قدم پنچم استارت آپ: روی استارت آپ خودتان سرمایه گذاری بکنید!

اخبار و رویدادهای بازاریابی

قدم پنچم استارت آپ: روی استارت آپ خودتون سرمایه گذاری بکنین!

سرمایه گذاری

بابک خدادوست

۹

۰

۲ ۱۰۱۰

سرفصلای راهنمای کامل راه اندازی استارت آپ

استارت آپ چیه؟

قدم دوم استارت آپ: اعتبارسنجی و ایجاد مدرک اجتماعی

قدم سوم استارت آپ: هنر فروش و بیزینس پلن

قدم چهارم استارت آپ: بازاریابی استارت آپ خودتون رو شروع کنین!

 

حقیقت تلخی که همه کارآفرینان باید با اون بر بخورن اینه که موفقیت استارت آپ نیاز به سرمایه گذاری و بودجه داره! و این بودجه معمولا باید از منابع خارجی جفت و جور شه چون خودِ کارآفرینان در مراحل اولیه استارت آپ سرمایه چندانی ندارن که به کمک اون به استارت آپ خودشون شتاب بدن. اما بعضیا هم کارآفرین خوش شانس هست که احتیاجی به سرمایه خارجی ندارن: یا به دلیل اینکه ایده استارت آپ شون نیاز به سرمایه زیادی نداره و یا اینکه خودشون انقدر سرمایه دارن که بتونن کارشون رو راه بندازن!

راه های زیادی واسه به دست آوردن سرمایه اولیه واسه استارت آپ هست اما همه این راه ها اونطور که باید جواب نمی دن و یا اینکه نمیشه خیلی روی اونا حساب باز کرد. با این وجود، سه راه اصلی واسه به دست آوردن سرمایه هست که از خیلی قدیما به وسیله کارآفرینان استفاده شده و امتحان خودشو پس داده! در این مقاله به بررسی و توضیح این سه راه اصلی واسه به دست آوردن سرمایه استارت آپ مشغول هستیم:

  • سرمایه شخصی (Bootstrapping)
  • وام و سرمایه خارجی (Debt)
  • شراکت در سهام (Equity)

یه چک چرب و چیلی از طرف یه سهامدار می تونه یه راه حل خیلی آسون و مناسب واسه استارت آپ شما باشه اما حقیقت همیشه انقدرها هم راحت نیس! اینو هم به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین سرمایه مستقیمی که از طرف سرمایه گذار به کارآفرین داده می‎ شه، درصد خیلی کمی از راه اندازی استارت آپا رو پوشش میده (چیزی حدود ۱۴ درصد در سال ۲۰۱۲). حالا این یعنی چه؟ یعنی از بین تموم استارت آپایی که در سال ۲۰۱۲ راه اندازی شدن فقط ۱۴ درصد اونا از یه سرمایه گذار مستقیما سرمایه گرفتن! پس بقیه این استارت آپا چیکار کردن؟

راه حل

بیایید نگاهی به اینفوگرافیک زیر بندازیم تا به جواب سوال بالا برسیم. این اینفوگرافیک منابع اصلی سرمایه گذاری استارت آپا درزمان یه سال رو نشون میده.

جالبه نه؟ راستش رو بخواین من خودمم که بار اول این اطلاعات رو دیدم کمی تعجب کردم! یعنی بیشتر از نصف استارت آپایی که راه اندازی می شن به وسیله سرمایه خودِ کارآفرین راه می افتن! حالا که تموم قضیه دستمون اومد بهتره سراغ هر کدوم از سه روش سرمایه گذاری رفته و هر کدوم رو با جزئیات بررسی کنیم.

از جیب خودتون مایه بذارین! (سرمایه شخصی)

آرزوی هر کارآفرینی اینه که استارت آپ خودشو با  کمک سرمایه کلانی از یه سرمایه گذار راه بندازه. اما بدیش اینه این آرزو واسه همه کارآفرینان قابل رسیدن نیس! به این دلیله که بیشتر کارآفرینان استارت آپ خودشون رو با سرمایه شخصی خودشون راه اندازی می کنن.

کارآفرینی

به این روش از سرمایه گذاری که شما به اصطلاح از جیب خودتون خرج می کنه سرمایه گذاری شخصی یا Bootstrapping میگن. البته اجباری هم نیس که حتما پول خودتون باشه. می تونین از دوستان و آشنایان و خونواده خودتون هم کمک بگیرین. این دو مورد تقریبا سرمایه بیشتر استارت آپ‎ها رو پوشش میدن. جزئیات بیشتر این موارد رو در عکس بالا می تونین ببینین.

روند سرمایه شخصی با اینکه کمی کنه بود اما واسه استارت آپ ما خیلی به درد بخور بود. تا وقتی که بتونین از سرمایه شخصی خودتون استفاده کرده و در عین حال مزیت رقابتی خودتون رو از دست ندین، یه وسیله بسیار قوی در دست خودتون دارین که این اجازه رو به شما میده که صد درصد روی برنامه تون تمرکز کنین.

خوب وودمن (کارآفرین)

حالا فرض کنین که شما می خواید واسه راه اندازی استارت آپ خودتون از سرمایه شخصی خودتون استفاده کنین ولی سرمایه شما به این زودیا آماده نمی شه و ممکنه کمی زمان ببره (مثلا چند هفته یا چند ماه). حالا تکلیف شما چیه؟ باید دست روی دست گذاشته و منتظر سرمایه باشین؟ شک نداشته باشین نه!

وقتی که سرمایه شما دستتون نرسیده و حاضر نیس، بهترین کاری که می تونین بکنین اینه که دل به دریا زده و بازار خودتون رو مو به مو بشناسین، با مشتری هایی احتمالی حرف زده و اطلاعات جمع کنین و همه چیز رو واسه به کار گیری سرمایه آماده کنین. یادتون باشه که شما هر چقدر بیشتر واسه استارت آپ خودتون کرده و به اون شاخ و برگ بدین (مثلا اطلاعات جمع کنین، با مشتریا حرف بزنین) شانس شما واسه دریافت سرمایه خارجی افزایش پیدا می کنه.

داشتن یه ایده خوب کافی نیس! تقریبا در همه موردهای استارت آپی قضیه اینه که شما قبل اینکه کسی رو راضی کنین تا روی استارت آپ شما زمان و سرمایه صرف بکنه، خودتون باید این کار رو بکنین. بذارین ساده تر بگم: تا وقتی که شما واسه ایده و استارت آپ خودتون زحمت نکشید و زمان نذارین هیشکی دیگه این کار رو انجام نمیده. اصلا سرمایه گذاران باید ببینن که شما با تموم قوا در این کارین وگرنه روی استارت آپ شما سرمایه گذاری نمی کنن.

چیز دیگری در مورد سرمایه شخصیه که باید بدونیم؟

بله! از اونجایی که روش سرمایه گذاری شخصی، اولین و مهم ترین روش راه اندازی استارت آپه به نظر من بهتره که کمی بیشتر وارد جزئیات اون شده و ببینیم که چه ویژگیای به خصوصی داره.

اگه حرف خوب وودمن (که بالا نوشته بودم) یادتون باشه اون می گفت که روند سرمایه شخصی کمی کنده. یادتون اومد؟ به نظر شما به چه دلیل به کار گیری سرمایه شخصی ممکنه سرعت شما رو یه ذره پایین تر بیاره؟ جوابش خیلی هم پیچیده نیس! چون معمولا (استثناهایی هم وجود دارن البته) سرمایه شخصی ای که افراد دارن انقدر زیاد نیس که بتونن کارا رو خیلی سریع پیش ببرن و باید کم کم ازش استفاده کرد.

چیجوری مثل یه وبمستر حرفه ای از google webmaster tools استفاده کنیم؟

ویژگی دیگری که سرمایه شخصی داره و می تونه به نفع شما باشه اینه که می تونه در جمع کردن کشش و مدرک اجتماعی خیلی به شما کمک کنه. می پرسین چیجوری؟ اگه شما در اول کار از یه سرمایه گذار، کمک هزینه گرفته و کارتون رو شروع کنین ممکنه بعد از چند وقت دوباره نتونین که از اون کمک مالی بگیرین. حالا یا خودتون خجالت می کشید یا اینکه اصلا سرمایه گذار شما مستقیما رد می کنه و حاضر نمی شه که بیشتر از این روی ایده شما پول خرج کنه.

حالا فرض کنین که خرجای اساسی استارت آپ تون رو خودتون دادین و تا حدی جلو رفته اید. الان واسه رشد و شناخته شدن بیشتر نیاز به سرمایه دارین. این بار شانس یار شماس! می دونین به چه دلیل؟ چون اولین باره که از یه سرمایه گذار درخواست سرمایه می کنین و مهم تر از اون، اینبار دست خالی نیستین! چون روی استارت آپ خودتون وقت گذاشته اید، پول خرج کردین و یعنی، صفر نیستین. این کار انگیزه سرمایه گذار واسه کمک کردن رو بیشتر می کنه.

از بیرون هم کمک بگیرین! (وام و سرمایه خارجی)

بذارین خیلی ساده شروع کنیم: سرمایه خارجی همون قرض (Debt) است که شما می گیرین و بعد از یه مدت اونو پس می دین. معمولا به کار گیری سرمایه خارجی (به جای سرمایه شخصی) کمی سریع تر و راحت تره چون مجموعه ها و سازمانای زیادی وجود دارن که این کار رو انجام میدن (مثل صندوقای مالی یا بانکا).

نکته خیلی مهمی که باید به اون دقت کنین اینه که مبلغی که شما به عنوان بدهی می گیرین در چه راهی خرج می شه؟ یادتون باشه که بدهی و وام وقتی بیشترین بازده رو دارن که در خدمت کسب درآمد و برگردوندن وام (یا بدهی) باشن.

به نظر من چیزی که در همین پاراگراف بالا خوندیم حرف مهمیه اما میشه به شکل بهتری اونو گفته و مثال زد. پس آماده اید؟ فرض کنین که شما تازگیا یه رستوران راه اندازی کردین و واسه هزینه های اساسی مثل فر و گاز که میلیونا تومن هزینه دارن، نیاز به سرمایه دارین. اگه واسه خریدن این موارد یه وام بگیرین و از این دستگاه ها واسه پخت و فروش غدا استفاده کنین تا درآمد داشته باشین اون موقع استفاده درستی از وام کردین.

از طرف دیگه اگه اینجور سرمایه هایی رو جاهایی خرج کنین که بازده مالی واسه شما نداشته باشن ممکنه که کمی به مشکل بخورین. مثلا بعضی از کارآفرینان واسه پرداخت حقوق کارمندان شون از وام استفاده می کنن! پس بذارین اینطور بگم که مطلب رو کامل بفهمیم: وام و بدهی تنها وقتی کارساز هستن که انگار به سود یا بازده مالی تبدیل شده و پشت دادن همون بدهی کمک کنن. وگرنه ممکنه بیشتر از انکه به شما کمک کنن، به شما آسیب بزنن.

دلیل اینکه بعضی از کارآفرینان بهتر می دونن از وام یا بدهی استفاده نکنن اینه که اصلا ایده “بدهی داشتن” یا “وام داشتن” واسه اونا خیلی مورد پسند نیس. اما بدونین که این گزینه ها انقدر هم که به نظر میان پیچیده و ترسناک نیستن و حای بعضی وقتا بهترین راه واسه راه اندازی و پیشرفت استارت آپ هستن.

