یکسان سازی انواع بیمه در راستای برابری حقوق شهروندان – دانلود پایانامه ارشد

دانلود پایانامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :  یکسان سازی انواع بیمه در راستای برابری حقوق شهروندان

تکه ای از متن پایان نامه :

 

 

4-4: تفاوت بیمه های اجتماعی و تجارتی

اصطلاح بیمه اجتماعی معادل Social insurance می باشد که در بعضی کشورها مانند ایالات متحده و آلمان به جای اصطلاح تامین اجتماعی استعمال می گردد. بیمه اجتماعی در معنای دقیق کلمه به برنامه های غیر مشارکتی و البته دولت محور گفته می گردد که به دنبال برقراری امنیت اقتصادی می باشد. با اینحال بایستی دانست برنامه های بیمه اجتماعی لزوما غیر مشارکتی نیست؛ اما در عین حال بیمه پردازی شرط بهره مندی از حمایتهای تامین اجتماعی( به مفهوم عام) نمی باشد.

اصطلاح مزبور از دو واژه بیمه و اجتماعی تشکیل می گردد. مفهوم بیمه به خطرات مشابه و قربانیان احتمالی مشابه تاکید دارد و اجتماعی نیز به طرح ملی و همگانی و نه انفرادی نظر دارد. بیمه اجتماعی می تواند خطرات متعددی را تحت پوشش قرار دهد.

اصطلاحبیمه تجاری دارای دو معنای عام و خاص می باشد. در معنای عام به بیمه خسارت، اشخاص و مسئولیت تقسیم می گردد؛ اما به مفهوم خاص، اصطلاحی می باشد که در معنی بیمه اموال یا بیمه خسارت بکار می رود و مقصود قرارداد بیمه ای می باشد که در مورد اموال و نه اشخاص منعقد می گردد. مثلا بیمه بدنه اتومبیل و بیمه سوانح کارخانه از نمونه های بیمه اموال می باشند.

این اصطلاح در معنی بیمه های اشخاص نیز بکار می رود. مقصود از بیمه اشخاص، بیمه بشر می باشد در برابر حوادثی زیرا مرگ یا سانحه. در عین حال پوشش خطرات ناشی از مرگ، ازکارافتادگی و بیماری در زمره حمایتهای تامین اجتماعی می باشد(ماده 2 قانون تامین اجتماعی). از اینرو ممکن می باشد بازماندگان شخصی که خود را بیمه عمر کرده می باشد در فرض فوت بیمه شده از دو طرفداری برخوردار گردند: وجه بیمه عمر که از طرف موسسه بیمه تجاری پرداخت می گردد و مستمری بازماندگان که از طرف موسسه بیمه اجتماعی ارائه می گردد.

در عین وجود بعضی مشابهت ها بین بیمه های اجتماعی و بیمه های تجاری بایستی به بعضی از عمده ترین تفاوتهای این دو اشاره نمود:

 یکسان سازی انواع بیمه در راستای برابری حقوق شهروندان

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه