فروشگاه‌ساز چیست؟ دو نوع مختلف فروشگاه‌سازها را بشناسید!

 

طراحی رابط کاربری

فروشگاه ساز چیه؟ دو نوع جور واجور فروشگاه سازه ها رو بشناسین!

سعید رهبری

۲۶

۰

۰ ۴۰۰۶

سرفصلای راهنمای انتخاب بهترین فروشگاه ساز

معیارهای انتخاب یه فروشگاه ساز مناسب چه هستن؟

 

در گذشته های خیلی دور (البته، نه خیلی خیلی دور، منظورمون چیزی نزدیک به ۱۰ سال پیشه!) اگه شما تصمیم می گرفتید یه فروشگاه اینترنتی راه بندازید، کارتون خیلی ساده نبود. چون که ابزاری به اسم فروشگاه ساز در اختیارتون نبود و پس خودتون باید از اول همه چیز رو می ساختید. کاری که نیاز به هزینه و زمان بسیار زیادی داشت. اما امروزه دیگه شرایط کمی فرق می کنه.

به لطف فروشگاه سازه ها شما می تونید به سرعت یه فروشگاه اینترنتی بسازین که تموم امکانات لازم رو در اختیار شما قرار می دهد. اینطوری، همۀ هم و غم شما این میشه که اجناس این فروشگاه رو وارد کنین و براشون مشتری پیدا کنین.

(اگه هنوز آشنایی زیادی در مورد مباحث ابتدایی طراحی سایت ندارین، حتماً سری به ۲ مقاله پیش نیازای ساختن یه سایت و همینطور تعیین هدف یه سایت بزنین.)

فروشگاه ساز دقیقاً چیه و چه کاربری داره؟

وقتی که شما قصد ساختن یه فروشگاه آنلاین رو دارین، به سیستمی نیاز دارید که این فروشگاه رو واسه شما مدیریت کنه. سیستمی که از راه اون بتونین اجناس خود رو وارد کنین، موجودی انبار خود رو مشخص کنین، کوپن های تخفیف تعریف کنین، سفارش های مشتری ها رو بگیرین و تو یه کلام، همه چیز رو به هم وصل کنین.

اینجاس که مفهومی به اسم فروشگاه ساز مطرح می شه. سیستم هایی که دقیقاً با هدف ساخت فروشگاه اینترنتی (E-Commerce) ساخته شده ان و قراره تموم چیزی که فروشگاه اینترنتی شما لازم داره رو در اختیارتون بذارن. به لطف این فروشگاه سازه ها، شما خیلی راحت می تونید یه فروشگاه تموم و کمال واسه خودتون بسازین و به سرعت وارد بازار رقابت آنلاین شید.

اما مشکل اینجاس که این فروشگاه سازه ها کم نیستن. وقتی که شما تصمیم می گیرید یه فروشگاه ساز انتخاب کنین، متوجه میشین که ده ها انتخاب جور واجور پیش روی شما هستن. سیستم هایی که هر کدوم امتیازات و معایبی نسبت به بقیه دارن.

مشکل بعدی هم اینه که هیچ اطلاعات معتبر و کاملی درباره این فروشگاه سازه ها وجود نداره (به شخصه بسیاری افراد رو می شناسم که این موضوع رو داشته ان.) به خاطر همین منظور ما عزممونو جزم کردیم طی یه سری آموزشی، بهترین و کارآمدترین اونا رو معرفی و بررسی کنیم. با این امید که تصمیم گیری واسه شما راحت تر شه.

اما قبل از هر چیز، بذارین دو نوع کلی سیستم های فروشگاه ساز رو با هم بررسی کنیم و فرق های اونا رو بشناسیم.

دو نوع جور واجور فروشگاه سازه ها

در کل، سیستم های فروشگاه ساز به دو دسته کلی تقسیم می شن. تعدادی از این فروشگاه ها هستن که به صورت کد باز (Open Source) در اختیار شما قرار می گیرند و دسته دیگری از اونا هم به صورت اشتراکی (SaaS). در ادامه هر دو دسته رو به صورت کامل تر مورد بررسی قرار میدیم.

فروشگاه سازه های کد باز (Open Source)

اینا سیستم هایی هستن که به صورت رایگان در اختیار کاربران قرار می گیرند و به دلیل اینکه کد اونا قابل دسترسیه، از هر نظر قابل ویرایش هستن.

فروشگاه سازه های کد باز روی هاست خود شما سوار می شن (به اصطلاح Self-Hosted) و به کار گیری اونا به کمی تخصص و مهارت نیاز داره. حالا این مهارت می تونه با مطالعه آموزش های جور واجور به وسیله خود شما به دست بیاد یا اینکه از شخص دیگری بخواین این کار رو واسه شما انجام بده.

اما درآمد این فروشگاه سازه ها از کجاس؟ ساده س!. وقتی که شما از یه فروشگاه ساز کد باز استفاده می کنین، شک نداشته باشینً به امکانات مختلفی نیاز پیدا می کنین. اولین چیزی که واسه به کار گیری این فروشگاه سازه ها لازمه، خرید یه قالب مناسبه. پس از اون، شما نیاز دارین این سیستم رو به درگاه پرداخت یکی از بانک های ایرونی مجهز کنین و پس نیاز به یه افزونه در این مورد دارید. در واقع، هر امکان بیشتری که قراره به سیستم خود اضافه کنین، به احتمال زیاد براتون هزینه بر هستن.

هم اینکه به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین که هنگام به کار گیری این سیستم ها، قرار نیس کسی در حل مشکلات به شما کمک کنه. مگه اینکه کسی رو استخدام کنین که براتون کارای سایت رو انجام بده. حرف ما اینه که نباید از سازنده این سیستم ها انتظاری داشته باشین. بلکه باید کسی رو داشته باشین که در مورد استفاده و پیشرفت اونا مهارت داشته باشین. یا اینکه خودتون شروع به یادگیری کنین.

مشکلات

فروشگاه ساز های کد باز مطرحی که در ایران استفاده می شن!

حالا که با معنی کلی فروشگاه سازه های اپن سورس آشنا شدید، بذارین ببینیم که شما به عنوان یه ایرونی، چه انتخاب هایی دارین.

چیجوری با تدوین روش هدف دار محتوا سایت خود رو تکون بدیم؟

به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین که تموم فروشگاه سازه های کد بازی که در ایران استفاده می شن، واقعا ترجمه سیستم های خارجی هستن. سیستم هایی که تونسته ان در دنیا مقبولیت خوبی به دست بیارن و پس ایرونی های عزیز هم دست به کار شده ان و اونا رو به زبون فارسی ترجمه کرده ان.

این فروشگاه سازه ها رو در ادامه به شما معرفی می کنیم:

 • فروشگاه ساز ووکامرس (این فروشگاه ساز یه افزونه واسه سیستم مدیریت محتوای وردپرسه. در واقع، وردپرس یه سیستم وبلاگیه که به کمک افزونه ووکامرس، توانایی های فروشگاهی هم به اون اضافه می شن.)
 • فروشگاه ساز جوملا (دقیقاً عین ووکامرس، این فروشگاه ساز هم روی سیستم مدیریت محتوای جوملا سوار می شه و توانایی فروشگاهی رو به اون اضافه می کنه.)
 • فروشگاه ساز پرستاشاپ
 • فروشگاه ساز اپن کارت
 • فروشگاه ساز مجنتو
 • فروشگاه ساز دروپال

اینا مطرح ترین فروشگاه سازه هایی هستن که در ایران مورد استفاده قرار می گیرند و ما در این سری مقالات، قراره نگاهی دقیق به همه اونا داشته باشیم.

فروشگاه سازه های اشتراکی (SaaS)

این سیستم ها براساس اشتراک کار می کنن. این یعنی شما واسه دریافت سیستم و خدمات اون، یه هزینه سالیانه به این سیستم ها پرداخت می کنین. به این سیستم ها اصطلاحاً SaaS یا همون Software as a Service گفته می شه.

وقتی که شما از یه سیستم اشتراکی استفاده می کنین، سایت شما روی هاست این سرویس قرار می گیرد (به اصطلاح Hosted) و تموم خدمات لازم هم از طرف شرکت ارائه دهنده فروشگاه ساز به شما داده می شه.

درسته که به کار گیری این سیستم ها رایگان نیس، اما عوضش هزینه های جانبی مثل خرید قالب، افزونه، استخدام طراح سایت، اجاره هاست و … هم ندارن. هم اینکه، راه اندازی فروشگاه و یادگیری کار با سیستم اونا هم به مراتب ساده تر از سیستم های کد بازه.

حواستون باشه که با دریافت یه سیستم فروشگاه ساز اشتراکی، شما همیشه خیالتون راحته که یه تیم پشتیبانی هست که به سوالات و مشکلات شما جواب میده. هم اینکه، ویرایش و پیشرفت سایت بسیار راحت تر میشه.

