نکته های مهم موفقیت

۳D Check Mark and Cross - White Background - 3D Rendering
ثروتمندان خودساخته دارای عادتای شخصی و پولی مشترکی هستن. تموم این افراد با سعی همیشگی خود و بی وابستگی به خونواده و دور و بریا، به موفقیت پولی دست پیدا کردن. با یوکن همراه باشین.

وقتی به زندگی و رفتارهای یک ثروتمند خودساخته دقت می کنین، چه ویژگیایی به ذهنتون خطور می کنه؟ شاید صفاتی چون مادی گرا، مغرور و ول خرج؛ اما واقعیت اینه ثروتمندان خودساخته بی این خصوصیات هستن و رفتارها و عاداتی ً متفاوت با باور عمومی دارن.

اون ماری ساباث، نویسنده ی کتاب “رفتارهایی که میلیونرهای خودساخته دارن و بقیه ندارن” واسه نوشتن کتاب خود با ۳۰ نفر از ثروتمندان خودساخته مصاحبه کرد. افراد موفقی که بی هیچ حمایت ای از صفر شروع کردن و حالا مثل نویسنده، به ثروت زیادی دست یافته ان. مصاحبه با افراد خودساخته نشون دهنده این بود، هر کسی توانایی تبدیل شدن به یک فرد ثروتمند رو داره. اون در کتاب خود به مصاحبه با یکی از مدیران اشاره کرد که خواستن رو تنها شرط برسی به موفقیت میدونه.

خیلی از ثروتمندان خودساخته زمان سختی رو پشت سر گذاشته و هیچ حمایت پولی نداشتن. بعضی از اونا در کودکی هم فقر زیادی رو تحمل کردن. بعضی از اونا شبای زیاد رو گرسنه خوابیده ان و واسه کسب کمه کم غذا کار کردن. با این حال، این افراد بهترین دستاوردها یعنی تواضع و خواستن رو از این زمان سخت به دست آورده ان. اونا سعی کردن و همین تجربه و سعی اونا باعث شد به افراد موفق و خودساخته ی فعلی تبدیل شن.

در این مطلب می خوایم رفتارها و عادات مشترک ثروتمندان خودساخته رو تشریح کنیم.

ارزش مزد زحمات رو درک می کنن
ثروتمندان خودساخته واسه کسب ثروت از هیچ کاری دریغ نکرده ان. اونا تموم عمر سخت سعی کردن تا به موفقیت امروز برسن. این افراد هیچ وقت مغرور نشدند و از انجام کارایی چون شستن ظرف یا دست فروشی خجالت نکشیدند.

تمایلی به خوشیای کوتاه مدت ندارن
بیشتر مردم به دنبال یک زندگی آسون و مرفه هستن؛ اما ثروتمندان خودساخته تا جای ممکن از لذتای کوتاه مدت خودداری می کنن و اونا رو واسه زمانی مناسب به تعویق میندازن. این افراد به دنبال دو شغل هم زمان و بیشترین حد صرفه جویی هستن تا از خوشیای موقتی دور شن. ثروتمندان خودساخته به جای دنبال کردن پاداشای زودهنگام، روی هدف پایانی خود یعنی استقلال پولی تمرکز دارن.

به جای کمک پولی، راهکارها رو آموزش می دن
ثروتمندان خودساخته به کسی ماهی نمی دن، بلکه روش ماهیگیری رو آموزش می دن. اونا دوست دارن بقیه راه طی شده شون رو بفهمن و چند تا نکته مهم رو یاد بگیرن. ثروتمندان خودساخته دور و بریا خود رو واسه درک راه پیشرفت و راه حلای اون تربیت می کنن. خیلی از این افراد، اعتماد به نفس و روش راه اندازی کار و کاسبی رو به بقیه یاد می دن.

