پایانامه ارشد در مورد : بررسی تغییرات روند بارش سالانه، ماهانه و فصلی در دره سفید رود

دانلود پایانامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :  مطالعه تغییرات روند بارش سالانه، ماهانه و فصلی در دره سفید رود

تکه ای از متن پایان نامه :

اقلیم منطقه:

اقلیم هر منطقه حاصل ترکیب عوامل مختلف آب و هوایی می باشد. در شکل گیری سیمای اقلیمی یک منطقه عوامل متعددی نظیر دما، رطوبت، باد، تبخیر و نظایر آن دخالت دارند که تحت عنوان فاکتورهای اقلیم شناخته می شوند. به طور کلی فاکتورهای عرض جغرافیایی و ارتفاع از مهمترین عوامل سازنده اقلیم یک منطقه شناخته می گردد.

استان گیلان در محدوده تقریبی عرضهای /36، 36 تا /27، 38 عرض شمالی قرار گرفته می باشد و ارتفاع منطقه مورد نظر از حدود 27 متر زیر سطح دریاهای آزاد تا بیش از 4800 متر در ارتفاعات سلسله جبال البرز متغیر می باشد.

تغییر ارتفاع منطقه چشمگیر بوده اما چگونگی استقرار این ارتفاعات در اینجا بسیار حائز اهمیت می باشد. گسترش البرز در امتداد شرقی – غربی مانعی برای انتشار رطوبت در سطح گسترده ای به داخل فلات ایران می باشد اما شرایط مطلوب تری از نظر ریزشهای جوی شمال این سلسله جبال فراهم می باشد. و بعد از ارتفاع، وجود گسترده دریای خزر در شمال منطقه مورد مطالعه که مرز شمالی حوزه های آبریز مرداب، تالش و بخشهایی از سفیدرود را تشکیل می دهد مهمترین عامل شکل گیری اقلیم نواحی ذکر گردیده می‎باشد.

دما نیز در تعادل با بارندگی محل نیز، سیمای اقلیمی هر منطقه را می سازد. در مناطق ساحلی و پست عامل تعیین کننده نوع اقلیم فقط بارندگی می باشد زیرا تغییرات دمایی در این بخش اندک می باشد. البته دره سفیدرود بخشی از سرزمین تحت پوشش حوزه سفیدرود را   می توان اقلیم انتقالی یا اقلیم گذار نامید. در این بخش اقلیم خزری جای خود را به اقالیم خشک تر و دارای ویژگی اقالیم قاره ای می دهد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

نتیجه گیری: 

دره سفیدرود در محدوده تلاقی رشته کوههای البرز و زاگرس مرکزی قرار دارد و یکی از رودهای اصلی حوزه آبریز دریای خزر می باشد که سر شاخه های آن از کوههای چهل چشمه در کردستان سرچشمه می‎گیرد و در منجیل رشته کوه البرز را قطع می کند ودر همین منطقه پس از تلاقی با شاهرود بنام سفیدرود نامیده می گردد (که به عنوان حوزه آبریز سفیدرود شناخته می گردد) و پس از مشروب ساختن جلگه گیلان وارد دریای خزر می گردد. حوضه آبریز دره سفیدرود بین مختصات جغرافیایی 30-49 تا10-51 طول شرقی و 55-34 تا 55-37 عرض شمالی واقع شده و مساحت حوزه 3896 کیلومتر مربع می باشد.

حدود 5/46 درصد حوزه را مناطق کوهستانی و 5/53 درصد آن را مناطق کوهپایه ای و دشتی تشکیل می‎دهد. این حوضه از شمال به دریای خزر، از شرق به حوزه شرق واز غرب به حوزه مرداب انزلی محدود می باشد.

از شهرهای مهم آن می توان از رشت، آستانه، لنگرود و لاهیجان نام برد و بخشهایی از جاده اصلی تهران به رشت در این حوضه واقع شده می باشد.

کوههای موجود در این حوزه در دو طرف دره رودخانه سفیدرود واقع شده اند که در جهت شمال به پهنای آن اضافه می گردد قرار دارند. حداکثر ارتفاع این حوضه در کوه درفک با 2730 متر و حداقل آن نیز 28 متر کمتر از دریای خزر می باشد. ارتفاع

 مطالعه تغییرات روند بارش سالانه، ماهانه و فصلی در دره سفید رود

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه