طاسی با سلول های بنیادی درمان می‌شود

تاسی

محققان ادعا می کنن درمان تاسی سر با به کار گیری سلولای بنیادی واسه رشد دوباره فولیکولای از دست رفته یا  مرده می تونه به زودی واقعیت یابد.

به گزارش آلامتو به نقل از مهر، محققان قبل از این در تلاش بودن تا تعداد کافی سلولای بنیادی فولیکول ساز واسه تولید قابل توجه و دوباره مو بسازن و حالا راه حلی واسه این مشکل جفت و جور شده.

اونا سلولای بنیادی خاصی رو به موشا تزریق کردن که شکل های جور واجور مختلفی از سلولای پوستی و فولیکولی مو رو تولید می کنه.

محققان امیدوارن این روش بتونه در آینده به رشد دوباره مو در آدم منجر شه.

محققان کار رو با سلولای پوستی آدم موسوم به فیبروبلاست پوستی شروع کردن. پس از اضافه کردن سه ژن، این سلولا رو به سلولای بنیادی که توانایی تبدیل شدن به هر گونه سلولی رو در بدن دارن تبدیل کردن. بعد این سلولا انگار سلول تبدیل شدن که واسه رشد مو حیاتی هستن.

این گروه از محققان تونستن با کنترل دقیق زمان رشد سلولا، تعداد خیلی از این سلولای بنیادی رو تولید کنن.

این سلولای بنیادی با یه جور سلول پوستی موش ترکیب و به پوست موش کاشته شد. محققان  سیستم ایمنی این موشا رو سرکوب کرده بودن تا مانع از پس زدن بافت جدید شن.

این تحقیقات که یافته های اون در نشریه ارتباطات نیچر منشر شده، نشون میده این سلولای جدید یه لایه خارجی موثر رو شکل میده. این فولیکولا  مثل فولیکولای موی آدم هستن.

دکتر زیائووی زو از دانشگاه پنسیلوانیا میگه این اولین باره که علم پژوهان تونسته ان اندازه قابل افزایش سلولای بنیادی اپی تلیال که قادر به تولید عامل اپی تلیال فولیکول مو باشه، تولید کنن.

می گن این سلولا کابردهای بسیار زیادی دارن از جمله کمک به بهتر شدن زخم، با این حال هنوز باید روی سازگاری این روش با آدم کار کرد.

الان محققان می تونن سلولایی رو رشد بدن که فولیکولای مو رو میسازن اما نمی تونن سلولای پوستی آدم رو دوباره رشد بدن.

وقتی یه نفر موی خود رو از دست میده هر دو نوع پوست سلول پوست و مو رو از دست میده.

این علم پژوهان می گن باید روش هایی رو واسه ساخت سلولای زایده پوستی پیدا کنن؛ موضوعی که هیچکی تا کنون نتونسته واسه اون راه حلی ارائه کنه.

محققان می گن باید تحقیقات بیشتری انجام بشه تا روش هایی واسه ساخت سلولای پوستی ارائه شده و درمانی به صورت بالینی واسه آدم عرضه شه.

noindex

Be the first to comment

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*