طرز تهیه بخور برای درمان سرفه و گرفتگی گلو

steam-inhalation

به گزارش آلامتو و به نقل از آی بانو؛ تا کنون اتفاق افتاده گرفتار به سرماخوردگی یا گرفتگی مخاط بینی شید و به طور ناخودآگاه بخار لیوان چای داغ رو استنشاق کنین یا دوش آب گرم در حموم بخار کرده، بگیرین؟

بله بخور می تونه از امتیازات دیگری غیر از درمون سرفه و گرفتگی هم برخورردار باشه، اگر امسال به سرفه یا گرفتگی گرفتار شدید، یادتون باشه که این روش فوق العاده س.

امتیازات بخور گیاهی صورت

علاوه بر گرمای مطبوع بخور بر صورت در طول مریضی، از دو مزیت دیگه هم برخورداره، مخصوصا اگه گیاهان دارویی هم به ترکیبات خود اضافه کنین:

امتیازات پوستی:

در اسپاها بیشتر بخور به عنوان بخشی از روند درمان پوست صورت حساب می شه. ادعاها مربوط به اون هستش که بخور صورت موجب بازشدن منافذ، نرمی پوست و بهبود گردش خون می شه.

جنگ با خلط:

سالهاست که از بخور گیاهی واسه درمان سرفه و خلط در طول مریضی استفاده می کنم. من بیشتر گیاهان دارویی خشک هم به ترکیبات بخور اضافه می کنم.

استنشاق بخور گرفتگی ها رو باز کرده و سرفه رو آرامش می دهد. اگر به سرماخوردگی گرفتار شوم، قبل از خواب بخور گیاهی انجام شده و خیلی راحت می خوابم.

من اشاره هایی از این بخور گیاهی صورت رو در درمانهای سنتی طبیعی و دست نوشته های مغازه های دست دوم فروشی یافتم که نشون دهنده اون بود که سابقه ی به کار گیری اون به مصر باستان برمیگرده، که هم در حموم های عمومی و اقامتگاه های خصوصی ازش استفاده می شد.

چیجوری بخور صورت جفت و جور کنیم؟

بهترین بخش جفت و جور ی بخور صورت اینه که فقط ۳ دقیقه واسه جفت و جور ی اون زمان لازمه و البته می توان اون رو از هر نوع گیاهی که در آشپزخانه دارین، جفت و جور کنین.

موارد لازم واسه بخور گیاهی

یه قابلمه ی بزرگ(یا کاسه ی بزرگ یا کتری)

۱ قاشق سوپ خوری از هر گیاه خشکی که دوست دارین: آویشن، رزماری، پونه، نعناع، اُکالیپتوس، سنبل و …..

۲ عدد هوله ی بزرگ

آماده سازی

حدودا ۳ سانت آب درون قابلمه ریخته و اجازه بجوشه. البته اگر از کاسه استفاده می کنین، آب رو درون کتری یا قابلمه بجوشونین و بعد درون کاسه بریزین.

یکی از هوله ها رو تا کرده و روی سطحی محکم، ضدگرما و صاف مانند میز یا اُپن آشپزخانه بذارین. کاسه یا قابلمه رو روی هوله بذارین.

هر گیاه خشکی که دارین رو به اون اضافه کنین، خوب هم زده و به مدت ۱ تا ۲ دقیه درب ظرف رو بذارین.

روش درست کردن بخور ضد سرفه

درب ظرف رو ورداشته و دمای بخار رو امتحان کنین، مطمئن شید که خیلی واسه صورت داغ نیس. روی قابلمه دولا شید و سرتون رو با هوله ی دیگه بپوشونین تا براتون مثل چادر یا خیمه شه، حتی الامکان اجازه ندین هوایی زیر هوله نفوذ کنه.

به مدت ۱۰ دقیقه بخور رو استنشاق کرده و نفس بکشین. به نظر می رسد اگه اجازه بدید اول هوا از بینی وارد و از دهن خارج شه، بهتره، بعد در آخر هوا رو از بینی وارد و از بینی هم خارج کنین. در صورت ضرورت، اجازه بدید خلط ها خارج شده و درون کاسه یا قابلمه بیفتن(بله، می دانم چندش آوره اما ظرف در آخر شسته می شه!).

بعد از تموم شدن، مایع و گیاه موجود در ظرف رو دور بریزین(هیچوقت دوبار استفاده نکنین) و به طور کامل ظرف رو بشوئید. واسه بهره گیری از امتیازات پوستی، من ترجیح می دهم بعد از بخور، صورتم رو با مخلوطی از سرکه ی سیب و آب بشورم تا پوستم سفت شده و همه ی آلودگی های زیر پوستی خارج شن.

چند تا نکته مهم

بعضی ادما از عصاره ی گیاهی در بخور صورت استفاده می کنن. من به شخصه علاقه ایی به این کار ندارم. پس ترجیح می دهم از عصاره های گیاهی در بخورهای افشانی استفاده کنم و از گیاهان خشک واسه بخورهای صورت.

بخور صورت واسه کودکان ( به دلیل گرمای بخور) یا زنان باردار ( به دلیل استنشاق عطر گیاه) پیشنهاد نمی شه. البته، بخور در هر حال گرمه و همه باید در بین استفاده و استنشاق دقت کنن.

سیر رو هم می توان به ترکیبات بخور اضافه کرد و از امتیازات اون بهره برد.

بهترین دمنوش واسه سرماخوردگی

واسه پیشگیری از آنفولانزا چی بخوریم؟

آموزش طب سنتی آی بانو درمان خونگی سرماخوردگی

Be the first to comment

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*