آموزشی

طراحی اولین شنل نامرئی که با باطری کار می‌کند

Invisibility-cloak

محققان یه شنل نامرئی طراحی کردن که انرژی خود رو از یه باطری گرفته و موجب می شه که اجسام تو یه دامنه بزرگی از فرکانسها واسه حسگرهای رادیویی غیرقابل تشخیص باشن.

به گزارش خبرگزاری مهر، محققان دانشگاه تگزاس آستین اولین طراحی از یه دستگاه استتار رو ارائه کردن که از یه منبع انرژی خارجی استفاده می کنه تا پهنای باند کارکرد خود رو پیشرفت دهد.

این شنل نامرئی جدا از استتار دارای کارکردهای بسیاری چون بهبود ارتباطات رادیویی و مخابراتی و هم اینکه حسگر زیست پزشکیه.

شنلهای نامرئی تا الان به عنوان فناوری پشیمون درنظر گرفته می شدن، به این معنا که اونا طوری طراحی نشده بودن که انرژی خود رو از یه منبع خارجی دریافت کنن. اونا معمولا بر اساس مواد مصنوعی پیشرفته ” metamaterials ” یا مواد مصنوعی پیشرفته انعطاف پذیر و بسیار باریک ” metasurfaces ” هستن که می تونه نور رو از یه شی پراکنده کرده و موجب شه که این شی کمتر به چشم برسه. وقتی که زمینه های پراکندگی نور از شنل و شی بایکدیگر تداخل پیدا می کنن می تونن همدیگه رو رعایت نکنن اثر پایانی اون شفافیت در مقابل حسگرهای رادیویی – امواجیه.

حالا این طرح واسه امواج رادیویی کار می کنه اما محققان پیش بینی کردن که روزی شنلهای نامرئی واسه سخت شدن تشخیص اجسام در مقابل چشم آدم به کار میره.

اندری آلو استادیار دپارتمان مهندسی برق و رایانه در دانشکده مهندسی کاکرل گفت: خیلی از شنلهای نامرئی طراحی شده در سرکوب کردن توانایی دید تحت شرایط خاصی موفق عمل کردن اما این شنلهای نامرئی محدود به کار کردن با رنگهای خاصی از نور یا فرکانسهای خاصی هستن.

ایشون اضافه کرد: ما در این مقاله ثابت کردیم که شنلهای نامرئی می تونن پهن باند شن و این فناوری رو بالاتر از مرزهای الان شنلهای پشیمون ببرن.

این شنل نامرئی از یه باطری چند مدار و تقویت کننده واسه تقویت سیگنالهایی استفاده می کنه که کاهش پراکندگی تو یه دامنه بزرگی از فرکانسها رو ممکن می کنه.

یافته های این تحقیقات در مجله مقالات فیزیک منتشر شده.

noindex

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *