۹ نکته برای شاد و موفق بودن در زندگی

امروزه کمتر کسی پیدا می شه که وارن بافت رو نشناسه؛ اون کارآفرین، بازرگان و سرمایه گذار آمریکاییه که از ایشون به عنوان موفق ترین سرمایه گذار قرن بیستم یاد می شه و الان پس از بیل گیتس و کارلوس اسلیم، در رتبه سوم از فهرست میلیاردرهای جهان در سال ۲۰۱۴ قرار داره.

اون مدیر عامل اجرایی و رئیس هیئت مدیره شرکت برکشایر هاتاویه. فعالیت این شرکت هلدینگ و چند ملیتی، سرویس دهی بیمه ای مانند بیمه سلامت، اموال، حوادث… است. این شرکت در آخرین رتبه بندی انجام شده به وسیله مجله فوربز، در رتبه پنجم از بزرگترین شرکتای جهان قرار گرفته.

در ادامه این مطلب، توجه شما رو به پیشنهادای این سرمایه گذار افسانه ای واسه رسیدن به موفقیت جلب می کنیم؛ با سایت ما همراه باشین.

وارن بافت عقیده داره که دو یا سه چیز واسه رسیدن به موفقیت و ثروت نیازه؛ اون از اینکه تجربیات گرانبهایش رو در اختیار آدمایی بذاره که به راه و روشش علاقمندند، هیچ ترسی نداره. مخاطب این نکات می تونه همه افراد تحصیل کرده و جوانان جویای موفقیت باشن هرچند که اهمیتی نداره سن و سالتون چقدره، فقط کافیه اراده کنین و همت داشته باشین. این نکات عبارتند از:

۱-قبل از هر چیز، روی خودتون سرمایه گذاری کنین

وارن بافت در برنامه صبحگاهی صبح بخیر آمریکا گفت: «بهترین کاری که که می تونین انجام بدین اینه که روی خودتون سرمایه گذاری کنین؛ روی هر چیزی که استعدادهای شما رو شکوفا می کنه، برنامه ریزی داشته باشین.»

این یه پیشنهاد بسیار عالیه؛ این سرمایه گذاری می تونه روی علم اندوزی و آموزش بیشتر واسه بهبود مهارتی که از قبل داشتین یا تازگیاً می خواین اونو یاد بگیرین، باشه یا شروع کار و کاسبی ای که واسه خودتونه، باشه.

۲- در اسرع وقت عادتای بد خود رو کنار بذارین

عادتا می تونن باعث پیروزی یا شکست شما شن. این کارآفرین میگه: « من خیلیا رو می بینم که الگوهای رفتاری بسیار داغون کننده ای دارن و به دام این عادتا افتادن.»

اون خطاب به دانشجویان فارغ التحصیل دانشگاه فلوریدا گفت: « قبل اینکه عادتای بد بر شما غالب شن، اونا رو کنار بذارین و تلاش کنین حدالامکان اونا رو به عادتای خوب و به درد بخور واسه خودتون تبدیل کنین. کسی که در سن وسال شماس، خیلی راحت تر ازم می تونه از شر این عادتای داغون کننده خلاص شه چون خیلی از این رفتارها با گذشت زمان در آدم نهادینه شده و به یه عادت همیشگی تبدیل می شن. پس تا وقتی که این عادتا زیاد نشده ان، اونا رو ترک کنین.» به قولی: سر چشمه شاید گرفتن به بیل، چو پر شد نشاید گرفتن به پیل. حتی اگه سن و سالی هم از شما گذشته باشه، اصلاً ناامید نباشین؛ شاید به ظاهر کار سختی باشه اما بدونین که عادتا در هر مرحله از زندگی قابل تغییراند.

۳- نقاط ضعف و قدرت خود رو شناسایی کنین

این سرمایه گذار میگه: « با به کار گیری تجربه و دانشی که در اختیار دارین، روی نقاط قوت و مهارتایی که بلدین، سرمایه گذاری کنین. حواستون باشه بی گدار به آب نزنین؛ از خطر کردن در زمینه هایی که در اون ضعف دارین یا اصلاً چیزی بلد نیستین، جداً دوری کنین.»

اون میگه: « لازم نیس در همه چیز متخصص باشین، مهم اینه که بر مهارتای خود تسلط داشته و بدونین که توانایی انجام هر کاری رو دارین و سمت کدوم کارا نباید برید.»

