ویژگی‌های اخلاق حرفه‌ای

Businessman hand holding five star symbol to increase rating of company concept

 

در تعاریف اولیه از اخلاق حرفه ای ۲ ویژگی دیده می شه:

الف ـ وجود نگاه اصالت فرد و فردگرایی ب ـ محدود بودن مسئولیت ها و چیزای مهم اخلاقی فرد در شغل، که به نظر می رسد این نگاه به اخلاق حرفه ای یه جور تحویلی­نگری و کاهش­گری به اخلاق حرفه ایه. چون هویت جمعی و سازمانی در نهادهای مشاغل در کار و کاسبی بس بالاتر از شغل فردی اشخاصه. اما در تعاریف امروزی از اخلاق حرفه ای تلقی (شما حق دارین و من تکلیف) مبنای هرگونه اخلاق در کسب و کاره. این پایه از رفتار ارتباطی فرد، به صورت اصلی واسه رابطه سازمان با محیط قرار می گیرد و سازمان با نگرانی رعایت حقوق بقیه از تکالیف خود می پرسد. ویژگی های اخلاق حرفه ای در معنی امروزی اون عبارتند از:

  • دارای هویت علم بودن
  • داشتن نقش کاربردی
  • ارائه گذشته­ای حرفه ای
  • بومی و وابسته بودن به فرهنگ
  • وابستگی به یه نظام اخلاقی
  • ارائه علم انسانی با زبون روشن و بیانی روشن و انگیزشی ( جارامیرو، میلوکی، سولومن[۱]؛ ۲۰۰۶ ).
۲-۲-۳-۱٫ ویژگی های افراد دارای اخلاق حرفه ای

۱- مسئولیت پذیری: در این مورد فرد پاسخگوه و مسئولیت تصمیم ها و نتیجه های اونو می پذیرد، سرمشق دیگرونه. حساس و اخلاقمنده، به درستکاری وخوشنامی در کارش اهمیت می دهد، واسه اجرای تموم مسئولیت های خود کوشاست و مسئولیتی رو که برعهده می گیرد با تموم توان و خلوص قصد انجام می دهد.

۲- برتری جویی و رقابت طلبی: در تموم موارد تلاش می کنه ممتاز باشه، اعتماد به نفس داره، به مهارت بالایی در حرفه خود دست پیدا می کنه، جدی و پرکاره، به موقعیت فعلی خود راضی نیس و از راه های شایسته دنبال ارتقا خوده ولی تلاش نمی کنه به  هر طریقی و از هر راهی در رقابت برنده باشه.

اعتماد به نفس

۳- صادق بودن: مخالف ریاکاری و دوروییه، به ندای وجدان خود گوش می دهد ، در همه حال به شرافت مندی توجه می کنه، پردل و جربزه و با شهامته.

۴- احترام به بقیه: به حقوق بقیه احترام می گذارد، واسه نظراتشون ارزش قائله، خوش قول و وقت شناسه، به بقیه حق تصمیم گیری می دهد، تنها منافع خود رو بهتر نمی دونه.

۵- رعایت و احترام نسبت به ارزش ها و هنجارهای اجتماعی: واسه ارزش های اجتماعی احترام قائله، در فعالیت های اجتماعی مشارکت می کنه، به قوانین اجتماعی احترام می گذارد، در برخورد با فرهنگ های دیگه متعصبانه عمل نمی کنه.

۶- عدالت و انصاف: طرفدار حقه، در قضاوت تعصب نداره، بین ادما از دید فرهنگی، طبقه اجتماعی، اقتصادی، نژاد و قومیت بی عدالتی قائل نمی شه.

اقتصادی

۷- همدردی با بقیه: دلسوز و رحیمه، در مشکلات بقیه شریک می شه و از اونا پشتیبانی می کنه، به احساسات بقیه توجه می کنه، مشکلات بقیه رو مشکل خود می دونه.

مشکلات

  • وفاداری: به وظایف خود متعهده، رازدار و معتمد دیگرونه (ساتیش[۲]، ۲۰۰۸).

 

 

[۱] – Jaramillo, F, Mulki, J, Soloman, P

[۲] – Satish, P. Deshpande-