شکستای زیادی متحمل شدن
شاید اگه از بیرون به زندگی ثروتمندان خودساخته نگاه کنین، رسیدن به قله براتون آسون به نظر برسه. بی شک ثروتمندان خودساخته از سختیای راه آگاه هستن. اونا هزینه زیادی در مدرسه ی زندگی صرف کردن تا از اشتباهات خود عبرت بگیرن. اونا هیچ وقت خود رو سرزنش نکردند و همیشه تموم شکستا رو به فرصت یادگیری تبدیل کردن. خیلی از اونا شکستای غیرمنتظره رو پله ای واسه رسیدن به موفقیت دانسته ان.

پول رو فقط یک وسیله می دونه
بیشتر این افراد با وجود ثروت زیاد، خودنما و مغرور نیستن. اونا در زندگی شون به همه نشون دادن زرق و برق و تجملات هیچ ارزشی نداره و همیشه چشمشون رو روی این موارد بسته ان.

از خودنمایی دوری می کنن
بیشتر ثروتمندان خودساخته دوست دارن در بین مردم باشن و با صرف هزینه های زیاد خودنمایی نکنن. اونا از خرید خودروهای آخرین مدل، خونه های باشکوه و لباسای گرون خودداری می کنن و اصلاً دوست ندارن در مرکز توجه باشن.

روی بقیه تمرکز می کنن
این رفتار نشون دهنده دوری از خودنماییه. بیشتر ثروتمندان خودساخته، افرادی واسه انجام کاراشون دارن و بی ایجاد تمرکز و حساسیت زیاد روی خودشون، تنها ناظر فعالیتا هستن و تمایلی به نشون دادن مهارت هاشون ندارن.

ریشه ی خود رو از یاد نمی برند
فروتنی یکی از خصوصیات همیشگی ثروتمندان خودساختهه. اونا حتی بعد از برسی به ثروت زیاد، به شخصیت و گذشته خود فکر می کنن که راهی سخت رو پشت سر گذاشته و به امروز رسیده.

دست از سعی نمی کشند
ثروتمندان خودساخته همیشه مشغول کار هستن. صبح زود بیدار می شن و تا دیر وقت کار می کنن و هیچی اونا رو از انجام وظایف موردنظرشان باز نمی داره. ادامه و سعی همیشگی ویژگی ایه که این افراد رو به اهدافشان رسانده و از مردم عادی جدا می کنه.

کار و کاسبی خود رو واسه جواب به یک نیاز راه اندازی می کنن
ثروتمندان خودساخته با دقت به دنبال نیازای جامعه هستن. اونا کار و کاسبی خود رو با توجه به خدمات موردنیاز، راه اندازی کرده و واسه موفقیت اون سعی می کنن. اونا برند خود رو دور و بر نیازای اساسی می سازند که شاید جلوی دید همه باشه اما توجهی به اون نکرده ان.

واسه جستجوی ثروتمندان خودساخته کافیه به افرادی که بیشتر گوش می دن، دقت کنین. افرادی که نیاز به توجه بقیه ندارن و با کمال فروتنی از بودن در جمع لذت می برن. اونایی که کار و کاسبی خود رو واسه جواب به یک نیاز اساسی تأسیس کردن و هیچ احتیاجی به خودنمایی و فریاد زدن برندشون ندارن.

۱٫ دیگر ازم گذشته پس سعی کردنم بیهوده س
هر زمان که به فکر تغییر دادن زندگی خود بیفتید دیر نیس. خیلی از آدما هستن که بیشترین ضررها و آسیبا رو متحمل شدن و دیگر به فکر سعی و کمک به خودشون نیستن؛ اما خوبه بدونین اونا هم می تونن از جا برخیزند و باز عنان زندگی رو به دست بگیرن. سن هر شخصی جز دارایی اوست. هر چه سنتان بالاتر باشه به طبع تجربه تون بیشتره و با بودن تجربه بیشتر علم شمام دو برابر میشه.

۲٫ من خیلی بدشانسم
واسه داشتن شانس بهتر باید به دنبال فرصتای بیشتری در زندگی خود باشین. اگه به دنبال چیزای جدید و خوب در زندگی خود هستین فرصت رو مغتنم بشمارید و ان رو کسب کنین. شانس اونقدر که شما فکر می کنین در موفقیت هاتون موثر نیس، موفقیتا در اثر پیگیریاتون حاصل می شن نه شانس.

