قرارداد برگزاری رویداد Tehran Game Convention به امضا رسید

صبح امروز در ساختمون مرکزی بنیاد ملی بازیای رایانه ای ایران، قراردادی میون این سازمان و مجمع Game Connection به امضا رسید. Pierre Carde، مدیرعامل گیم کانکشن با حضور در این جلسه و امضای قرارداد، برگزاری اتفاق Tehran Game Convention رو در اردیبهشت سال آینده رسماً اعلام کرد.

اتفاق TGC به مدت دو روز برگزار می شه و همه بازی سازه های ایرونی می تونن فضایی واسه خود در این همایش داشته باشن. به گفته حسن کریمی قدوسی، مدیرعامل بنیاد ملی بازیای رایانه ای، برخلاف بسیاری که ادعای برگزاری رویدادهای بین المللی رو دارن اما تماشاگر حضور کشورای دیگه نیستیم، در این همایش باید منتظر کمپانیای کوچیک و بزرگ از سراسر دنیا باشیم.

کریمی قدوسی در این رابطه گفت: «واسه برآورده کردن این نیاز لازم بود تا با چند شرکت بین المللی معتبر، از جمله گیم کانکشن وارد گفتگو شیم تا این همایش رو به صورت مشترک با اونا برگزار کنیم و حالا خوبیش اینه به نتیجه رسیدیم که مراسم در هفته اول اردیبهشت ماه سال ۹۶ برگزار شه.»

در ادامه، قدوسی از دلیلای برگزاری اینجور همایشی میگه: «ایران واسه خیلی از کشورای دنیا از نظر صنعت بازی نامعلوم س. با حاضر شدن در نمایشگاه های بین المللی، در بهترین حالت ممکن ما فقط تونستیم بگیم که در مورد بازی سازی فعال هستیم و صنعت داریم اما اعتمادی وجود نداره، چون از همون اول ما با تحریم روبرو بودیم. ایران واسه شرکتای بازی سازی همیشه مثل یه جعبه مشکی بوده.»

اشاره باحال قدوسی به تصور بقیه از ایران هم هم تلخ و هم به طور کامل حقیقیه: «گفتیم حالا همون مجموعه هایی که در خارج با اونا کار می کردیم رو به ایران دعوت کنیم تا بیان و ببینن که نه، واقعا ایران مکان خوبی واسه سرمایه گذاریه، امنیت بالایی در منطقه خاورمیانه داره و خبری از بمب و این حرفا نیس. چون واقعا هنوز خیلیا تصور می کنن ما شتر در خیابونای مون داریم. واقعا شرایط واسه اونا اونقدر شفاف نیس.»

هدف بنیاد ملی بازیای رایانه ای بر اینه که اعتماد جهانی، ذره ذره جلب شه و همونطور که کریمی قدوسی میگه، قرار نیس بعد از برگزاری این اتفاق به یه باره گشایشی انجام شده و همه بازار ایران رو بشناسن اما گامی بسیار مهمن.

با این حال، جلب توجه کمپانیا و سرمایه گذاران نیاز به اعتباری داره که بنیاد به عنوان یه سازمان وابسته به دولت جمهوری اسلامی ایران از اون بی بهره بوده: «وقتی می گفتیم بنیاد ملی بازیای رایانه ای، اونا می گفتن اصلا بنیاد چه هست؟ که هست؟ اعتمادی به اونا هست؟ توانایی اجرای اینجور کاری رو دارن؟ اصلا قصد خالی کردن جیب ما رو شاید داشته باشن و… پس سراغ برندی رفتیم که وقتی ببینن ما با اونا همکاری می کنیم، اعتمادشون جلب شه.»

پیر کارده، مدیرعامل گیم کانکشن هم ضمن ارائه توضیحاتی کوتاه دور و بر شرکتی که ۱۵ سال پیش اونو ساخت گفت که گیم کانکشن تمرکز بالایی بر بخش تجاری بازیای ویدیویی داره و اونا در واقع پلی هستن میان بازی سازه ها و شرکتای بزرگ ناشر و سرمایه گذار.

البته، برگزاری اینجور رویدادی فقطً منحصر به ایران نمی شه و خاورمیانه رو درگیر خود می کنه. پیر کارده میگه: «ما تصور می کنیم این اتفاق به صنعت بازی سازی خاورمیانه کمک می کنه تا دور هم جمع شن، و ما از اون پشتیبانی می کنیم چون خاورمیانه منطقه ایه با پتانسیل رشد بالا در آینده.»

ایشون در ادامه اضافه کرد: «ما در تعامل هستیم تا مطمئن شیم تعداد خیلی از سخنرانان و تاجرین در این مراسم حاضر باشن و کار و کاسبی خود رو با شرکتای محلی گسترش بدن. این اولین همکاری ما در خاورمیانه س و به خاطر همین می خوایم بسیار ثمربخش واقع شه.»

پیر کارده در ادامه صحبتای خود گفت که پیش بینی می کنه در آینده، ایران به عنوان قلب بازی سازی خاورمیانه شناخته شه. الان، منطقه MENA که شامل خاورمیانه و آفریقای شمالی می شه، رشد خیلی زیادی در بخش بازیای ویدیویی نداشته و پس میشه پیش بینی کرد هر کشوری که با سرعت بیشتری واسه کسب جایگاه اول تلاش کنه، مطمئناً میتونه به نتیجه مطلوبی برسه.

امیرحسین فصیحی، مدیر مجموعه فن افزار شریف و سازنده بازیای گرشاسپ و شمشیر تاریکی هم از به درد بخور حضورشون در نمایشگاه های گیم کانکشن گفت: «ما همیشه به عنوان تولیدکننده دنبال رابطه با شرکتای ناشر بودیم که از همین اتفاق هم اتفاقا فرصتایی اتفاق تا بازی گرشاسپ به صورت بین المللی منتشر شه.»

فصیحی در ادامه به رشد در حال افزایش بازی سازی در ایران اشاره کرد و گفت: «بازی سازی خیلی جدی شده، تیمای زیادی هستن و حالا همه تیما می تونن از این فرصت استفاده کنن و فقط چند شرکت نیس که بتونن بیرون مرز کشور برن، چون به هر حال حضور بیرون مرز کشور خیلی ساده نیس واسه همه.»

در آخر، تفاهمی که ماه گذشته در گیمزکام آلمان دور و بر اون گفتگویی صورت پذیرفته بود به شکل قراردادی مشترک به امضای پیر کارده و حسن کریمی قدوسی رسید.

Tehran Game Convention در تاریخ ۹ و ۱۰ اردیبهشت سال ۱۳۹۶ (برابر با ۲۹ و ۳۰ آپریل ۲۰۱۷) در برج میلاد تهران برگزار می شه.

Be the first to comment

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*