نسل جدید شبکه های اجتماعی با فناوری بلاکچین

Green plant grows up in arrow shape in hand over white background. Concept business image

سرفصل محتوا

 • تکنولوژی بلاکچین و نسل جدید شبکه های اجتماعی
  • شبکه اجتماعی استیم Steem
  • شبکه غیرمتمرکز  AKASHA
  • استارت آپ Synereo :
  • تلگرام:
  • کلام آخر:

تکنولوژی بلاکچین و نسل جدید شبکه های اجتماعی

بلاک چین (Blockchain) یه فناوری جدیده که در تراکنشای مالی آنلاین استفاده کرده می شه اما به کار گیری این تکنولوژی فقط به تراکنشای مالی معطوف نمی شه و میشه در پیشرفت پلتفرمای شبکه های اجتماعی ازش استفاده کرد. و میشه گفت نسل جدید شبکه های اجتماعی با فناوری بلاکچین در راه س.

حتما بخونین: بلاکچین Blockchain چیه؟

اگه شمام یکی از ۲٫۵ میلیارد نفری هستین که از رسانه های اجتماعی استفاده می کنین، شاید هر روز خود رو به بررسی گوشی هوشمند یا بقیه دستگاه های هوشمند دیگه واسه اعلانا اختصاص می دید.

در این مورد شما تا حالا تعجب نکردین که به چه دلیل این شبکه های اجتماعی با اینکه می دونن خیلی از کاربران هر روز بیشتر ساعات در این شبکه ها آنلاین هستن اما مبادرت به تبلیغات گسترده و دقیق براساس علاقه و ترجیحات شما نکرده ان؟

این به این دلیله که شبکه های اجتماعی براساس وضعیت آنلاین شما می تونن برگ برنده هایی رو داشته باشن.

هر کاری که شما در شبکه های اجتماعی انجام می دید مانند مکانایی که می رید و عکسایی که به اشتراک می ذارین و یا اونا رو به بقیه پیشنهاد می دید، اینا همه دسته عادی دیجیتالی هستن که پروفایل آنلاین شما رو تشکیل میدن و اینجاس که پتانسیلای خاص و بالقوه شبکه های اجتماعی رو می شه.

دیجیتال

یه حقیقت نهفته در میان شبکه های اجتماعی هست که نشون میده ما فقط کاربران شبکه های اجتماعی نیستیم و تبدیل به یه محصول از شبکه های اجتماعی شده ایم که ازش استفاده می کنیم..

همه شبکه های اجتماعی مهم مانند فیسبوک، توییتر، اینستاگرام و دیگه برنامه های شبکه های اجتماعی در ظاهر خدمات و سرویسای رایگان به کاربران ارائه میدن چون که ما در قبال این خدمات و سرویسای رایگان هویت و اطلاعات شخصی خود رو در اختیار اونا می ذاریم.

حتما بخونین: جدیدترین ترفندای اینستاگرام که همه باید بدونیم – ۱

در واقع، شبکه های اجتماعی به طور خیلی از ما میخوان که بخشای بیشتری از زندگی خودمون رو به اشتراک بذاریم.

حتی خدمات و سرویسای Messenger الان یه پیرو و زیر مجموعه از شبکه های اجتماعی هستن که اجازه میده ما “لحظات” زندگی روزمره خودمون رو به اشتراک بذاریم.

پلتفرمای بزرگ جهت ایجاد رابطه با مخاطبین خود و دست پیدا کردن به ترافیک بیشتر، از شبکه های اجتماعی، از جمله توئیتر، ری توئیت، فیسبوک، و چیزای دیگه ای به جز اینا از راه لایک و فالو کردن، استفاده میکنن.

الان، نسل جدیدی از شبکه های رسانه ای اجتماعی بوجود اومده که با به کار گیری فناوری بلاک چین واسه ساخت سیستم عامل خود، کاربران رو قادر به کنترل داده ها و فرار از سانسورای موجود مانند چیزی که فیسبوک و توئیتر اعمال میکنن، میسازد.

علاوه بر این، کاربران این شبکه های اجتماعی به شکل ارزهای رمزنگاری شده جایزه دریافت می کنن.

شبکه اجتماعی استیم Steem

یکی از این شبکه های اجتماعی جدید، استیم (Steem) هستش که براساس یه شبکه غیر متمرکز به نام Steemit عمل میکنه.