البته، تصور نکنین که منظورمون اینه که این سیستم ها یقیناً بهتر هستن و شما فقط با گل و بلبل طرفید. بیشتر حرفمون اینه که واسه افراد تازه کار و کسائی که خیلی سر از مباحث طراحی سایت در نمی بیارن، این فروشگاه سازه ها شک نداشته باشینً انتخاب بهتری هستن. اما اگه قصد امکانات واقعاً به خصوصی به فروشگاه خود رو داشته باشین، کمی دست شما بسته میشه و باید با شرکت ارائه دهنده فروشگاه ساز به توافق برسین.
توافق

فروشگاه ساز های اشتراکی مطرحی که در ایران عرضه می شن!

فروشگاه سازه های اشتراکی در جهان کم نیستن. شاید از مطرح ترین اونا بشه به شاپیفای و بیگ کامرس اشاره کرد. اما بدیش اینه هیچ کدوم از اونا به ایران خدمات ارائه نمی بدن. با اینحال، در چند سال گذشته ما تماشاگر فروشگاه سازه های ایرونی مختلفی بوده ایم که به صورت اشتراکی کار می کنن.

مطرح ترین این فروشگاه سازه ها موارد زیر هستن:

 • فروشگاه ساز شاپفا
 • فروشگاه ساز سبد خرید
 • فروشگاه ساز بیدک
 • فروشگاه ساز سازیتو
 • فروشگاه ساز کاموا

ما در بخش های بعدی این مقاله، بهبررسی کامل این فروشگاه سازه ها می پردازیم و از هر نظر اونا رو تحلیل می کنیم. البته قول می دهم اینکار رو بدون داشتن هیچ ارق ملی انجام بدیم. اما خود شما حتماً در نظر داشته باشین که تموم این فروشگاه سازه ها ایرونی هستن و واسه رشد، نیاز به پشتیبانی ایرونی ها دارن.

کدوم یکی از این دو نوع سیستم رو انتخاب کنم؟

ما در طول این مقاله به شما فرق های کلی دو نوع سیستم فروشگاه ساز کد باز و اشتراکی رو گفتیم و تلاش کردیم امتیازات هر یک رو واسه شما روشن کنیم. اما اگه هنوزم در مورد اونا شک دارین، باید بگیم که انتخاب نوع سیستم، به طور کاملً بستگی به سطح توانایی و خواسته های شما داره. همونطور که گفتیم، فروشگاه سازه های اشتراکی به دلیل سادگی و وجود پشتیبانی، واسه افراد تازه کار انتخاب بهتری هستن. اما سیستم های فروشگاه کد باز به دلیل اینکه از هر نظر قابل ویرایش هستن، دست شما رو واسه تغییرات عجیب و غریب باز می گذارن.

اما اگه به دنبال یه جواب قطعی هستین، به نظرم بهتره به جای اینکه طبق نوع فروشگاه ساز به انتخاب بپردازید، سیستم های جور واجور رو با هم بررسی کنین و ببینین که کدوم یه از اونا با نیازها و خواسته های شما همخوانی بیشتری داره. این یعنی درگیر نوع سیستم نشید و بیشتر به این دقت کنین که سیستم مورد نظر، می تونه پاسخگوی نیازای شما باشه یا نه. بخش های بعدی این مقاله شک نداشته باشینً در این راه به شما کمک می کنن.

در فصل های بعدی این مقاله می خونید…

ما در ادامه قراره نگاهی به نیازها و خواسته های شما از یه فروشگاه ساز داشته باشیم و معیارهایی رو مشخص کنیم که باید براساس اونا یه سیستم فروشگاه ساز خوب رو انتخاب کنین. پس از اون هم، به بررسی فروشگاه سازه ها به صورت جداگونه می پردازیم. پس همراه ما باشین.

راستی، هر گونه سوال یا نظری در مورد دو نوع جور واجور فروشگاه سازه ها دارین، خوشحال می شوم از راه بخش نظرات اون رو با ما در میان بذارین. اصلاً می تونید نظر خود رو در بهترین سیستم واسه ساختن فروشگاه به ما بگید.

موضوع مرتبططراحی رابط کاربری

 
 

سایت ساز پرتال

۷ روز تست رایگان سایت یا فروشگاه

سایت ساز پرتال یه سیستم بی مثل واسه ساختن و مدیریت کردن یه وب سایت / فروشگاه اینترنتیه. با پرتال شما خیلی راحت هر چی تموم تر می تونید وارد اینترنت شید و کار و کاسبی آنلاین خود رو داشته باشین.