۳٫ نظر بقیه درباره من چه هستش؟
با سوال این سؤالات از خود فقط به افزایش سطح استرس تون کمک می کنین و بس. شما به نابود کردن شخصیت واقعی خود با گرفتار کردن در این دام که بقیه در مورد شما چه فکری می کنن کمک می کنین. در دوستیای مهم شما به خاطر چیزی که هستین تشویق میشید، نه به خاطر چیزی که فکر می کنین بقیه از شما توقع دارن باید باشین.

۴٫ ایا من احمقم
هیچ وقت به دنبال این نباشید که جواب تموم سؤالات رو بدونین چون که هیچکی این علم رو نداره. هرکی یه سری از مهارتای مخصوص به خود رو داره. پس نداشتن یه سری از مهارت ها که بقیه دارن اما شما از داشتن اونا محروم هستین به معنای احمق بودن شما نیس. بهتره به جای اینکه روی نقطه ضعفای خود تمرکز کنین در جهت پیشرفت مهارت هاتون قدم وردارین و تا جائیکه براتون مقدوره از اونا استفاده کنین. با انجام دادن کارایی که در اونا مهارت لازم رو دارین به کسب اعتماد به نفس خود کمک می کنین.

۵٫ فکر نکنم کسی عاشق من شه
شما چه جوری از اینجور موضوعی آگاهی دارین؟ ایا می شه بی اینکه به بیرون برید و بی رابطه برقرار کردن با کسی این انتظار رو داشته باشین که کسی عاشق شما بشه. با این تفکرات پوچ و واهی فقط وضعیت خود رو بدتر می کنین. هیچکی با ماندن در خونه و بیرون نرفتن نمی تونه شریک زندگی مورد علاقه خود رو پیدا کنه. پس اگه به دنبال آشنایی با کسی هستین واسه ایجاد رابطه سعی کنین.

۶٫ من از عهده این کار بر میام
یه سری از آدما هستن قبل اینکه مسابقه ای که در ان شرکت کردن شروع شه شکست خود رو قبول می کنن که این کار ً اشتباهه. با فکر کردن به دستاوردهای بزرگ در زندگی مثل فارغ التحصیلی دانشگاه، گرفتن ارتقای شغل به تغییر نگاه خود کمک کنین. ایا دستاوردهایی که به دنبال ان بودین رو پیدا کردین؟ حال از خود بپرسید «من واسه گرفتن این دستاوردها چه مهارتایی رو استفاده کردم» و واسه هر یک از اونا یک جواب بنویسین. ایا با این روند پیشرفت خاصی رو در مورد خود مشاهده می کنین؟ اگه جواب شما آریه مطمئن باشین در راه درست موفقیت قرار گرفتین.

۷٫ هیچ ایمیل و پیامی به من نمی ده فکر کنم که من رو دوست نداره
این نتیجه گیریای خیلی زود، نشون دهنده ی دیدگاه خود محور شما به جهانه. با یک دید مثبت نسبت به شخص مقابل خود این احتمال رو بدین که شاید ان شخص درگیر زندگی، کلاس و یا هر چیز دیگری باشه؟ مشغله افراد واسه انجام کارهای خود اونقدر زیاده که بعضی وقتاا به دلیل کمبود زمونه پس شما فکر نکنین کسی با شما مشکل داره.

۸٫ زندگی مساوی نیس، باید شرایط من بهتر باشه.
این حرف درسته زندگی هیچ بعضی وقتا مساوی نبوده؛ اما همیشه اتفاقات خوب و بد زیادی در کنار هم اتفاق می افتن؛ اتفاقاتی که خارج از کنترل انتظارات ما از زندگی هستن اما ما چاره ای جز پذیرش اونا نداریم؛ اما تمرکز روی بخشای بد و یا خوب اون ً بستگی به خود شما داره. شما می تونین استرس زیادی رو به خاطر چیزای بدی که از کنترلتان خارج هستن متحمل شید اما مطمئن باشین این کار باعث نمی شه احساس خوبی پیدا کنین اما در مقابل این احساس بد، یک حس خوب هست که ً صادقه. به اتفاقات خوب و مثبت در زندگی خود توجه کنین، اصلاً مهم نیس که الآن در چه وضعیتی هستین اما این اطمینان رو به خود بدین که آینده به مراتب وضعیت بهتری رو براتون به ارمغان میاره.