استیمیت علاوه بر ارائه یه شبکه اجتماعی، جایزه کاربران خود رو با ارزهای رمزنگاری شده خودش پرداخت می کنه.

فیسبوک، ردیت، و استیمیت، کاربران خود رو تشویق به پست کردن و به اشتراک گذاشتن مطالب همدیگه و عکس العمل نشون دادن نسبت به اونا می کنن.

وقتی که یه شخص پستی رو لایک میکنه و یا نظری روی اون می ده بیشتر روی سایت به چشم میاد.

استیمیت کاربر اصلیِ نویسنده رو از راه دادن ارز دیجیتال استیم جایزه می ده و این کاربران میتونن این ارز رو با ارزهای فیات یا ارزهای دیجیتال دیگه مانند بیت کوین مبادله کنن و یا اونو به شکل سرمایه گذاری، در توکن خود استیم که استیم پاور (Steem Power) اسمشه ذخیره کنن.
بیت کوین

با این حساب، آدمایی که استیم پاور بیشتری دارن، در زمان نظردهی، بیشتر جایزه می گیرن. هم اینکه، استیم پاور اجازه می ده تا کاربران استیم دلار و استیم پاور بیشتری دریافت کنن.

دلار

براساس گفته شرکت، بطور ساده استیم یه پایگاه داده از یه نوع ارز رمزگذاریه که از راه ارزهای دیجیتال از شبکه های اجتماعی و گسترش اونا پشتیبانی میکنه.

در سال گذشته شرکت استیم ۱٫۳ میلیون دلار به کاربران خود پرداخت کرده که نصف این مبلغ، به شکل استیم دلار، که هر عدد اون حدودا یه دلار ارزش داشت، و نصف دیگه اون ارز خود شرکت بنام استیم پاور بوده.

مدیر عامل استیمیت، آقای Ned Scott وقتی گفت: استیم با در نظر گرفتن این که یه بلاک چین براساس شبکه های اجتماعیه، پس میشه دقیقا اونو بدون سانسور رصد کرد.

هر چیزی که ما روی سایت استیمیت می بینیم از بلاک چین اوپن سورس استیم میشه. پس نرم افزار ما واسه هر پلتفورم مشابهی تکرار پذیر و قابل استفاده خواهد گشت.

شبکه غیرمتمرکز  AKASHA

مثال دیگری از شبکه غیرمتمرکز ، AKASHAه که از قرارداد اتریوم جهت ذخیره سازی چیزی که کاربران منتشر کردن استفاده میکنه.

نظردهیا به همراه تبادلات کوچیک اتریوم بسته بندی می شن پس کاربران اگه موضوعات خوبی داشته باشن و دیگه کاربران به اون رای بدن میتونن اتریوم به دست بیارن.

به شکلی خاص “این یه روش ماین کردن به وسیله مغز شماس! تیم AKASHA امیدواره در سه ماهه دوم و سوم سال جاری، سورس کد قدرت دهنده به نرم افزار رو بازنمایی کنه و یه ماراتون شکستن کد به وسیله مردم رو به راه اندازد تا اشکالات احتمالی که از چشم برنامه نویسان مخفی مونده رو شناسایی و برطرف سازه.

این تیم در نظر داره تا شبکه اصلی اتریوم خود رو در سه ماهه آخر سال راه اندازی کنه.

استارت آپ Synereo :

پروژه استارت آپ Synereo، در صدد ایجاد شبکه اجتماعی نسل جدید غیر متمرکز و پلتفورم رسوندن موضوعاته.

تازگیا Synereo محصول Qrator رو منتشر کرده، ابزاری که به کاربران امکان تبلیغ موضوعات اوریجینال و گرفتن جایزه جهت به اشتراک گذاری موضوعات مهم و کشف بهترین موضوعات روی شبکه اینترنت رو می ده.

Qrator اولین قدم به سمت چشم انداز چیزی که Synereo در نظر داره، اینترنت آزادتر و مساوی تر، است.

این نرم افزار به کاربران دیدگاهی درباره موضوع “اقتصاد توجه ها”؛ که تولیدکنندگان و سازندگان رو در راس “زنجیره غذایی تبلیغات” قرار می ده؛ ارائه می کنه.

