محدودیت‌های پیشنهادی دادسرای مبارزه با جرایم سایبری برای شرکت‌های PSP

Arrow Sign

پنل «رقابتای اجتماعی بانکداری الکترونیک» امروز در همایش بانکداری الکترونیکی و نظامای پرداخت با حضور «محمدحسین دری»، دادیار دادسرای مقابله با جرایم سایبری، سرهنگ «مصطفی نوروزی»، رییس مرکز مقابله با جرایم ملی و سازمان یافته پلیس فتا، «مهدی شهیدی»، قائم مقام شرکت آسون پرداخت و هم اینکه «نیما امیرشکاری»، مدیر گروه بانکداری الکترونیک پژوهشکده پولی و بانکی برگزار شد. 

به گزارش سایت ما، محمدحسین دری، دادیار دادسرای مقابله با جرایم سایبری در این پنل پیشنهاد داد که در بخش فعالیت PSPا و فین تکا نیاز به پلیس هست و باید در این بخش چند نوع محدودیت ایجاد شه. اولین محدودیتی که گفته شد، محدودیت وقتی بود. به گفته دری در خیلی از موارد در ساعات اولیه بامداد تراکنشا با مبالغ بالا انجام می شه و PSPها باید در زمانای خاص محدودیتایی واسه تراکنشا داشته باشن.

محدودیت بعدی، محدودیت مکانی بود: «از دستگاه های پوز در کشورای خارجی مثل کانادا واسه تراکنشای سنگین استفاده می شه. به چه دلیل PSP ما نمی تونه این تراکنشا رو شناسایی کنه؟ من نمی گم واسه بیرون مرز کشور هیچ دستگاه پوزی ندیم اما این آزادی باید در بستر امنیت باشه.»

محدودیت دیگری که دری به اون اشاره کرد، محدودیت صنفی بود. به گفته اون حالا در بعضی صنفا مثل کافی نتا یا دفاتر پیش خوان کارتایی با مبالغ چند ده میلیون تومانی کشیده می شه در حالی که هزینه خدماتی که این نوع صنف به مشتری میده معمولا چند ده هزار تومن تا در آخرً ۱ میلیون تومنه: «طبیعتاً اینجا باید درآمد هر صنف مشخص شه اما حالا همه دستگاه های پوز یه محدودیت دارن در حالی که تراکنشای یه کله پاچه فروشی با یه طلافروشی برابر نیس.»

موضوع دیگه ای که دادیار دادسرای مقابله با جرایم سایبری به اون اشاره کرد، زمان تسویه بسیار سریع در ایران بود. به گفته اون، در این حالتی که روزانه ۲ بار تسویه در سیستم بانکی انجام می شه، نهادهای نظارتی نمی تونن بررسیای لازم رو داشته باشن: «چه عجله ای هست که در روز ۲ بار تسویه کنیم؟ در آمریکا و کانادا بعضی وقتاً زمان تسویه به یه ماه می رسه و اگه کسب وکار بتونه فرایندهای تضمینی خاصی رو طی کنه، این زمان به یه هفته می رسه.»

سرهنگ مصطفی نوروزی، رییس مرکز مقابله با جرایم ملی و منظم فتا هم در این پنل به آمارهای جدیدی از جرایم سایبری در کشور اشاره کرد. به گفته اون جرایم سایبری در سال جاری به نسبت سال ۹۶ تا ۸۵ درصد بالا رفته ان، طوری که جرایم سایبری به نسبت سال ۱۳۹۰ تا ۱۷ برابر بالا رفته ان.

سرهنگ نوروزی اشاره می کنه که در این چند سال زیرساختای اینترنت در کشور پیشرفت خیلی عجیبی داشته اما امنیت به همون مقدار رشد نکرده:

«امنیت یه روند نسبیه. نمی تونیم بگیم در چه درجه ای از امنیت هستیم. چیزی که پایه امنیت رو تشکیل میده سه عنصر مردم، نهادهای حاکمیتی و پلیس هستن. در واقع سومین بخش به پلیس می رسه چون نمی شه واسه هر نفر یه پلیس گذاشت. پس مهم ترین عناصر در افزایش امنیت اول با خود مردمه و بعد زیرساختا و در آخر پلیس و دستگاه های امنیتی.»

اونم اینکه بخشی از جرایم رو در رابطه به تکنولوژیای قدیمی در بخش بانکداری دونست و خبر داد که اسکیم کارتای بانکی هنوز شدیدا رواج داره چراکه هنوز سیستم بانکی از کارتای مغناطیسی استفاده می کنه:

«باید هزینه جرم رو واسه مجرم افزایش بدیم. این فقط مجازات نیس. هزینه جرم، از دسترس خارج کردن راه های ساده س!. امروز قمار و شرطبندیای اینترنتی رو داریم. یه تریلیون گردش مالی پرونده هاییه که هم جهت با قمار دستگیر کردیم. این سایتا از درگاهای اجاره ای استفاده می کنن.»

رییس مرکز مقابله با جرایم ملی و سازمان یافته پلیس فتا اعلام کرد که ۴۱ درصد از جرایم در پلیس فتا مربوط به برداشتای غیر مجازه و الان بین ۲۰ تا ۲۵ هزار پرونده در همین رابطه در نقاط جور واجور کشور هست. اون گفت که یه راه ساده واسه جلوگیری از برداشت غیرمجاز، رمزهای یه بار مصرفه که از بین ۳۳ بانک و موسسه اعتباری، تا الان ۱۷ بانک این سرویس رو راه اندازی کردن.

اون ضمن اشاره به ۴۰۰ میلیون کارت بانکی که در اختیار مردم کشوره، گفت: «وقتی که امنیت و آرامش وجود داشته باشه، خود کسب وکارها و فین تکا رشد می کنن.»

«مهدی شهیدی»، قائم مقام شرکت آسون پرداخت، در این پنل اشاره کرد که دلیل خیلی از رقابتای اجتماعی در بخش بانکداری الکترونیکی به مسائل فرهنگی برمیگرده:

«همه کسائی که اینجا نشسته ایم نگرانی خاصی نسبت به رمز کارت بانکی خود نداریم. این یه واقعیته. وضعیت اسکیم و فیشینگ می تونست خیلی خیلی بدتر از وضعیت فعلی باشه. مردم توجیه نشده ان که از رمز اول و دوم چیجوری باید استفاده کنن. روند گرفتن رمز دوم از سال ۷۷ تا امروز هیچ تغییری نداشته.»

اون با اشاره به سامانه شاهکار که تازگیاً در اختیار معدود شرکتایی قرار گرفته، اشاره کرد که سازمانای جور واجور حاکمیتی و دولتی سامانه های گرفتن هویت خوبی پیشرفت دادن اما به بهونه امنیت تلاش می کنن این سرویسا رو در اختیار خودشون نگه دارن و همین باعث می شه تا فساد شکل بگیره.

اونم اینکه با اشاره به موضوع رمز یه بار مصرف، گفت که اگه درباره چگونگی فعال سازی اون درست فکر نشه می تونه خطرناک باشه و ایجاد کلاه ورداری کنه.