ضرر دود سیگار برای اطرافیان

به گزارش آلامتو و به نقل از بیزینس ترن؛ نتیجه تحقیقات جدید نشون میده، افراد غیر سیگاری، بیشتر بدون اینکه بدونن در برابر دود سیگار قرار دارن و این موضوع خطری جدی واسه سلامت اونا حساب می شه.

پایگاه اینترنتی (Health) به نقل از دکتر راجا فلورس از دانشگاه پزشکی کوه سینا نوشت: نتیجه این مطالعه جدید نشون میده باید واسه شناسایی آدمایی که در برابر دود سیگار هستن (secondhand smoke) ولی خود از این موضوع بی اطلاعند، آزمایشایی بالاتر از سوال و جواب انجام شه.

ایشون با بیان اینکه این افراد عموما خود از خطری که تهدیدشان می کنه، بی اطلاع هستد تاکید کرد: خطر دچار شدن به سرطان ریه و بیماریای قلبی در این افراد بسیار بالا هستش.

رئیس بخش جراحی ریه این دانشکده در ادامه با تاکید بر اینکه اندازه گیری سطج کوتینین (یکی از مشتقات سوختن نیکوتین بر اثر مصرف سیگار) خون می تونه یکی از بهترین شاخصا واسه شناسایی secondhand smokerا حساب شه، گفت: تحقیق روی ۲۰ هزار زن و مرد غیر سیگاری نشون میده سطح کوتینین خون اونا بسیار بالاتر از حد استاندارده و این در حالیه که اونا خود از این موضوع بی اطلاعند.

فلورس اضافه کرد: این افراد در سوال و پاسخای انجام شده می گن که اصلا در برابر دود سیگار نیستن اما آزمایش خون اونا نشون میده، سطح بالایی از کوتینین احتمال ابتلای این آدما به بیماریایی جدی مثل سرطان خون رو تا چند برابر زیاد می کنه.

این تحقیق اضافه می کنه: نتیجه این آزمایش نشون میده باید محدودیتایی جدی واسه مصرف دخانیات در اماکن عمومی وضع شه و هم اینکه آدمایی که احتمال میدن در دورو برشون افراد سیگاری هستن، حتما تحت آزمایشات دقیق تری قرار گیرند.

قرار گرفتن در برابر دود دست دوم طی سالای گذشته روندی در حال افزایش به خود گرفته، بطوریکه نتیجه تحقیقاتی دیگه نشون میده کودکان بیشتر از بقیه در برابر این پدیده هستن.

Be the first to comment

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*