پایانامه ارشد در مورد : بررسی تقابل الهیات مسیحی با آیین گنوسی

دانلود پایانامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :  مطالعه تقابل الهیات مسیحی با آیین گنوسی

تکه ای از متن پایان نامه :

صفات حکمت در امثال، 8: 22-25 را به کلمه نسبت می­دهد و عبارت من «از او به وجود آمدم» (امثال، 8: 22-25) را به معنای«مرا در عقل خودش خلق کرد و به وجود آورد» تفسیر می­کند. اختصار وی معتقد می باشد که فقط یک نیرو هست که گاهی حکمت و گاهی لوگوس نامیده شده می باشد، همین کلمه که هم حکمت و هم عقل می باشد «پسر خدا گردید و وقتی از او صادر گردید، از او مولود گشت[1]». او در باب صدور لوگوس از پدر پاسخ صریحی ارائه می­کند: «هرچند من معتقدم که کلمه از پدر صادر شده می باشد اما منظورم همان صدور نیست که والنتینوس به آن عقیده دارد؛ یعنی صدور ائون از ائون دیگر. زیرا والنتینوس صدورها را از مبدأ(author) دور و مستقل می­گرداند و آنها را در فاصلۀ بسیار دور از مبدأ قرار می­دهد، یعنی ائون پدر را نمی­شناسد، او در واقع برای شناختن پدر بی­قراری می­کند ولی نمی­تواند به خواستۀ خود دست یابد زیرا اسیر و گرفتار ماده شده می باشد، اما ما معتقدیم که پسر تنها پدر را می­شناسد (متی، 27:11) و خودش در آغوش پدر می باشد (یوحنا، 18:1)[2]».

ترتولیانوس همچنین درباب اتحاد، نظر خود را به صراحت اعلام می­کند. این سؤال را مطرح می­کند که کلمه چگونه جسم گردید؟ آیا به جسم تغییر ماهیت داد؟ یا خودش را در جسم متلبس ساخت؟ در پاسخ می­گوید اگر وی به جسم استحاله یافته باشد بدین معنا جدا از وی نیست[3]. او عبارت مندرج در پیدایش، 1: 26 را مناسب­ترین دلیل بر فرق اشخاص تثلیث می­داند. بر طبق دیدگاه او، این آیه از یک طرف دال بر تثلیث می باشد و از طرفی دیگر نشان می­دهد که اشخاص تثلیث در عین فرق با هم اتحاد جوهری دارند. پسر از ازل با پدر بوده و همه چیز به واسطۀ او خلق شده می باشد و وی داور همۀ زندگان و مردگان خواهد بود[4].

این نوشته را هم بخوانید :
یکسان سازی انواع بیمه در راستای برابری حقوق شهروندان - پایانامه کارشناسی ارشد

 

کلمنس اسکندرانی(150-215م)

آباء یونانی­زبان به­ویژه پدران اسکندریه مثل کلمنس اسکندرانی (Clement) و اوریگنس متأثر از فلسفه یونان باستان دیدگاه تنریهی دربارۀ خداوند داشتند. کلمنس عمدتاً در جُنگ از تعالی خداوند صحبت می­کند. وی خداوند را احد، بسیط، لایتناهی، بی­شکل و بی­نام می­نامد. او[1] . Ibid,chap. 5.

[2] . Ibid, chap. 8.

[3]. Ibid.

[4]. Ibid, chap, 12 & 16.

 مطالعه تقابل الهیات مسیحی با آیین گنوسی

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

دانلود پایان نامه ارشد: مطالعه تقابل الهیات مسیحی با آیین گنوسی