۴- هیچوقت بخاطر گرفتن چیزای بی ارزش خطر نکنین

این کارآفرین در دانشگاه فلوریدا گفت: « خطر کردن کار اشتباهی نیس، اما باید دلایل منطقی و محکمی واسه اون داشته باشین. من افراد و شرکتای بسیاری رو دیده ام که از روی حرص و طمع خطر می کنن، در حالیکه باید با احتیاط و دقت بیشتری عمل میکردن. واقعاً بی معنیه اگه بخواین بخاطر چیزی که براتون ارزش نداره، خطر کنین، هرچند شانس موفقیت شما ۹۹ به ۱ باشه.»

۵- به دنبال کار مورد علاقه خود باشین

وارن بافت در همون سخنرانی اضافه کرد: « شما باید به دنبال کاری باشین که اگه روزی به ثروت خیلی زیادی هم رسیدید، بازم علاقمند به ادامه همون کار باشین. باید چیزایی رو یاد بگیرین که شما رو هیجان زده کرده و از سر جاتون بلند می کنه؛ چیزایی که هیچوقت نمی خواین فرصت انجام اونا رو از دست بدین.»

اون در ادامه اضافه کرد: « پیدا کردن کاری که به اون علاقه دارین، خیلی بهتر از انجام کاریه که فقطً دستمزد خوبی داره یا دلیل می شه رزومه مناسبی براتون نوشته شه.»

۶- با آدمایی دوستی کنین که شما رو تشویق می کنن

وارن بافت بیشتر درباره نقش یه راهنما و به خصوص نقشی که مربی خودش بنجامین گراهام، استاد فقید دانشگاه کلمبیا در زندگی اش بازی کرد، سخن می گفت. اما بالاتر از اینا اون به دانشجویان پیشنهاد می کرد با آدمایی دوستی کنن که توانایی و استعدادشون رو تشویق کرده و اونا رو به سمت پیشرفتای بیشتر تشویق کنن. اون می گفت: « آدمایی رو به عنوان همکار یا شریک انتخاب کنین که اخلاق بهتری از خودتون دارن.»

۷- ترس به دلتون راه ندید

این شخصیت برجسته میگه: « هیچ وقت اجازه ندین ترستون شما رو از انجام کاری باز داره، مخصوصاً چیزایی که میدونید با انجام اونا به موفقیتای بیشتری می رسین.»

البته مخاطب این سخن وارن بافت خودش بود؛ چون ایشون در اول ترس وحشتناکی از صحبت در میان جمع داشت و بخاطر این، واسه تقویت این مهارت در دوره آموزشی دیل کارنگی، سخنران مشهور آمریکایی هم شرکت کرده بود؛ و الان اون یکی از سخنرانان مشهور دنیا حساب می شه.

قرار نیس کار خاصی انجام بدین اما اگه از انجام بعضی چیزها هول و ترس دارین یا اینکه میدونید در بعضی جاها نقطه ضعفی دارین، اون چیزی که باید انجام بدین تلاش کردنه تا بتونین روز به روز پیشرفت کرده و اونا رو بهتر و راحت تر انجام بدین.

۸- وقت شما یه منبع گرانبهاست، به بهترین روش ازش استفاده کنین

یه بار بیل گیتس، مدیر عامل شرکت مایکروسافت در جایی گفته بود که چگونگی استفاده درست از وقتش رو مدیون درسیه که از وارن بافت یاد گرفته. هرکی درزمان روز فقط ۲۴ ساعت وقت داره و این موضوع همیشه واسه وارن بافت، بسیار مهم و جذاب بوده. اون به خودش این اجازه رو نمی ده که روزش رو با شرکت در جلسات بی فایده پر کنه. حتی اگه یه بیلیونر هم باشین، نباید این کار رو بکنین.

۹- دست رد به فرصتای بزرگ نزنین

با اینکه شاید خیلی از پیشنهادای این سرمایه گذار کهنه کار ، سنتی و محافظه کارانه به نظر برسه اما یادتون باشه اون فردیه که شدیدا عقیده داره که باید فرصتای خوب رو دو دستی چنگ زد. اون تو یه سخنرانی در ایالت جورجیا گفته بود:

« باید فرصتای خوب در زندگی رو کشف و از اونا استفاده کرد. ما فرصت انجام خیلی از چیزها رو نداریم؛ واسه همینه که اگه شانس انجام یه کار خوب و مناسب برامون پیدا شد، باید با تموم تلاش خود رو واسه انجام اون بکنیم؛ با اینکه شاید انجام اینجور کاری در اندازه کوچیک باشه اما انجام ندادنش اشتباهی بزرگتره. باید قدر اینجور فرصتایی رو که براتون پیش میاد، بدونین چون هیچوقت در زندگی با ۵۰۰ فرصت رو به رو نمی شین.»

Be the first to comment

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*