طراحی داخلی منزل کوچک ایرانی

طراحی داخلی

«طراحی داخلی گروهی از کارای جور واجور رو توصیف می کنه که در عین حالی که مربوط به پروژه می باشه مربوط به تبدیل اون به تنظیمات موثر واسه طیف بزرگی از فعالیت های انسانیه. طراح داخلی کسیه که اینجور پروژه هایی رو انجام بده. طراحی داخلی حرفه ای چند بعدیه که شامل پیشرفت مفهومی، رابطه با ذینفعان پروژه و مدیریت و اجرای طرحه.

به گزارش سایت مردمون؛ بعد از خوندن این مقاله می تونی اصول مورداستفاده طراحان داخلی رو دونسته و از اونا استفاده کنین تا طرحی فوق العاده بوجود بیارین. کسی چه می دونه، اگه سرمایه کوچیکی داشته باشین، شاید بتونین شغلی جدید شروع کنین! خوب، اجازه بدین از اول شروع کنیم و اول بفهمیم طراحی داخلی چیه…

در کلمه نامه وبستر، طراحی داخلی اینجور تعریف شده: هنر یا عمل برنامه ریزی و نظارت بر طراحی و اجرای معماری داخلی و مبلمان.» — منبع: ویکیپدیا

حالا که با معنی طراحی داخلی آشنا شدید، می تونیم پیش بریم و نکاتی به درد بخور و کاربردی درمورد طراحی داخلی یاد بگیریم.

  1. هارمونی در طراحی داخلی:

وقتی می خواهید طراحی داخلی انجام بدین، لازمه که خونه رو به طور کل در نظر بگیرین؛ مجموعه ای از فضاها که از راه راهروها و پلکان به هم وصل می شن. پس بهتره که یه سبک برابر در کل فضاها رعایت شه. منظور این نیس که همه عناصر طراحی داخلی باید برابر باشن اما باید مکمل هم باشن تا بتونن ترکیب کلی رو قوی تر کنن

یه راه واسه خلق این سبک کلی، استفاده درست از رنگه. به طور کل طرح های رنگی راهی عالی واسه متحد کردن مجموعه ای از فضاهاست. مثلا، می تونید سه یا چهار رنگ رو انتخاب کرده و از اونا در سایه های جور واجور در کل خونه استفاده کنین.

  1. توازن در طراحی داخلی خونه های کوچیک:

بطور خلاصه واسه اونایی که فقط نگاهی به این مقاله می اندازند، توازن رو می تونیم پخش مساوی وزن چشمی یه اتاق تعریف کنیم. توازن سه سبک اصلی داره: برابر، نامتقارن و اساسی.

توازن برابر رو معمولاً می توان در طراحی های داخلی سنتی دید. در توازن برابر اشیای برابر در موقعیت های مشابه در هر دو طرف محور عمودی تکرار می شن، مثلا اتاق های قدیمی رو به خاطر دارین که هر طرف اون اینه ای مشابه می گذاشتن؟ این تقارن هم اینکه شکل آدم رو هم مشخص می کنه، ما ذاتاً تو یه موقعیت برابر راحت هستیم.

توازن نامتقارن در طراحی داخلی امروز مناسب تره. توازن رو با اشیایی غیرشبیه که وزن یا جذابیت چشمی برابر دارن، ایجاد می شه. توازن نامتقارن خودمونی تره اما انجام اون سخت تره. نبود تقارن نشون دهنده حرکته و فضاهای داخلی زنده تری خلق می کنه.

توازن شعاعی وقتیه که همه عناصر طراحی دور یه نقطه مرکزی چیده می شن. یه پلکان مارپیچ هم می تونه نمونه عالی توازن شعاعی باشه. این سبک بااینکه خیلی در طراحی داخلی مورداستفاده قرار نمی گیرد اما اگه به درستی استفاده شه، ترکیب باحال توجهی خلق می کنه.

  1. نقطه کانونی:

بزرگترین دشمن طراحی داخلی، مریضی باریه. اتاقی که خوب طراحی شده باشه، برحسب اندازه اون، همیشه یک یا چند نقطه کانونی داره. نقطه کانونی باید غالب باشه تا توجه ها رو به خود جلب کنه و به اندازه کافی جذاب باشه تا بیننده رو تشویق به بیشتر نگاه کردن کنه.