۹٫ از وضع ظاهری و اندام خود متنفرم
بدن شما یک ظرف گران بهاییه که شما رو به هر جایی که در این دنیا بخواهید می بره. پس خواهش می کنم هیچ وقت اینجور چیزی رو بر زبون نیارین چون چاقی و یا لاغری شما هیچ تأثیری بر این موضوع نداره. اگه شما از بدن خود مراقبت کنین به طبع اونم از شما مراقبت می کنن. پس خود رو در دام حرفای واهی که بدن من بی عیب نیس گرفتار نکنین که با این کار فقط انرژی و وقت گران بهای خود رو هدر می دید و کار دیگری انجام نمی دین. همیشه روی اون دسته از ویژگیای فیزیکی تمرکز کنین که از نظرتون بامزه و جذابه نه اون ویژگیای فیزیکی که هیچ علاقه ای نسبت به اونا ندارین؛ اما ما واسه شما یک پیشنهاد داریم: اگه تمایل دارین احساس بهتری نسبت به بدن خود داشته باشین ده دلیل جذاب بودنتان رو مشخص کنین.

۱۰٫ ای کاش من نبودم، خیلی شرمنده ام.
به جرات می تونم بگم کسائی که خواننده این مقاله هستن، دست کم یک بار روی پیراهن خود غذا ریخته ان، ظرفی رو شکسته ان و یا سر خورده ان پس شما تنها کسی نیستین که در زندگی خود شاهد اینجور اتفاقاتی بودین. اگه در یک جمع به طور ناخودآگاه اشتباهی رو انجام دهنده شدین، یک نفس عمیق بکشین و به خود بگید من اشتباه بزرگی رو انجام دهنده نشده ام. حتی می تونین واسه تغییر شرایط محیط و اینکه اینجور چیزایی براتون اهمیت نداره یک داستان خنده دار از تجربه های خود تعریف کنین.

۱۱٫ سطح اون ازم بالاتره.
اینجور چیزی وجود نداره و شما فقط با این حرفا به ضعف اعتماد به نفس خود کمک می کنین. پس اگه کسی در نظرتون جذابه بی در نظر گرفتن اینجور حرفای بیهوده و پوچی به اون نزدیک و هم کلام شید.

۱۲٫ باور کردن اینکه … به جای من باشه برایم محاله.
حسادت یک حس مخربه که فقط ضرر میرسوند و هیچ فایده ای نداره. اگه در یک شرکت یا اداره مشغول هستین و به جای شما همکارتان پیشرفت پیدا می کنه این دلگرمی رو به خود بدین که حتماً اونم به اندازه شما لایق این پیشرفت شغل بوده و سعی کنین واسه همکار خود یک حمایت کننده خوب باشین نه یک حریف بد؛ چون اون شخص هیچ تقصیری در انتخاب شدنش نداشته جز این که شایدً کمی از شما بهتر بوده. به نظر ما در روبرو شدن با این اتفاقات بهترین برخورد تبدیل احساسات و رفتارهای منفی به رفتارهای مثبته؛ اما ایا اونقدر به خود اعتماد دارین که معتقدید این پیشرفت سهم شما بوده؟ نگران نباشید واسه پیشرفت کردن هیچ وقت دیر نیس پس دست به کار شید و خود رو به همه ثابت کنین.

۱۳٫ این کار واسه من سخته
ایا می دونین چه کارایی بیشتر از حد سخته؟

اینکه در سن هفتاد و دو سالگی در دوی ماراتن شرکت کنین در حالی که پسرتون روی صندلی چرخ داره و از نعمت راه رفتن محرومه.
اینکه صد و هفتاد و هفت کیلومتر در اقیانوس شنا کنین.
دو ماه در یک خودروی یخ زده در دمای ۳۰- زنده بمونین.
چیزایی بیشتر از این سخت تر به ذهنم خطور نکرد که بیشتر از حد سخت باشه نه ان چه تو ذهن شما براتون تداعی کننده سخت بودنه؛ اما بدونین اگه به چیزی باور داشته باشین می تونین به اون دست پیدا کنین.

