پایانامه کارشناسی ارشد در رابطه با : بررسی تغییرات روند بارش سالانه، ماهانه و فصلی در دره سفید رود

دانلود پایانامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :  مطالعه تغییرات روند بارش سالانه، ماهانه و فصلی در دره سفید رود

تکه ای از متن پایان نامه :

رژیم رودخانه در تمام مسیر تقریباً سیلابی می باشد. بستر رودخانه را در غالب نقاط رسوبهای دانه درشت رودخانه تشکیل می دهند اما گاهی در مسیر کوتاهی در دره های تنگ در سرابان و ناحیه میانی و حتی پایاب سد منجیل بستر رودخانه در امتداد قابل توجهی سنگی می باشد. از ناحیه امامزاده هاشم تا کناره دریا در «کیاشهر» در محدوده ای بین لنگرود تا سیاهرود رشت را دلتای سفیدرود می نامند. با ارزش ترین و حاصلخیزترین اراضی گیلان در این ناحیه دلتایی قرار دارد. قسمت اعظم این اراضی دلتایی که طی دوره‎های مختلف بر اثر فعالیت رسوبگذاری سفیدرود و نوسانهای سطح آب دریای خزر به وجود آمده می باشد از گذشته های دور تاکنون به کشت برنج اختصاص داشته و با آب سفیدرود آبیاری می گردد. بستر سفیدرود در ناحیه دلتایی نسبتاً عریض می باشد و جنس آن تا حدود ناحیه اتصال رود دیسام به آن از رسوب های رودخانه ای دانه درشت و از این محل تا مصب رودخانه از رسوب های ماسه ای سیلیتی می باشد و در بعضی نقاط مانند پل آستانه (محور جاده رشت – آستانه) قسمتی از بستر را مارنهای ساحلی تشکیل می دهند. به نظر کارشناسان سفیدرود نظیر هر رودخانه دیگر در ناحیه دلتایی قادر به جابجایی می باشد. گفته شده می باشد مسیر انهار سنتی منشعبه از سفیدرود و خط القعرهای دیگر ناحیه دلتایی مسیرهای متروکه سفیدرود می باشد. محل آخرین انحراف آن در کهنه سفیدرود «چهارده» در روی عکس های ماهواره ای و هوایی به خوبی مشخص می باشد. به نظر می رسد قبل از این انحراف سفیدرود از بالای آستانه در مسیر جلگه ای «شم رود» و «سید علی اکبری» فعلی جریان داشته و در حدود ناحیه «دستک» و «دهنه کهنه سفیدرود»، وارد دریای خزر می گردید. پیشرفتگی ناحیه اخیر در دریا به طور کامل مؤید این نظر می باشد. در حال حاضر به علت غیر فعال بودن این مصب اراضی آن در معرض شدید آبشستگی امواج و جریان های ساحلی دریا قرار دارد و بیش از ده کیلومتر از اراضی حاصلخیز و مسکونی، طی چند ده سال اخیر طعمه دریا شده می باشد.

سفیدرود در طول مسیر خود از ابتدای ناحیه دلتایی بیشتر متکی و متمایل به سمت چپ می باشد. اغلب کارشناسان علت آن را مربوط به مجموعه حرکات رنین (کریولیس) و مشابه همه جریان های آبی جاری در نیمکره شمالی می دانند.

در مورد مسئله انحراف سفیدرود به سمت چپ، فعالیت مخروط افکنه های رودهایی نظیر زیلیکی و فیرارود که از سمت راست آن جاری می باشد و همچنین اقدامات موضعی مداومی که هر سال برای آبگیری سنتی نهرهای بزرگ از قبیل نهر خمام رود، نورود، گله رود و توشاجوب صورت می گرفت نباید نادیده انگاشته گردد. جریان سفیدرود در هر دو طرف مسیر در اراضی دلتایی با فعالیت فرسایشی خم سازی همراه می باشد. خاکهای حاصلخیز به ضخامت چند متر در طول کیلومترها کناره رودخانه با عرض چند متر در سال تخریب آبدهی سفیدرود

از سال 1328 جریان آب سفیدرود در ناحیه رودبار گیلان و از سال 1333 جریان آب شاهرود، که یکی از شاخه های اصلی سفیدرود می باشد، در ناحیه لوشان اندازه گیری می گردید. زیرا به علل مختلف مانند نامناسب بودن وسایل اندازه گیری، آمار بدست آمده دقیق به نظر نمی رسد، لذا از ارائه آن خودداری گردید.

در واقع آمار رژیم طبیعی سفیدرود بعد از احداث سد از مجموع آمار رودهای قزل اوزن و شاهرود با افزودن درصدی بابت جریان های کوچک داخل دریاچه مخزن در ناحیه «طارم» میانی بدست می آید. در جدو 4-3 آبدهی سفیدرود به طور نمونه در یک سال خشک و یک سال استثنائی پرآب و یک سال میانگین به طور نظری داده شده می باشد.

علی الاصول به سال هایی که بیش از سال میانگین آبدهی می باشد، سال مرطوب گفته می گردد و آبدهی سالانه در حدود 7 کیلومتر مکعب و بیش از آن نظیر سال های 51-1350 و 67-1366 سال کاملاً مرطوب می‎باشد.

 مطالعه تغییرات روند بارش سالانه، ماهانه و فصلی در دره سفید رود

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه