آموزشی

ضربان قلب پایین/بالا نشانه چیست؟

heart rate watch

شاید ضربان قلب یکی از مواردی باشه که کمتر کسی به اون توجه کنه اما باتوجه به اهمیت قلب واسه سلامت آدم منطقیه اگه بیشتر به اون توجه کنیم.

به گزارش آلامتو و به نقل از مجله تناسب اندام؛ ضربان پشت سر هم که هنگام تماس انگشتانتون با مچ دست، گردن یا داخل آرنج تون احساس می کنین، بدون معناست که شما زنده و حواس جمع هستین، و این خبر خوبیه. و اگه یه دقیقه وقت بذارین تا بفهمین چقدر سریع یا آروم می زنه، ممکنه چیزی در مورد چگونگی تحتِ کنترل نگه داشتن سلامتی خود بیاموزید.

تعیین ضربان قلبتون آسونه. فقط نبض تون رو بگیرین و تعداد ضربانا رو واسه یه دقیقه کامل بشمارید. پم تائوب، یه متخصص قلب و دانشیار پزشکی در دانشگاه کالیفرنیا میگه اون اطلاعات، وقتی بیشترین فایده رو براتون دارن که اون رو در طول زمان پیگیری کنین و در مورد هرگونه تغییرات قابل توجه به پزشکتون اطلاع بدید. اون میگه: اون چیزی که بسیار مهم تر از ضربان قلب تو یه زمان خاصه، روند تپش قلب شما در شبونه روزه.

تائوب میگه که ضربان قلب ایده آل در حالت استراحت واسه بیشتر افراد بین ۶۰ و ۸۵ ضربه در دقیقه (bpm) است، هرچند بعضی پزشکان می گن که تا ۱۰۰ ضربه در دقیقه هم ایرادی نداره. اگه ضربان قلب شما زیادتر از اندازه پایین یا زیادتر از اندازه بالا هستش، می تونه روش بدن شما واسه فرستادن درخواست کمک باشه تا به شما بگه مشکلی هست. اما چه چیزایی ممکنه مزاحم کار قلبتون شن؟ اینجا چند دلیل میاریم که ممکنه توضیح بدن به چه دلیل ضربان قلب شما غیرطبیعیه.

۱. شما استرس دارین

استرس می تونه باعث شه قلب تون شدیدا بتپد و فشار خونتون بالا بره، که بدن شما رو در وضعیت «جنگ یا فرار» قرار میده (ضربان قلب و فشار خون، یه چیز نیستن و همیشه پشت سر هم افزایش یا کاهش پیدا نمیکنن. ) تائوب میگه استرس طولانی، شما و قلبتون رو در وضعیت « هوشیاری بالا » نگه می داره که احتمال داشتن یه حمله قلبی یا سکته مغزی رو زیاد می کنه.

۲-. شما دیابت دارین یا در شرف دچار شدن به اون هستین

محققان مطمئن نیستن که یه ضربان قلب بالا باعث دیابت می شه یا دیابت باعث ضربان قلب بالا می شه اما تحقیقات گذشته نشون میدن که این دو شک نداشته باشین با هم در رابطه ان. تائوب میگه: بیشتر وقتا آدمایی که به دیابت دچار می شن، فعالیت کمتری دارن و به احتمال بیشتری دچار مریضی عروق کرونر و فشار خون بالا می شن، که همه اونا بر قلب فشار وارد می کنه. وقتی که قلب تون راحت و خوشحال نباشه، می تونه در آینده به مشکلات دیگری منجر شه. تائوب میگه: تحقیقات بسیاری وجود دارن که ضربان قلب بالاتر (مخصوصا در بیماران گرفتار به دیابت) رو با مشکلات ناخوشایند بیشتر، در رابطه می دونن.

۳. نقصی در سیستم الکتریکی قلب شما هست

تائوب میگه قلب شما، سیستم الکتریکی خودشو داره ( یه شبکه از سیگنالا که به اون کمک می کنن به درستی بتپد ) و یه ضربان قلب آروم ممکنه نشون دهنده یه مشکل باشه. آدمایی که یه مشکل الکتریکی دارن، ممکنه احساس سرگیجه یا سبکی سر کنن. دکتر شما باید قادر باشه با یه نوار قلب ساده، این مشکل رو پیدا کنه و دقیقا تشخیص بده.

۴. شما به قدر کافی ورزش نمی کنین

این اصطلاح رو شنیدین؟ « ازش استفاده کن یا از دستش بده » این در مورد قلب شما صدق می کنه. قلب، یه عضله س و واسه اینکه در بالاترین درجه آمادگی اش کار کنه، به ورزش نیاز داره. تائوب میگه: بی تحرکی و چاقی، بیشتر در بروز یه ضربان قلب بالا درحالت استراحت، نقش دارن. به چه دلیل؟ چون وقتی در وضعیت جسمی خوبی قرار ندارین، قلب شما واسه رسوندن خون به جاهایی که لازمه، باید سخت تر کار کنه.

هم اینکه هر چی شما چاق تر باشین، به خون بیشتری نیاز دارین. خون بیشتر واسه پمپاژ، مساویه با ضربان قلب بیشتر در هر دقیقه. در سمت مقابل انجام ، ورزش زیاد می تونه ضربان قلب شما در حالت استراحت رو کم کنه. ضربان قلب ورزشکاران حرفه ای در حالت استراحت معمولا کمتر از ۶۰ ضربه در دقیقه س.

۵. داروها در قلب شما مشکل ایجاد می کنن

بعضی داروها می تونن اعداد ضربان قلب شما رو بازنشانی کرده و به شما یه مقدار نرمال جدید بدن. تائوب میگه: مسدودکنندهای بتا و مسدودکنندهای کانال کلسیم، داروهای کلی ای هستن که می تونن ضربان قلب رو پایین بیارن. هر دو قلبتون رو آروم می کنن که می تونه اونو از جا در آورد سازه. این حتما خطرناک نیس اما اگه در این مورد نگرانید با پزشکتون صحبت کنین.

در سمت مقابل، کافئین می تونه ضربان قلب رو به سرعت زیاد کنه. کافئین، بیشتر در داروهای سر درد پیدا میشه و در بعضی مواد غذایی و نوشیدنیا مانند: چای و شکلات هم هست. تائوب میگه: بعضی از افراد شدیدا به کافئین، حساس هستن و اگه یه قهوه یا نوشیدنی انرژی زا بخورند، ضربان قلبشون بدون این دست اون دست کردن زیاد می شه. کاهش مصرف کافئین می تونه به درد بخور باشه.

۶. شما دچار کم آبی بوده یا زیادتر از اندازه هیدراته هستین

مواد معدنی در بدن شما با یه بار الکتریکی، الکترولیت نامیده می شن. اگه آب زیادتر از اندازه یا کم بخورین، می تونه نسبت الکترولیتا به آب در سیستم شما رو بهم بزنه که در شیمی بدن شما مشکل بوجود میاره. تائوب میگه: اگه سطوح پتاسیم، کلسیم یا منیزیم شما خیلی پایین باشن، ممکنه باعث آریتمی (ریتمای غیر طبیعی) شه که می تونه به شکل یه ضربان قلب بالاتر رو شه.

۷. تیروئید شما پرکار یا کم کاره

تائوب میگه: تیروئید شما هورمونایی تولید می کنه که به بدن شما کمک می کنن به درستی کار کنه. اگه هورمون کافی تولید نکنه، بدین معناست که شما کم کاری تیروئید دارین که می تونه باعث شه ضربان قلبتون پایین باشه. از سویی دیگه، اگه زیادتر از اندازه کار کنه و هورمونای اضافی تولید کنه، یعنی شما پرکاری تیروئید دارین که می تونه ضربان قلب شما رو بالا ببره. دکتر شما می تونه با یه آزمایش خون، کارکرد تیروئید شما رو تست کنه.

درد بدن نشونه چیه؟

۱۰ نشونه خاموش لوسمی (سرطان خون) که نباید ندیده گرفته شن

مجله تناسب اندام

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *