پایانامه در رابطه با : بررسی تقابل الهیات مسیحی با آیین گنوسی

دانلود پایانامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :  مطالعه تقابل الهیات مسیحی با آیین گنوسی

تکه ای از متن پایان نامه :

در آن رواج داشت. بر اساس اعتقادِ این دین، شخص متوفی پس از مرگ در جهان زیرین وضعیت رقّت­باری دارد و بازماندگان بایستی با هدایای خود به آنها کمک کنند. در این صورت، روح بشر می­توانست به آسمان بازگشته و در میان ستارگان زندگی کند. این تذکر لازم می باشد که قبایل سوری نوعی خدای آذرخش را می­پرستیدند که باران را نازل می­نمود و بر کل جهان احاطه کامل داشت. فاصلۀ بشر با خداوند در این دین بیشتر از جاهای دیگر بود، کاهنان نمی­توانستند وی را وادار به انجام کاری کنند[1].

 

مسیحیت و آیین گنوسی تلفیقی

همچنان­که گفته گردید، از دل ادیان و کیش­های مذکور آیین گنوسی به وجود آمد. این مذهب با تمام اشکال و صور گوناگون خودش یک کیش رهایی­بخش مبتنی بر ثنویت می باشد. آیین گنوسی در قالب نهضت­های تعمیدی در اطراف رود اردن سر برآورد. حتی در بعضی جاها شکل رازآمیزی به خود گرفت. برای مثال، منجی گنوسیان گاهی با اتیس فریجیه­ای یکی انگاشته شده می باشد. این نهضت بر نحله­های زیادی تأثیر گذاشت، مانند فیلون اسکندرانی و مکتب نوافلاطونی(علی­رغم مخالفت افلوطین با آیین گنوسی) متأثر از آن بودند[2].

اسطورۀ گنوسی سرنوشت روح بشر را کانون توجه خود قرار می­دهد. بر اساس این اسطوره، روح بشر در ازل از جهان نورانی جدا شده و به این جهان آکنده از شر سقوط بود که گویی انتظار معادشناسانه در آن پررنگ نیست. البته در این نوع مسیحیت نیز اعتقاد به آخرت و معاد و… وجود داشت اما به زودی این مسیحیان به آن گونه اعتقادات شک کردند[3]. مسیحیت هلنیستی شکل واحدی ندارد بلکه محصول تلفیق(Syncretism) می باشد: حاوی انواع گرایش­ها و تناقضات می باشد که بعضی از آنها را بعدها آباء کلیسا به عنوان بدعت رد کردند. باری، مسیحیت هلنیستی محصول تلفیق می باشد، جهان مخلوق خداست. در عین حال مشاهده می­کنیم[1] . کومون، ص 112 و 114، 116- 117، 119، 122، 125؛ بهار، ص 247، 249.

[2]. Bultmann, pp. 162,163.

[3]. Bultmann, p. 176.

 مطالعه تقابل الهیات مسیحی با آیین گنوسی

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

دانلود پایان نامه ارشد: مطالعه تقابل الهیات مسیحی با آیین گنوسی