طرز تهیه جو دوسر برای لاغری

Abstract arrows background

جو دوسر در بیشتر رژیمای لاغری یکی از مواد غذایی پیشنهاد شده اما واقعاً مصرف جو دوسر واسه کاهش وزن خوبه؟

به گزارش آلامتو به نقل از مجله سلامت؛ شما تلاش می کنین که هر روز صبحونه بخورین چون مهمترین وعده غذایی در روزه مخصوصا اگه در حال تلاش واسه باشین. اما اگه معده تون همیشه در حدود ساعت ۱۰ صبح به سر وصدا می افتد و نمی تونید درمقابل وسوسه خوردن شیرینی جات مقاومت کنین، زمان اون هستش که چیز مفیدتری رو جانشین غلات صبحونه تون کنین. طبق تحقیق جدیدی که در سالنامه تغذیه و متابولیسم منتشر شد، خوردن بلغور جو دوسر واسه صبحونه باعث می شه که بمدت بیشتری احساس سیری کنین و تعداد کالری مصرفی شما رو در ناهار خیلی کاهش می دهد.

محققان ۳۶ مرد و زن رو به سه گروه جور واجور تقسیم کردن: یه گروه واسه صبحونه بلغور جو دوسر خوردند، گروه دیگه غلات صبحونه مصرف کردن و گروه سوم کلا صبحونه نخوردند. در طول سه ساعت بعد، چندین بار از شرکت کنندگان خواسته شد تا اندازه گرسنگی شون رو تعیین کنن و هم اینکه واسه آزمایش اندازه قند و انسولین، از اونا نمونه خون گرفته شد. بعد به شرکت کنندگان، یه ناهار مایع داده شد و به اونا گفته شد که تا وقتی که احساس سیری کنن، اون رو بنوشن.

دکتر آلن گلیبتر، نویسنده این مطالعه و روانشناس پژوهشی در بیمارستان سنت لوک نیویورک می گوید: همونطور که محققان پیش بینی کرده بودن، آدمایی که بلغور جو دوسر خوردند در طول صبح، کمتر احساس گرسنگی کردن و نسبت به گروهی که همون مقدار کالری رو در صبحونه به شکل غلات صبحونه دریافت کرده بودن، ۳۱٪ کالری کمتری در ناهار مصرف کردن.

چی باعث شده آدمایی ک بلغور جو دوسر خورده ان، سیر بمونن؟ دلیلش اینه که این صبحونه، زمان بیشتری در معده شون باقی مونده. محققان یه قرص استامینوفن همون قرصی که در زمان استفاده می کنین به کاسه های غلات اضافه کردن و مقدار اون رو در خون اندازه گرفتن. با دنبال کردن اون، تونستن بفهمن که استامینوفن(و غذای همراه اون) چه یه مدت در معده شرکت کنندگان باقی می موند. دکترآلن می گوید: ما دریافتیم که سطح استامینوفن واسه گروهی که بلغور جو دوسر خورده بودن، دیرتر از دو گروه دیگه به بیشترین حد خود رسید. این به ما می گوید که بلغور جو دوسر، مدت بیشتری در معده می موند که به احتمال زیاد به دلیل محتوای بالای فیبر اون هستش.

پس بلغور جو دوسر شما رو سیر نگه می داره. تا این اندازه رو از قبل می دونستیم اما چیزی که محققان رو متعجب کرد، این بود: آدمایی که واسه صبحونه غلات خورده بودن، به اندازه آدمایی که واسه صبحونه چیزی نخورده بودن در ناهار کالری مصرف کردن. این شاید به این خاطره که غلات سرد باعث می شه قند خون افراد، خیلی سریع بالا بره و بعد سریع افت کنه. با رسیدن وقت ناهار، قند خون پایین اون گروه باعث شده که فوق العاده گرسنه شن. پس واسه صبحونه فردا، حتما بلغور جو دوسر رو امتحان کنین.

بهترین ادویه واسه چربی سوزی

دلیل کم نشدن وزن چیه؟

مجله سلامت کاهش وزن