۱۴٫ ضربه خوردنم در زندگی باعث سلب اعتمادم از بقیه شده.
هر چه شما به بقیه کمتر اعتماد کنین، اونا هم تمایل کمتری واسه اعتماد نسبت به شما دارن و این جالب ترین نکته در بحث اعتماد کردنه؛ اما بحثای زیادی درباره اعتماد کردن هست. همه افرادی که در دور ما هستن ارزش اعتماد کردن دارن؟ اما این نمی تونه یک دلیل قطعی واسه مشکوک بودن به همه باشه. شاید شما در گذشته مورد خیانت کسی قرار گرفته باشین اما این بدین معنا نیس که شما به کسی اعتماد نکنین بلکه می تونه معنا و برداشت بهتری از اون داشته باشین. شاید شما هنوز فرد مناسب رو پیدا نکردین و این برداشت مساوی تر هستش.

۱۵٫ من تسلیم میشم
زندگی مثل یک بازی کامپیوتریه، حتی اگه چند بار هم ببازید اما باز می تونین دکمه ادامه رو فشار بدین و تا هر زمان که دلتون بخواد بازی کنین و تا زمانی که بازی رو کامل قطع نکنین؛ شکست نخورده اید. پس هیچوقت بازی زندگی رو ترک نکنین.

سرنوشت افراد در زمان جوانی رقم می خوره، پس باید از این زمان واسه داشتن شغل موردعلاقه ی خود و درآمدزایی بیشتر استفاده کنین. با یوکن همراه باشین.

خیلی از آدما جامعه به دنبال راه اندازی کسب و کاری جدید هستن. بی شک فرصتای زیادی واسه ایجاد شغل هست. حتی می تونین از ایده های بزرگ مثل یک فناوری نوین یا ایده های آسون تر مثل ایجاد روشی جدید واسه رساندن پیتزا به دست مشتری اقدام کنین. چیزی که افراد جویای شغل رو از کارآفرینان واقعی جدا می کنه، نحوه ی کارکرد اون هاست. وقتی ایده ی نابی به مرحله اجرا نرسه، هیچ ارزشی نداره.

با این حساب، بهترین زمان واسه راه اندازی شغل جدید چه موقعیه؟ بعد از چندین سال کار کردن و کسب تجربه در شرکت؟ یا وقتی تشکیل خونواده می دید؟ حقیقت اینه هیچ قانون طلایی واسه تعیین زمان انجام این کار وجود نداره. با اینحال، ایجاد شغل در زمان جوانی امتیازات زیادی در زندگی داره.

در زمان جوانی سریع و به آسونی دچار شکست میشید

در سخنرانیای انگیزشی می گن در زمان جوانی سریع و خیلی آسون شکست می خورید. شک نداشته باشینً این جمله رو شنیدین که “لازمه ی موفقیت شکست خوردنه”. با وجود تموم سختیایی که نبود موفقیت با خود به دنبال داره، باید اونو مثل هر عبارت انگیزشی دیگری قبول کنین. واسه برسی به موفقیتای بزرگ به طور همیشگی شکست خواهید خورد. بخاطر این نیازه نحوه ی خوب شکست خوردن رو یاد بگیرین.

ورشکستگی مثل مواردیه که باعث بررسی قوای روحی و فکری تون می شه. بعضی وقتا ناامید و مأیوس میشید و تموم انگیزه ی خود رو واسه ادامه کار از دست می دید. بخاطر این، نبود موفقیت در سنای پایین و زمان جوانی اهمیت زیادی داره.

خیلی از آدما در زمان دبیرستان و در سنای نوجوانی، وقتی انرژی زیادی دارن، شروع به کار می کنن. شک نداشته باشینً در این مقطع با شکستا و مشکلات زیادی روبرو می شن. در این شرایط خود رو سرزنش می کنن و تموم روحیه خود رو از دست می دن.

