پایانامه کارشناسی ارشد با عنوان : بررسی تناسب در آیات و سور در تفسیر المیزان و فی ظلال القرآن

Pale blue and white, semi-transparent arrows, moving diagonally, pointing at all directions on a light blue background. No textures, no gradients, just flat colors. Note that this is a rasterized vector drawing, not a vector file.

دانلود پایانامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :  مطالعه تناسب در آیات و سور در تفسیر المیزان و فی ظلال القرآن

تکه ای از متن پایان نامه :

صحابه مجموع قرآن را نوشته‌اند.[1]خود آیات قرآن[2] نیز شاهدی می باشد بر اینکه کتابت در زمان پیامبر| صورت می‌گرفته‌می باشد.

در خلال بحث در این زمینه روایات و علت های دیگری نیز ارائه خواهد گردید.

نتیجه‌این خواهد گردید که: پیامبر اکرم| در کنار اعتماد به حافظه مردم و تشویق آنها به حفظ آیات و

سوره‌ها برای اطمینان بیشتر دستور به کتابت وحی داده و افرادی را که در این زمینه قابل اعتماد بودند انتخاب و کتابت را بر عهده ‌آنان گذاشت. اما خود نیز به دقت مراقبت و مواظبت می‌نمود تا نظم و ترتیب سیوطی که خود از این دیدگاه دفاع می‌کند، عده‌ای را هم نام می‌برد که معتقد به‌این دیدگاه ‌هستند.[3]

ودر بین معاصرین نیزافرادی طرفداراین نظریه شدند.[4]

امّا ادله‌ای که‌این گروه مطرح کرده‌اند تحت عناوین: عقلی، قرآنی، روائی، تاریخی، رواج کتابت، مورد بحث قرار گرفته‌می باشد.

البته یادآور می‌شویم که‌اولا: بعضی از این علت های در ذیل عناوین دیگر هم قابل طرح هست امّا بنا به‌ارتباط بیشتر ذیل یک عنوان آورده‌ایم.

ثانیا: اینکه به جهت جلوگیری از اطاله کلام، هم همه‌ی علت های را مطرح نکرده‌ایم و هم بطور اختصار و گذارا به علت های پرداخته‌ایم.

 

1) علت های عقلی

الف) پایه واساس بودن قرآن برای اسلام

یکی از مباحث مهم کلامی، بحث علل تجدید نبوتها می باشد. متکلمین دلایلی برای آن ذکر کرده‌اند؛ازجمله:پائین بودن سطح درک انسانهای اولیه، لزوم استمرار در دعوت، و از همه مهمتر از بین رفتن تعلیمات پیامبر قبل یا تحریف کلی آن تعلیمات.

از آنجا که پیامبر اسلام خاتم النبین و پایان بخش پیامبران می باشد[5] دینی هم که‌اورده‌می باشد؛ بایستی آخرین دین و کتابش هم بایستی آخرین کتاب باشد.لذا دین الهی در عالی ترین سطح و کاملترین محتوا و با رعایت نیاز انسانها در آینده در قالب قرآن کریم بر پیامبر(ص) نازل و در اختیار بشریت قرار گرفت.

[1]. رامیار، محمود، پیشین، ص 211؛ حجتی، سید محمد باقر، پیشین، ص 218، عاملی، سیدجعفر مرتضی، حقائق هامهفی حول القرآن الکریم، ترجمه، سیدحسن اسلامی، قم، دفتر نشر اسلامی، 1377ش، ص99، 100، عبد الرسول عبد الغفار، پیشین، ص119، البیان فی علوم القرآن، پیشین، ص249، سیوطی، جلال الدین، الاتقان، فی علوم القرآن، پیشین،ج1ص 70، زرکشی، محمد بن عبدلله، پیشین، ج1ص 242 و304، صبحی صالح، پیشین، ص67، زرکشی، محمد بن عبدلله، پیشین، ج1ص 235و239، معارف، مجید، در آمدی بر تاریخ قرآن، تهران، نباءش1383، ص 87.

[2]. عبس/ 13؛ بروج/ 21 / 22؛ واقعه/ 77 / 80

[3]. سیوطی، جلال الدین، الاتقان، پیشین، ج 2 ص70، ونیز رک : زرکشی، محمد بن عبدلله، پیشین، ج1ص 238و240.

[4]. حجتی، محمد باقر، پیشین، ص 224.

[5]. احزاب 4

 مطالعه تناسب در آیات و سور در تفسیر المیزان و فی ظلال القرآن

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

دانلود پایان نامه ارشد : مطالعه تناسب در آیات و سور در تفسیر المیزان و فی ظلال القرآن