پایانامه در رابطه با : بررسی تفاوت حقوق مسلمان با غیر مسلمان در باب مجازات حدود از منظر مذاهب خمسه

دانلود پایانامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :  مطالعه تفاوت حقوق مسلمان با غیر مسلمان در باب مجازات حدود از منظر مذاهب خمسه

تکه ای از متن پایان نامه :

درست کرد) و بر اساس آن قواعد فتوا مى داد و با فقه گسترده خود همه مشکلات را به این صورت حل مى کرد و این فقه بعد از انقراض بنى عباس هم در دربار خلفا عثمانى (که بعد از حمله مغول و یک قرن بعد از آن تأسیس گردید) رواج داشت و ایشان هم بر روى فقه حنفى تکیه داشتند که واقعاً فقه عظیم و گسترده اى می باشد. و اگر یک فقیه شیعى از این فقه و از فقه هاى دیگر سنى خبر نداشته باشد، به نظر من و آیت الله بروجردى اصلاً او فقیه نیست. او نمى تواند در مورد مسائلى که متفکرین عالم اسلامى اینقدر در خصوص آن بحث کرده اند بى در نظر داشتن اراده آنها نظر بدهد چرا که در غیر این صورت گویى بخواهد از آغاز شروع کند، مذاهب دیگر هم همینطور. مذهب مالک آنقدر در اندلس گسترده گردید و تا وقتیکه اندلسى ها وجود داشتند مالکى بودند و پس از آن هم در مغرب این مذهب رواج داشت و مذهب حنفى را فقط نمایندگان خلفاى بنى عباس (البته کم) و نمایندگان عثمانى(در حد زیاد) به مغرب بردند، کسانیکه امروزه در میان ایشان (در مغرب) حنفى هستند از اعقاب آن فرستادگان (حکام یا قضاه) مى باشند. (علامه مجلسی،  1404 ه.ق،ص 295)

فقه شافعى هم در مصر و عراق و بغداد و هندوستان و کردها گسترش یافت. حتى زمانى هم قرار گردید که فقه رسمى شناخته گردد. بعد از روى کار آمدن سلاجقه در قرن 5 در بین آنها خواجه نظام الملک وزیر معروف دربار سلاجقه روى مذهب شافعى تکیه داشت و مدارس و نظامیه هاى بزرگى را که تأسیس کرد براى رواج مذهب شافعى بود و در ایران بخصوص شافعى جلوتر از حنفى بوده می باشد اما تدریجاً جمع و جور شده می باشد و حال خود این مسأله هم مهم می باشد باید ببینیم مذاهب در چه مناطقى اکنون پخش شده اند و علت گسترش آنها چیست. در ما باید اینها را بدانیم. بهترین کتابهایى که براى شناخت این مذاهب (چه این 4مذهب وچه مذاهب دیگرى که پیرو داشته می باشد) کتابهاى شیخ ابوزهره را بخوانید. او 8 کتاب براى 8 مذهب نوشته می باشد. الامام ابوحنیفه – الامام مالک بن انس – الامام احمدبن حنبل – الامام محمدبى ادریس شافعى -الامام جعفربن محمدبن صادق (ع) – الامام ابن حزم (که مذهب داود ظاهرى را رواج داده می باشد) الامام ابن تیمیه (که ابن تیمیه خود منشأ مذهب سلفى گردید و وهابیت هم به آنجا منتهى مى گردد)و الامام زید ابوحنیفه مى گوید اگر مسند زید که مجموعه فتاوى و روایات زید می باشد ثابت گردد که درست می باشد باید گفت که این اولین مذهب اسلامى می باشد از لحاظ تاریخ مذهب زید می باشد چرا که زید در سال 120یا121شهید شده می باشد و این مذاهب دیگر پس از آن کم کم رواج پیدا کرده اند. ( علامه مجلسی،  1404 ه.ق،ص 301)

 

1-6-2.شیعه امامیه

    اکنون مى پردازیم به مذهب شیعه امامیه، به عقیده بنده و خیلى ها و بنا به تصریح آیت الله بروجردى و به شرحى که عرض کردم، مساله فقه بین شیعه و سنى از اول جدا و روشن نبوده می باشد. خود سنى ها هم مذهب خاصى نداشته اند پیرو یک مکتب یا مفتى محل بودند. شیعیان هم همینطور. اولین کسى که در آغاز پیدایش مذاهب، مذهب فقهى شیعه را تأسیس کرد حضرت امام باقر (ع) بود که حتى مقدم بر این ائمه اربعه بود و تقریباً در ردیف زید مى باشد. وى کسى می باشد که فقه شیعه را بنیانگذارى کرد و لذا روایات فقهى ما اکثراً از امام باقر (ع) گرفته شده می باشد. از امام حسن و امام حسین(ع) روایات فقهی اندکی هست؛ شاید یکى دو تا از امام زین العابدین کم و بیش دیده مى گردد اما نه بصورت یک مذهب. از حضرت على (ع) بعداً در زمان امام صادق (ع) هم فتاوى و روایاتی نقل مى گردد نه اینکه قبلاً رواج داشته باشد. و مردم از حضرت در فقه پیروى مى کردند. به

 مطالعه تفاوت حقوق مسلمان با غیر مسلمان در باب مجازات حدود از منظر مذاهب خمسه

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

پایان نامه ارشد رشته فقه و مبانی حقوق اسلامی: مطالعه تفاوت حقوق مسلمان با غیر مسلمان در باب مجازات حدود