پایانامه ارشد : بررسی تفاوت حقوق مسلمان با غیر مسلمان در باب مجازات حدود از منظر مذاهب خمسه

دانلود پایانامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :  مطالعه تفاوت حقوق مسلمان با غیر مسلمان در باب مجازات حدود از منظر مذاهب خمسه

تکه ای از متن پایان نامه :

 

1-1.اظهار مسئله

بشر بر میل فطری، زندگی اجتماعی دارد و نمی‌تواند بدون کمک اجتماع نیازهای حیاتی خود را رفع نماید و با گذشت زمان و ایجاد نیازهای فراوان مشترک و پیچیده‌تر، نیاز به هماهنگی و وحدت در راستای حل مشکلات در راه رفع نیازمندی‌ها، بیشتر از گذشته احساس می‌گردد. از سوی دیگر اکثر این اجتماعات دارای شریعت الهی منحصر به فرد هستند و خواه ناخواه این عامل موجب تمایز افراد این اجتماعات به دو گروه کافر و مؤمن می‌گردد (احمدی، 1383، ص25). این تقسیم بندی، احکام و آثار خاصی دارد و قلمرو وظایف دو گروه را از هم متمایز می‌سازد. به طور طبیعی یک نظام سیاسی- دینی، رویکرد سیاسی خود را بر اساس اصول و قواعد منتج از این آثار و لوازم ، مشخص می‌کند و روابط خود را بر طبق آن اصول و ایدئولوژی نشأت گرفته از آن منظم می‌سازد (شکوری، 1361، ص33).

در دنیای امروزی که ارتباطات بسیار گسترده شده و جهان به مشابه دهکده ای می باشد که  اجزاء ان توسط انواع وسایل ارتباط جمعی به هم مرتبط‌اند و همچنین با در نظر داشتن  تعامل کشورهای مختلف با هم، نیاز به ارتباط اجتماعی بین‌المللی بیشتر نمود پیدا می‌کند. حال با در نظر داشتن تعامل کشورهای مسلمان علاوه بر ارتباط با کشورهای هم‌دین و مسلک خود ممکن می باشد به ارتباط با کشورهای اهل کتاب و یا حتی کافر نیاز پیدا نمایند. می‌توان این پرسش‌های را مطرح نمود که کافر کیست؟ تقسیم بندی بشر‌ها به مسلمان و کافر چه آثاری در میزان کیفیت روابط میان آنها می‌گذارد؟ آیا اسلام در مقایسه با سایر مکاتب و نظام‌های حقوقی معاصر از توانایی و مؤلفه‌‌های یک نظام کامل و جامع برخوردار می باشد؟ (همان، ص30).

بر همین اساس، احکام و آثار هر کدام از این ارتباطات از هم متمایز می باشد و طبیعی می باشد که یک نظام سیاسی- دینی رویکرد تعامل سیاسی خود را بر اساس قواعد و اصول بدست آمده از    مساوات در برابر قانون و احکام شرع، از اساسی ترین اصول بنیادین اسلام می باشد که رهبران دینی وبه ویژه پیامبر اکرم (ص) و حضرت امیر(ع) برای اجرای آن پافشاری کرده اند. قرآن مجید تفاوت های ظاهری بشر ها را وجه شناسایی یکدیگر دانسته و تأکید دارد همه از یک زن و مرد خلق شده اند: «یا ایها الناس انا خلقناکم من ذکر و انثی و جعلناکم شعوباً و قبائلا لتعارفوا ان اکرمکم عندالله اتقاکم»

«اى مردم، ما شما را از مرد و زنى آفریدیم، و شما را ملّت ملّت و قبیله قبیله گردانیدیم تا با یکدیگر شناسایى متقابل حاصل کنید. در حقیقت ارجمندترین شما نزد خدا پرهیزگارترین شماست. بى‌تردید، خداوند دانای آکاه می باشد» (حجرات/ 13).

    تأکید رهبران دین نسبت به مساوات همه به خصوص اقوام و خویشان و یا بزرگان ورؤسای قبایل با سایر مردم، از مصادیق این اصل به شمار میرود. ابی‌مخنف نقل می‌کند که گروهی از  شیعیان به امام علی (ع) گفتند: «اگراموال بیت المال را بین رؤسا و اشراف تقسیم کنی و آنان را بر ما برتری دهی تا هنگامی که وضعیت سامان یابد آنگاه به طور مساوات تقسیم کنی بهتر می باشد. حضرت فرمودند: وای برشما آیا فرمان می‌دهید تا با ظلم به مسلمانی که والی آنها شده‌ام پیروزی را بیابم. به خداقسم که نمی پذیرم» (کلینی، 1405ق، ج4: 31). برهمین اساس لازم است که با مقایسه بین حقوق مسلمانان با غیرمسلمانان در ابواب

 مطالعه تفاوت حقوق مسلمان با غیر مسلمان در باب مجازات حدود از منظر مذاهب خمسه

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

پایان نامه ارشد رشته فقه و مبانی حقوق اسلامی: مطالعه تفاوت حقوق مسلمان با غیر مسلمان در باب مجازات حدود