پایانامه ارشد با موضوع : بررسی تفاوت حقوق مسلمان با غیر مسلمان در باب مجازات حدود از منظر مذاهب خمسه

دانلود پایانامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :  مطالعه تفاوت حقوق مسلمان با غیر مسلمان در باب مجازات حدود از منظر مذاهب خمسه

تکه ای از متن پایان نامه :

 

1-6-5-2.مرتد ملی

«والمرتد (عن غیرفطره) و هو الذی انعقد و لم یکن احد ابویه مسلماً لایقتل معجّلا، بل (یستتاب) عن الذنب الذی ارتد بسببه (فان تاب، و الاقتل) » (شهید ثانی،1320، ص 8/30) .

مرتد غیرفطری، که در صاطلاح به آن مرتد ملی می­گویند، کسی می باشد که نطفه­اش در وقتی منعقد شده که هیچ یک از پدر و مادرش مسلمان نبوده­اند و حاصل آنکه، از پدر و مادر کافر متولد شده و سپس بعد از بلوغ اسلام اختیار کرده و بعد از آن به واسطه انکار ضروری از ضروریات دین و ارتکاب گناهی که کفرآور می باشد از مسلمان بودن خارج گردد. حکم وی این می باشد که آغاز او را نمی­کشند بلکه از او می­خواهند از گناهی که به سببش مرتد گردیده توبه کند؛ پس اگر پذیرفت و توبه نمود، او را رها کرده و اگر این طور نباشد وی را می­کشند.

امام خمینی (ره) می­فرماید:«مرتد ملی کسی می باشد که پدر و مادرش در حال انعقاد نطفه او کافر باشند، سپس بعد از بلوغ، اظهار کفر نمایند، پس کافر گردد و پس از آن اسلام بیاورد، سپس بر کفر برگردد، مانند نصرانی که اسلام بیارود، سپس به نصرانیتش برگردد» (خمینی (امام)، 1378، 2/11).

از صائبان جزیه گرفته نمی­گردد و آنان در آیین خود آزاد وانهاده نمی­شوند. [از فقهای اهل سنّت] ابوسعید اصطخری، با این دیدگاه هم رأی می باشد. اما دیگر فقهای ایشان می­گویند: از آنها جزیه گرفته می­گردد. دلیل ما اجماع امامیان و روایات ایشان می باشد. همچنین خداوند می­فرماید: مشرکان را بکشید (توبه/47). و نیز می­گوید: به هنگام برخورد با کافران آنان را گردن بزنید(محمد/4). پس خداوند در جزیه قید «اهل کتاب» را قرار داد و صابئات در شمار اهل کتاب نیستند.

این نوشته را هم بخوانید :
دانلود پایانامه ارشد در رابطه با : بررسی تکنولوژی های موجود برای سولفورزدایی از نفتای برج تقطیر و شبیه سازی فرآیند آن

استدلال شیخ طوسی به دو آیه نخست و سپس افزودن این نکته که خداوند به گرفتن جزیه از ایشان فرمان نداد، بنیادسازی قاعده­ای فراگیر در برخورد با کافران می باشد و خلاصه رهاورد دو آیه این می باشد که با کافران بایستی جنگید مگر آنان که به اخذ جزیه از آنان فرمان داده شده باشد و درباره صابئان، چنین دستوری نیامده می باشد (خامنه ای ،1370 ، ص 6). یکی از فقهای امامیه در این باره چنین می­گوید: گفته شده می باشد که صابئین از نصارا هستند؛ لیکن کلام صحیح آن می باشد که صابئان غیر از نصارا بوده و آنها ستاره­پرستان­اند (بحرانی، 1405ه ق، ص 24/21).

اغلب فقهای شیعه صابئان را از اهل کتاب نمی­دانند و گرفتن جزیه را منحصر به گروه­های یاد شده یعنی مسیحیان، یهودیان و زرتشتیان می­دانند (مفید (شیخ)،1413ه ق ، ص 27) . طبرسی در تفسیر آیه ان الذین آمنوا… و الصابئین… (بقره/62) پس از یاد کردن سخنان فقیهان و لغت­شناسان درباره معنای صابئین و باورهای ایشان می­گوید:«و الفقهاء باجمعهم یجیزون اخذ الجزیه منهم و عندنا لایجوز ذلک لانّهم لیسوا باهل کتاب» (طبرسی، 1339ه ق، ص 1/249)  (تمامی فقیهان اهل سنت، گرفتن جزیه از ایشان را روا می­دانند؛ اما فقهای امامیه، جایز نمی­شمرند؛ زیرا صابئان در شمار اهل کتاب نیستند).

 مطالعه تفاوت حقوق مسلمان با غیر مسلمان در باب مجازات حدود از منظر مذاهب خمسه

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

پایان نامه ارشد رشته فقه و مبانی حقوق اسلامی: مطالعه تفاوت حقوق مسلمان با غیر مسلمان در باب مجازات حدود