا و جشنوارهای هرساله اش به «شهر جشنوارها» معروفه. ادمونتون خاستگاه مغازه «وست ادمونتون ثروث» است که قدیم بزرگ ترین مغازه دنیا بوده و امروز بزرگ ترین مرکز خرید آمریکای شمالی ست. ادمونتون یکی از مهم ترین شهرهای شمالیه، اما نگران موقعیت مکانی اون نباشید، چون آب وهوای ادمونتون حتی در مقایسه با بعضی شهرهای جنوبی تر تقریبا (بر تقریبا تأکید می شه) معتدله. این شهر پر از زیباییای طبیعی و جذابیتای شهریه؛ ازجمله پارک فورد، موزه ی تاریخ، «آرت دیستریکت» در مرکز شهر و محله ی استراتکونا (Strathcona) با تئاترها و اجراهای زنده ی موسیقی اش؛ همه در ترکیبی از معماری تاریخی و مدرن شامل ساختمانای تاریخی بازسازی شده، رستورانا و کافها.

ازمیان دانشگاهای ادمونتون، «دانشگاه آلبرتا» چهارمین دانشگاه کاناداست که رتبه ۹۴ دنیا رو داره. دانشگاهای معروف دیگر عبارتند از «مؤسسه ی فناوری آلبرتای شمالی»، کالج نوکوئست، دانشگاه مک اِوان، کالج دانشگاهِ کینگ و کالج دانشگاهی آلبرتا.

زندگی در کانادا

دومین کشور بزرگ دنیا از نظر جغرافیایی هم به خاطر مناظر زیبایی کارت پستالی و هم به خاطر جامعه ی مدرن، پذیرا و چندفرهنگی اش معروفه. کاناداییا به رفتار خیلی صمیمی و قابل احترام شون شناخته می شن، پس خیلی آسون می تونین در کنار اونا جای بگیرین.

آب و هوا

کانادای کشوری سرد و ۴ فصله. در تابستون دمای هوا به ۳۵ درجه سانتیگراد می رسه و در زمستون تا منفی ۲۵ درجه اُفت می کنه، اما وزش باد باعث می شه بیشتر از اینا احساس سرما کنین. پس باید به اندازه کافی لباس گرم و کلفت داشته باشین.

فرهنگ

فرهنگ انگلیسی، فرانسوی، آمریکایی و بومی کانادا، جمعیت بالای مهاجران این کشور رو به جامعه ای جور واجور تبدیل کرده. هنگام تحصیل باید انتظار تجربه های فرهنگی جورواجور رو داشته باشین و از سرگرمیایی مثل تپه نوردی، اسکی روی یخ، ورزشای آبی، ورزشای برفی و هاکی روی یخ غافل نشید. اگه اهل ورزش نیستین می تونین از موسیقی، نمایش و سینما لذت ببرین.

اگه فرهنگ تون خیلی متفاوته و دچار شوک فرهنگی شدید، نگران نباشید! دانشگاهای کانادا پر از دانشجویانی از فرهنگای مختلفه، پس در این تجربه تنها نباشید. به انجمنای دانشجویی ملحق شید و با دیگر دانشجویان خارجی رابطه برقرار کنین. انجمنای محلی هم در کنار اومدن با زندگی جدیدتون در کانادا مؤثر هستن.

امنیت

کانادا به عنوان یکی از پرطرفدارترین کشورها واسه زندگی، میزان جرم و جنایت پایینه؛ پس کافیه بر منطق تون تکیه کنین تا اقامت امنی داشته باشین. خوبه بدونین شماره تماسای لازم ۹۱۱ه.

کار در کانادا پس از فارغ التحصیلی

اگه مایل به کار کردن در کانادا پس از پایان تحصیل باشین، باید واسه دریافت اجازه کار پس از فارغ التحصیلی خواسته کنین. این مجوز امکان اقامت و کار رو در کانادا به مدت ۳ سال از زمان فارغ التحصیلی واسه تون فراهم می کنه. می تونین از دانشگاه تون دراین باره راهنمایی بگیرین. مناطق و بخشای مختلف خواهان نیروی کار در رشته های مختلف از حسابداری گرفته تا کارشناس سلامت، پیشرفت دهنده ی نرم افزار، مهندسی و طراح واسط کاربری هستن.Be the first to comment

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*