آموزشی

طب سوزنی

acupunctureطب سوزنی که به زبون چینی به اون «ژن جیو» گفته می شه، مهم ترین شاخه طب سنتی چینه که با فروکردن سوزن های بسیار نازک به نقاط خاصی از بدن که گذرگاه های انرژی دونسته می شن، باعث آرامش درد و یا درمان مشکل خاصی از مریض می شه. براساس تئوری طب سوزنی، این نقاط خاص روی مسیرهای خاصی از بدن با نام گذرگاه قرار دارن که در زبون چینی به اون «چی» (انرژی زندگی) گفته می شه، در اون ها جریان داره.

به گزارش آلامتو به نقل از جام جم ؛ پس از اینکه طب سوزنی هم به مانند بقیه روش های طب سنتی در دنیا، از سیستم های پزشکی و بهداشتی چین حذف و طب سنتی جدید جانشین اون شد، در زمان مائو به دلیل کمبود دکتر در چین، دوبارهً بر سر زبون ها افتاد. طب سوزنی از اواخر قرن بیستم بوسیله محققان مورد تحقیق جدی علمی قرارگرفته است، هم از جهت چگونگی اثر اون و پایه هاش و هم از جهت اثرهای بالینی اش. در گذشته های نه خیلی دور توافقی میان پزشکان و پزشکان بر علمی بودن و موثر بودن اثرهای به وجود اومده بوسیله درمان طب سوزنی حاصل نمی شد، اما حالا با آزمایش های بالینی جورواجور بر اثبات پذیری درمان و آرامش مریضی های جور واجور دیگه اثر طب سوزنی چیزی فرا تر از دارونما گشته است.

طب سوزنی در چه مواردی مؤثره؟

تاثیرگذاری طب سوزنی واسه این درد ها و مریضی ها بیشتره:

 • تهوع به وجود اومده بوسیله شیمی درمانی
 • سردرد
 • فیبرومیالژی (درد طولانی در نقاط اتصال عضلات)
 • درد زایمون
 • درد کمر
 • قاعدگی دردناک
 • میگرن
 • آرتروز
 • درد دندون
 • مریضی آرنج تنیس بازان

هنوز به طور دقیق مشخص نشده که طب سوزنی به چه دلیل و چیجوری اندازه درد رو کاهش می دهد. تحقیقات زیاد نشون داده که طب سوزنی روی بعضی از افراد، اثری کم داره و یا بی اثره. هر چند که نوع درمان استفاده شده واسه بعضی از افراد موثر هم بوده.

طب سوزنی چیجوری باعث کاهش وزن می شه؟

در مکتب طب سنتی چین گفته می شه، چاقی معمولا به خاطر کارکرد ضعیف دستگاه گوارش و نامتعادل بودن اندازه مواد غذایی هضم شده که وارد دستگاه گردش خون می شن، ایجاد شده و با مریضی هایی چون بالا رفتن قند خون، چربی خون، فشار خون، افزایش اسیداوریک و درد مفاصل خود رو نشون می دهد. در این روش، نقاط حساس با سوزن های مخصوص هدف گرفته می شن تا کانال های انرژی تمیز شه و تعادل خون و «چی» تنظیم شده و با تخریب مستقیم سلول های چربی، تعداد سلول های چربی در بدن کمتر شه و اشتهای فرد کاهش و در آخر وزن کم بشه. سوزن ها حدود ۴۰ دقیقه در نقاط خاص بدن باقی می مانند تا باعث تحریک همون نقاط شده و کانال های انرژی فعال شن و هم اینکه گردش خون شتاب می گیرد و گرمای بدن رها می شه تا کاهش وزن اتفاق بیفته.

خطرات طب سوزنی

اگر شما واسه شروع درمان با طب سوزنی، پیش یه دکتر متخصص برید، خطرات به کار گیری این روش درمانی بسیار کمه، اما لازمه از بعضی خطرات و مشکلات جانبی احتمالی اون هم بدونین:

 • درد، خونریزی یا کبودی در بخش های سوزن خورده
 • آسیب به اعضای داخلی مثل ریه (اگر سوزن با فشار و به صورت عمیق وارد شه).
 • مریضی های عفونی مانند هپاتیت و ایدز (در صورت به کار گیری سوزن های آلوده و استفاده شده).
 • بدن هر فرد، واسه درمان، به نوع خاصی از طب سوزنی جواب مثبت می دهد، اما شرایطی هست که ممکنه مشکلات رو در بعضی افراد زیاد کنه:
 • – اگر از داروهای رقیق کننده خون استفاده می کنین، ممکنه کبودی بیشتری داشته باشین و حتی دچار خونریزی شید.
 • – در بعضی از شکل های جور واجور طب سوزنی، پالس های ناچیز الکتریکی از راه سوزن به بدن منتقل می شه که ممکنه در کارکرد قلب بعضی آدما که از ضربان ساز استفاده می کنن، تداخل و اشکال بسازه.
 • – زایمون زودرس، آسیب ایه که در اثر تحریکات بعضی از شکل های جور واجور طب سوزنی بر خانوم های باردار ظاهر شده.

طول سوزن ها چقدره و تا چه عمقی در بدن فرو می روند؟

این سوزن های استیل که ضد زنگ هم هستن، معمولا به نازکی موی آدم بوده، استرلیزه و یه بار مصرف هستن و طولشون بین یک تا ۱۰ سانتی متر، فرق داره. برعکس سوزن های توخالی که واسه آمپول زدن استفاده می شن، سوزن های طب سوزنی تو پر هستن و متخصص طب سوزنی هر کدوم از این سوزن ها رو، با در نظر گرفتن اندازه چربی زیر پوستی که سوزن ها نیاز دارن در اون فرو می برد، در عمق ۷ میلی متری نقاط جور واجور بدن قرار می گیرند و بعضی وقتا لازمه که تموم طول سوزن وارد بدن شه. در مناطقی از بدن که عضله کمی روی استخون قرار داره (مثل پیشونی و دست) فقط نوک این سوزن ها وارد بدن می شه، اما در مناطقی که عضله زیاد داره (مثل کفل ها و بالای پا) سوزن تا عمق بیشتری وارد می شه. طول یه وقتی که سوزن در بدن مریض باقی می موند، بستگی به دکتر و چگونگی درمانی داره که واسه مریض انجام می شه؛ بعضی وقتا فقط یه یا ۲ ثانیه لازمه که سوزن در بدن مریض بمونه و ممکنه هدف، ایجاد یه سوراخ ریز و خروج یه قطره خون باشه تا از این روش بدن بتونه خود رو از «چی» مهاجم خلاص کنه.

نتیجه

آثار طب سوزنی در افراد جور واجور ممکنه متفاوت باشن، اما خیلی از مردم از اون به عنوان یه عامل موثر و مثبت یاد می کنن. به هر حال، تحقیقات جور واجور نشون داده ان که طب سوزنی اثرات مطلوبی داره؛ هم اینکه این درمان واسه آدمایی که صبر بیشتری واسه دریافت جواب دارن، جواب بهتری می دهد. از اونجا که مشکلات جانبی طب سوزنی بسیار کمه، امتحان کردن اون به شما پیشنهاد می شه. اگر دچار درد یا مریضی هایی که توضیح داده شد هستین، شاید بد نباشه این روش رو هم واسه آرامش درد ها و آرامش بیشتر امتحان کنین.

همه چیز درباره طب سوزنی

بیماریای قابل درمان با طب سوزنی

بازنشر جام جم آنلاین

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *