طراحی پنل های خورشیدی با نانوبلورهای جدید

محققان دانشگاه ایالتی اوهایو به سرپرستی دکتر «میخائیل زامکوف» با به کار گیری نانوبلورهای مصنوعی موفق به ساخت پنلای خورشیدی با دووم تر و با توانایی تولید گاز هیدروژن شدن.

از جمله نقاط ضعف پنلای خورشیدی فتوولتائیک، گران بودن طراحی این سیستم، ضعف در ذخیره سازی انرژی در روزای ابری و عمر تقریبا کوتاه پنلا عنوان می شه.

 

به کار گیری مولکولای غیر آلی در ساخت پنلای خورشیدی باعث کاهش عمر این سیستم می شه؛ هم اینکه اثر اشعه فرابنفش خورشید و گرما باعث کاهش عمر پنلا به کمتر از ۲۰ سال می شه.

در روش ابداعی محققان دانشگاه اوهایو به سرپرستی دکتر «میخائیل زامکوف»، مولکولای آلی با دو نانوبلور غیر آلی جفت و جور شده از سلنید روی و کادمیم سولفید با کاتالیزور پلاتین جانشین می شن.

مزیت اصلی این روش، جفت و جور شدن امکان استفاده همزمان جاذب نور و کاتالیسته؛ نانوبلورهای مصنوعی در مقایسه با مولکولای آلی بسیار با دووم تر بوده و حساسیت کمتری به گرما و اشعه فرابنفش خورشید نشون میدن.

پنلای خورشیدی با نانوبلورها علاوه بر تولید برق می تونن گاز هیدروژن هم تولید کنن؛ با به کار گیری این ظرفیت دوگانه، این پنلا علاوه بر تولید انرژی در طول روز با به کار گیری هیدروژن در طول شب هم کارآیی دارن.

یافته های نتیجه کار جدید محققان در ساخت نسل جدید پنل خورشیدی در مجله «Visualized Experiments» منتشر شده.

ایسنا طراحی

Be the first to comment

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*