طراحی پهباد با الهام از زنبور عسل

محققان انستیتوی علمِ حرکت در دانشگاه مارسی در جنوب فرانسه تلاش می کنن با الهام از پرواز زنبورهای عسل فناوریای جدیدی رو در بخش طراحی و تولید بسازن.

پهبادهای الان به لوازم امتحان و اندازه گیری داخلی مجهز هستن که می تونن اندازه ارتفاع و قدرت جاذبه زمین رو محاسبه کنن و اپراتور با موشکافی این اطلاعات هواپیما رو راهنمایی می کنه. اما حشراتی مانند زنبور عسل واسه پرواز از اینجور امکاناتی بهره مند نیستن و سیستم حسگرهای طبیعی اونا این امکان رو جفت و جور می کنه که بدون نیاز به این اطلاعات پرواز کنن.

محققان گروه تحقیقاتی بیوروبوتیکس با بررسی نوع پرواز زنبورهای عسل نوع جدیدی از روباتایی هوایی رو طراحی و تولید کردن. این محققان با استفاده اصول راهیابی بیولوژیک موجوجودات روبات موسوم به «بی روتور» رو ایجاد کردن، نوع جدیدی از پهباد که می تونه بدون نیاز به اطلاعات مربوط به اندازه ارتفاع، وزن و اندازه جاذبه تعادل خود رو حفظ کنه.

فرانک رافییر معاون گروه تحقیقاتی بیوربوتیکس گفت: سئوالی که محققان فرانسوی میخوان به اون جواب بدن اینه که حشراتی مانند زنبور عسل چه اقدامی انجام میدن که بدون نیاز به اطلاعاتی مانند جهت پرواز، اندازه ارتفاع و وزن که پهبادهای کوچیک واسه پرواز به اونا نیازمند هستن، پرواز می کنن و در عین حال ثبات خود رو موقع پرواز حفظ می کنن.

ایشون اینو هم به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین گفت: به خاطر همین محققان در دانشگاه مارسی تلاش می کنن روباتی رو طراحی و تولید کنن که بدون نیاز به اطلاعاتی مانند جهت پرواز و اندازه جاذبه پرواز کنه. محققان فرانسوی واسه پیدا کردن جواب این سئوال و درک چگونگی پرواز زنبور عسل با لوازم مدرن نوع پرواز این حشره رو تصویربرداری کردن تا بتونن تواناییای اونو موقع پرواز مشخص کنن. محققان فرانسوی متوجه شدن که زنبور عسل واسه پرواز و تعیین جهت و رسیدن به ثبات در پرواز از امکانات بسیار کمی استفاده می کنه.

این نوشته را هم بخوانید :
صعود تیم های رئال مادرید و دورتموند به یک چهارم نهایی

تفنگ شکارچی پهپاد+عکس

پهپاد نامرئی به زودی تولید می شه

باشگاه خبرنگاران پهپاد

Be the first to comment

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*