به خاطر این نقطه کانونی تاثیری موندنی داره اما باید بخش مهم و تعیین کننده ای هم در دکوراسیون باشه که از راه اندازه، سبک، رنگ و موضوع در رابطه شه. وقتی درمورد نقطه کانونی یه اتاق صحبت می شه، یه شومینه یا یه تلویزیون اولین چیزیه که به ذهن می رسد.

اگه یه نقطه کانونی طبیعی در فضایتون ندارین، مثل یه شومینه، می تونید با هایلایت کردن یه قسمت خاص از مبلمان، اثر هنری یا خیلی ساده با رنگ کردن یه قسمت به رنگی مخالف یه نقطه کانونی بسازین. اما تلاش کنین توازن رو حفظ کنین تا نقطه کانونی همه توجه رو به خود معطوف نکنه.

  1. ریتم طراحی داخلی منزل:

در موسیقی ریتم رو می توان ضربه های موزیک تعریف کرد. در طراحی داخلی، ریتم، تکرار الگوهای بصریه. ریتم رو می توان حرکتی ادامه دار، تکرارشونده و سازمان یافته توصیف کرد. واسه رسیدن به این اهداف در طراحی، باید به تکرار، پیشرفت، انتقال و اختلاف فکر کنین. به کار گیری این ساختار ها حس حرکت رو به فضایتون منتقل می کنه و چشم رو از یه عنصر طراحی به عنصر دیگه هدایت می کنه.

تکرار به کار گیری یه عنصر بیشتر از یه بار تو یه فضا هستش. می تونید یه الگو، رنگ، بافت، خط یا هر عنصر دیگه رو تکرار کنین.

پیشرفت، انتخاب یه عنصر و بالا بردن یا پایین آوردن یک یا چند ویژگی اون هستش. آشکارترین اجرای این، درجه بندی براساس اندازه س. یه مجموعه شمع در اندازه های جور واجور روی یه سینی ساده بخاطر پیشرفت طبیعی که نشون می دهد، جذابیت ایجاد می کنه. حتی با رنگ هم می توان این پیشرفت رو درست کرد، مثل یه طرح تک رنگ که هر عنصر در اون سایه ای کمی متفاوت از یه رنگه.

تعریف انتقال کمی سخت تره. برخلاف تکرار یا پیشرفت، انتقال جریانی نرم تره که در اون چشم به طور طبیعی از جایی به جای دیگه منتقل می شه. رایج ترین انتقال به کار گیری یه خط منحنی واسه هدایت کردن ملایم چشمه مثل یه ورودی قوسی شکل یا یه راه پیچ دار.

در آخر اختلاف که از همه مشخص تره. گذاشتن دو عنصر در اختلاف با همدیگه مثل کوسن های مشکی و سفید رو مبل. اختلاف رو می توان به شکل اختلاف در فرم، مثل استفاده دایره و مربع کنار هم هم نشون داد. اختلاف به طور کل واسه زنده کردن یه فضا مورد استفاده قرار می گیرد. اما باید مراقب باشین که کارای خوب دیگری که با به کار گیری ساختار های دیگه انجام داده اید رو با استفاده بیشتر از اندازه از اختلاف خراب نکنین!

  1. جزییات:

یه عنصر مهم دیگه در طراحی داخلی، جزییات است. همه چیز از اندازه لوستر، رنگ خط های روی کوسن ها تا کلیدهای برق و دستگیره های کابینت نیاز به توجه دارن. برخلاف رنگ، جزییات واسه همه خسته کننده س. درنتیجه معمولاً ندیده گرفته می شه. از آنجا که رنگ روح و زندگی یه طرح رو تعیین می کنه، جزییات هم به همون اندازه مهم هستن. البته جزییات نباید به اون اندازه مشخص باشن اما باید درست انجام شن تا بتونن حس کلی اتاق رو تقویت کنن.

اندازه و نسبت ـ این دو اصل طراحی همراه هم هستن چون هر دو اونا به اندازه و شکل در رابطه ان. نسبت ضریب یه عنصر طراحی نسبت به عنصر دیگه، یا یه عنصر نسبت به کله. اندازه هم اندازه یه وسیله درمقایسه با وسیله دیگه س.

رنگ ـ رنگ ها در طراحی داخلی تاثیری قاطع بر فضا و حال وهوای یه اتاق دارن.

دکوراسیون خونه براساس فنگ شویی

یه خونه خوب چه ویژگیایی داره؟

دکوراسیون مردمون

Be the first to comment

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*