نبود موفقیت در زمان جوانی تنها کلید برسی به موفقیت حساب می شه. بعد از اینکه اولین بار به سختی شکست خوردید، پشت سر گذاشتن شکستای بعدی براتون آسون تر می شه.

لازم به ذکره، در زمان جوانی مسئولیتای کمتری هم به عهده دارین. ، وقتی جوون هستین وظایف کمتری روی دوشتانه. در این سنای هنوز ازدواج نکردین و مسئولیتی به عهده ندارین، حتی هیچ وامی هم واسه پرداخت نخواهید داشت. اگه فرد خوش شانسی هم باشین، تحت بیمه درمانی خونواده تون هستین.

در شغل کارآفرینی خطرای زیادی هست و ممکنه مسائل پولی مختلفی در روند کاری به وجود بیاد. باید در این شغل تموم وقت و انرژی خود رو به کارتون اختصاص بدین. در زمان جوانی و مجردی تنها مسئولیت خود و کاراتون رو به عهده دارین و تموم تمرکز و وقتتون رو صرف کار و اهدافتان می کنین؛ اما وقتی ازدواج می کنین مسئولیت تأمین و حمایت از خونواده رو هم مسئول میشید. پس فرق زیادی بین این دو مقطع از زندگی هست.

به سرعت به درآمدهای بلندمدت دست پیدا می کنین

اگه راه کارآفرینی رو به درستی طی کنین، شغل یکی از بهترین داراییای بلندمدتتان میشه. حالا دست به کار شید تا واسه آینده خود درآمد ثابت و بلندمدتی کسب کنین.

الان بیشتر جوونا قدرت کارآفرینی بالایی دارن. نسل جوون فعلی دوست دارن خودشون رهبری کارا رو به عهده بگیرن و اصلا تحت مدیریت قرارنمی گیرن. این رفتار از بعضی خصوصیات شخصیتی اونا مثل تکبر و کمال گرایی نشاءت میگیره. اگه شمام از نسل جوون الان هستین، هر چه زودتر درآمدزایی به شکل کارآفرینی رو شروع کنین. اگه جوانی خود رو صرف دریافت حقوق ماهیانه شرکتا و ادارات کنین، هیچ پیشرفتی در انتظارتان نمیشه. گرچه کسب درآمد بلندمدت سخت و زمان بره اما تحمل مشکلات و فشارها، ارزش خیلی زیادی داره. پس بهتره هر چه زودتر اقدام کنین.

با کارآفرین شدن، طعم واقعی زندگی رو می چشید

کلاسای درس و جلساتی که در جهت اهداف کاری برپا می شن، فضاهای ً رسمی به حساب بین. افراد اینجاا تحت کنترل هستن. پس اگه قدرت یادگیری و علاقه اونا هم بالا باشه، به خاطر نظارت و کنترل مسئولین، هیچ وقت مفاهیم رو به طور کامل دریافت نخوان کرد. باید تا حد امکان جلسات رو در فضاهای باز برگزار کرد تا کمی از شدت رسمی بودن اونا کم شه. وگرنه زمانی که می تونستید حجم زیادی از مطالب رو یاد بگیرین، کمتر یاد خواهید گرفت و فرصت خود رو با صرف زمان روی چند مورد کم اهمیت از دست می دید.

کارآفرینی بهترین روش واسه تحصیل در دنیای واقعیه. در این شغل هیچ مدیر یا معلمی بالای سرتون نیس تا بگه چه کاری انجام بدین. تنها کافیه تموم کارهای استخدامی و دیگر موارد رو با ایده های خودتون، برنامه های بازاریابی و اهداف جذب سرمایه جلو ببرین. وقتی دچار اشتباه میشید هیچ احتیاجی به حمایت و پشتیبانی کسی نخواهید داشت. این درسا خیلی مهم هستن و تنها از راه تجربه به دست بین.

در آخر باید بگیم هیچ وقت واسه شروع کارآفرینی دیر نیس. با این حال، بهترین زمان زمان جوانیه. پس هر چه زودتر خود رو از وضعیتی که در اون قرار دارین آزاد کنین و دست به کار شید.