پایانامه ارشد با موضوع : بررسی تناسب در آیات و سور در تفسیر المیزان و فی ظلال القرآن

Illustration and Painting

دانلود پایانامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :  مطالعه تناسب در آیات و سور در تفسیر المیزان و فی ظلال القرآن

تکه ای از متن پایان نامه :

(اسباب النزول – شأن نزول ) در طی 23 سال وتا آخرین سال حیات پیامبر | ادامه داشت (درادامه دلایلی ارائه خواهیم نمود) وحکمت این نزول را نیز خود قرآن این گونه فرموده می باشد که:{لِنُثَبِّتَ بِهِ فُؤادَکَ وَ رَتَّلْناهُ تَرْتِیلاً} تا قلب تو را به آن استوارى دهیم، و آن را به نظمى دقیق منظم کردیم. ویا در آیه ای دیگر می فرماید:{وَ قُرْآناً فَرَقْناهُ لِتَقْرَأَهُ عَلَى النَّاسِ عَلى‏ مُکْثٍ وَ نَزَّلْناهُ تَنْزِیلا }و قرآن را به تدریج فرستادیم تا آن را به تدریج براى مردم بخوانى و آن را نازل کردیم نازل کردنى کامل. وحکمتهای دیگری که از طرف دانشمندان علوم قرانی مطرح شده می باشد. [1]

آغاز نزول قرآن ( وحی رسالی ) در 27 رجب , 13 سال پیش از هجرت ( 609 م ) بوده وبعد از آن 3 سال تأخیر داشت وسپس در اوقات مختلف آیات نجوماَ بر پیامبر اسلام| نازل می گردید.

بنا براین این سوال پیش می آید که: اگر بعثت پیامبر در 27 رجب با نزول پنج آیه اول سوره علق بوده پس چگونه نزول قرآن در شب قدر انجام گرفته می باشد.

واینکه چگونه نزول آن در شب قدر بوده در حالی که گفتیم در مدت 23 سال وبه طور پراکنده ودر مناسبتهای مختلف نازل شده می باشد ؟

در پاسخ بایستی گفت که؛ اگر چه پیامبر در 27 ماه رجب با نزول 5 آیه اول سوره علق به پیامبری رسید اما نزول قرآن قطع شده وپیامبر مامور به تبلیغ سرّی گردید. اما با نزول آیه{فَاصْدَعْ بِما تُؤْمَرُ وَ أَعْرِضْ عَنِ الْمُشْرِکِین‏}[2] , آن چیز که را دستور دارى آشکار کن و از مشرکان روى بگردان‏ , پیامبر مأمور گردید دعوت خود را علنی کند واز آن به بعد آیات بطور پراکنده نازل می‌گردید.

اما در پاسخ سوال دوم نظرات مختلفی مطرح شده می باشد مانند؛

آغاز نزول قرآن در شب قدر بوده می باشد چنانکه از ظاهر آیه{ شَهْرُ رَمَضانَ الَّذِی أُنْزِلَ فِیهِ الْقُرْآن‏}[3] بدست می‌آید وبیشتر محققین نیز همین نظر را پذیرفته اند زیرا معاصرین نزول آیه از واژه قرآن , قرآن کامل را نمی‌فهمیدند که تدریجأ نازل شده می باشد. پس ظاهر آیه آغاز نزول را می‌رساند. وبر این مسأله استدلال آورده شده می باشد که: در قرآن آیاتی هست که از گذشته خبر داده که نسبت به اولین شب قدر آیندۀ دور به شمار می رود مثلا آیه 123 آل عمران ـ وآیات 25و 26 سوره مبارکه توبه.

بعضی گفته‌اند: جمع ضم الشی بتقریب بعضه من بعض یقال جمعته فاجمتع و قال عزوجل: و جمع الشمس والقمر (قیامت 9)[4]

جمع عبارت می باشد از ضمیمه کردن اجزای شی به‌هم با نزدیک ساختن بعضی از آنها به بعضی دیگر را می‌گویند.

بعضی: الجمع مصدر جمعت الشی، والجمع أیضا: اسم لجماعه الناس ـ المجموع: اسم[5]

[1]. معرفت , محمد هادی , تاریخ قرآن , پیشین , ص 32 , رامیار محمود , تاریخ قرآن ,امیر کبیر , تهران 1369 ش  ص 597 , حجتی,  محمد باقر , تاریخ قرآن , دفتر نشر فرهنگ اسلامی , تهران 1372ش  ص 46 , طباطبائی محمد حسین ,قرآن در اسلام , پیشین , ص 164.

[2] حجر / 94

[3]. بقره / 185

[4]. راغب اصفهانی، حسین بن محمد، المفردات فی غریب القرآن، دفتر نشر الکتاب، 1404 ق، ص 96.

.[5] فراهیدی، خلیل بن احمد، العین، قم، نشر هجرت، 1410 ق، رای اطلاع بیشتر ر.ک: ابن مقصود، محمد مکرم، لسان العرب، بیروت، دارصادر، 1414 ق، ج8 ص 53، محمد بن یعقوب فیروز آبادی، القاموس المحیط، بیروت، موسسه العربیه،ج1، ص 528 .

 مطالعه تناسب در آیات و سور در تفسیر المیزان و فی ظلال القرآن

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

دانلود پایان نامه ارشد : مطالعه تناسب در آیات و سور در تفسیر المیزان و فی ظلال القرآن