به شریک داشتن فکر کردین؟ (شراکت در سهام)

راه آخری که در این مقاله واسه سرمایه گذاری به شما معرفی می کنم، شراکت در سهام (Equity) است. حالا این کار چیجوری انجام می شه؟ خیلی ساده س!: شما سرمایه ای رو از یه شخص یا مجموعه دریافت می کنین و به ازای سرمایه ای که گرفتین بخشی از سهام استارت آپ خودتون رو به اون شخص یا مجموعه واگذار می کنین.

بدیش اینه تعداد افراد یا سازمانایی که حاضر باشن با اینجور شرایطی سرمایه ای در اختیار شما بذارن خیلی کمه (نسبت به سرمایه خارجی) اما کارآفرینان علاقه خاصی به این روش دارن چون که در این روش، احتیاجی نیس که شما سرمایه دریافتی تون رو تو یه مدت کوتاه به شکل یه جا یا قسطی پس بدین.

شراکت در سهام در بیزینسا و کسب و کارایی بیشتر استفاده می شه که خطر بالایی داشته باشن و هم اینکه یه پروژه دراز مدت باشن. معمولا شرکتا و مجموعه هایی از گزینه شراکت در سهام استفاده می کنن که کسب و کارشون واسه کسب درآمد نیاز به زمان تقریبا طولانی داشته باشه. به چه دلیل؟ چون صاحب اینجور استارت آپی نمی تونه تموم هزینه های اولیه رو با چندین وام و بدهی برطرف کنه.

علاوه بر اینا، به کار گیری شراکت در سهام سود دیگری هم واسه شما داره و اونم اینه که وقتی که شما شخص دیگری رو به عنوان سهامدار وارد استارت آپ خودتون می کنین واقعا از بازار و از تجربه و تخصص اونم می تونین استفاده کرده و رشد سریع تری داشته باشین.

یکی از معایبی که روش شراکت در سهام داره اینه که شما چاره ای ندارین مالکیت بخشی از استارت آپ خودتون رو به کس دیگه ای بدین. دادن سهام به شخص دیگه تو یه شرکت شما رو تا انتهای همکاری تون به اون شخص وصل می کنه و تقریبا در همه تصمیماتی که قراره واسه استارت آپ گرفته شه، همه دو طرف (شما و شریک یا شریکاتون) باید به توافق برسن.

توافق

، شما از چه راهی می رید؟

سرمایه گذاری روی یه استارت آپ راه ها و روشای زیادی داره و یه کارآفرین خبره باید تموم این راه ها رو واسه قدمای جور واجور استارت آپ خودش بررسی کرده و انتخاب کنه. همونطور که استارت آپ شما در حال گسترش و رشده ممکنه سرمایه های مختلفی واسه شما مناسب باشن: یعنی هیچ لزومی نداره که یه روش سرمایه گذاری رو انتخاب کره و تا آخر با همون روش جلو برید. وقتی احساس می کنین که اگه از شکلای جور واجور سرمایه های دیگه استفاده کنین سود یا سرعت شما افزایش پیدا می کنه، بهتره که همون کار رو بکنین.

در کل کارآفرینان بین این روش ها، روش سوم (شراکت در سهام) رو به بقیه بهتر می دونن. اما این گزینه واسه همه کارآفرینان در دسترس نیس و اگه در بازه حساسی از استارت آپ خودتون تموم وقت تون رو صرف جلب توجه سرمایه گذاران بکنین ممکنه که در دراز مدت ضرر ببینین. پس به عنوان کارآفرین، سرمایه شخصی و وام (سرمایه خارجی) در مراحل اولیه بهترین گزینهاتون هستن.

حالا دیگه مجموعه استارت آپ ما هم تموم شد! تلاش کردیم که در این مجموعه، ریز و بزرگ استارت آپ رو به شکل قدم به قدم واسه شما توضیح داده و باز کنیم. شما ایده استارت آپ داشتین؟ مجموعه استارت آپ در راه شما کمکی کرد؟ حالا که این سری هم به آخر رسیده، خیلی دوست دارم نظرتون رو بدونم. در مورد همه چیز.

موضوع مرتبطاخبار و رویدادهای بازاریابی