با Qrator، این شرکت به دنبال پیشرفت یه نمودار اجتماعی کراس پلت فرم بوده، زمینه رو واسه یه برنامه محتوای اجتماعی به طور کامل غیر متمرکز براساس بلاک چین و فناوری ذخیره سازی پخش شده که براساس و پایه Qrator در اواخر امسال ساخته شده، صاف می سازه.

تلگرام:

طبق گزارش منابع نزدیک به شرکت تلگرام، این پیام رسان رمزنگاری شده محبوب بزودی پلتفرم بلاک چِین (زنجیره بلوک) بومی و ارز رمزپایه مخصوص خود رو راه اندازی می کنه.

این پلتفرم تازه ممکنه «شبکه باز – The Open Network» یا «شبکه باز تلگرام – Telegram Open Network» نامیده شه و براساس ورژنی بهبودیافته از تکنولوژی بلاک چین پیشرفت پیدا میکنه.

اگه گزارشای فعلی صحت داشته باشن، ارز شبکه باز تلگرام «Gram» نامیده می شه و پلتفرم اون با یه سریای دیگه از پیام رسانای محبوب هم ترکیب می شه.

شبکه باز تلگرام واسه کمک به آدمایی ساخته شده که خیلی راحت به ارزهای رمزپایه دسترسی ندارن و از این پس می تونن پول خود رو از راه پیام رسان تلگرام انتقال بدن؛ قابلیتی که باعث می شه پول شهروندان دیگه تحتِ کنترل دولت نباشه.

حتما بخونین: آموزش بکاپ گرفتن از اطلاعات تلگرام

کلام آخر:

با وجود اینکه دنیای شبکه های اجتماعی در حال از این رو به اون رو شدنه، تکنولوژی بلاک چین در حال تغییر دنیای دور و بر ماه.

نه فقط وقتی که اون پا به میدون معاملات مالی نهاده، بلکه با معرفی سیستم غیر متمرکز خود ما رو به آزاد بیان تشویق میکنه و در عین حال ما رو از محدودیتای اعمال شده به وسیله غولای میدون شبکه های اجتماعی دور می سازه.

بنیانگذاران Synereo، می گن که شبکه و سیستم Blockchain (بلاک چین) باعث ایجاد تحولات خاصی در ساختار و ساختار شبکه های اجتماعی می شه.

به خصوص واسه شرکتهای فناوری که مایل به به کار گیری اون هستن باعث تقویت زیرساختای تولیدی می شه.

یکی از بنیان گذاران Synereo میگه: “Blockchainا یه راه حل واسه مقابله با فساد و تقلب در هر دو سازمان تجاری و دولتی هستن، چون اونا همه چیز رو شفاف و تقریبا غیرممکن می کنن.

نسل جدید پلتفرمای شبکه های اجتماعی، با به کار گیری قدرت تقسیم بندی و کامل سازی بلاک چینا بستری متفاوت از گذشته رو واسه کاربران جفت و جور می کنه و آنجاست که همه قدرت در دست صاحبان پلتفرما میشه.

شروع به کار Blockchain می تونه به طور زیادی شرایط محیطی رو واسه شبکه های اجتماعی عوض کنه، مخصوصا اگه مردم انتقال به شبکه های غیر متمرکز رو در اولویت قرار بدن، از امتیازات حفظ حریم خصوصی، امنیت بیشتر و هم اینکه کنترل بیشتر بر محتوای اونا بهره مند هستن.

یکی از کارشناسان تکنولوژی بلاک چین (Blockchain) در این باره میگه: آینده واسه شرکتای براساس Blockchain روشنه. فناوری Blockchain قبلا به وسیله طیف بزرگی از سازمانها قبول شده.

هم اینکه Market Cap این شبکه روز به روز در حال گسترشه با در نظر گرفتن اینکه بلاک چین پتانسیلای کاربردی و خاصی داره، طیفی بزرگی از سازمانا و شرکتای دولتی و خصوصی می تونن از تکنولوژی این شبکه منحصر به فرد استفاده کنن.

با در نظر گرفتن افزایش آگاهی سازمانا و شرکتا از تکنولوژی بلاک چین و به دلیل اینکه اجناس بیشتری مثل Qrator امتیازات به کار گیری ویژگیای منحصر به فرد Blockchain رو به دست آورده ان، سرمایه گذاری بازار در این تکنولوژی به طور خاص از تریلیون دلار می گذره. اما سوال اینه که این اتفاق اتفاق می افته یا خیر؟

سرمایه گذاری

منبع: click.ir – digiato.com