آموزشی

صمیمیت زناشویی چیست؟

 marital intimacy,صمیمیت زناشویی

اگه به دنبال یه تغییر در زندگی زناشویی خود هستین باید اول واژه صمیمیت رو به درستی درک کنین و بعد تلاش کنین این صمیمیت رو در زندگی زناشویی خود پیاده کنین.

صمیمیت در روابط زناشویی چیه؟

به گزارش آلامتو و به نقل از سپیده دانایی؛ جملهٔ «دلم می خواد یه نفر باشه که عمیقاً دوستش داشته باشم و بتونم حرف ام رو به اون بزنم»، اشاره به یه نیاز داخلی داره که «نیاز به صمیمت» نامیده می شه.

خیلی از ما بارها این جملات رو از دهن افراد جور واجور شنیده ایم و یا خودمون اونو حس کردیم، اما ممکنه چیز زیادی در مورد اون ندونیم؛ پس اولین سؤالی که به ذهن میاد اینه که صمیمت چیه؟ صمیمت به احساس نزدیکی، رودربایستی نداشتن و شریک شدن در دنیای خصوصی دیگری می گن. آدمایی که با همدیگه صمیمی می شن، می تونن بدون کنترل کردن همدیگه با هم رابطه برقرار کرده، حرفای دلشون رو به همدیگه بگن و ارتباطی عاشقانه، دوستانه و لذت بخش با همدیگه داشته باشن.

همونجوریکه گفته شد صمیمیت یه نیازه و خیلی از روابط ما براساس این نیاز شکل میگیره؛ اما شکل پخته و قوام یافتهٔ این نیاز، در ازدواج و در رابطه بین زن و شوهرها دیده می شه که شامل هشت قسمته: «همکاری دوستانه زن و شوهرا با هم؛ تعهد و تعهد اونا نسبت به همدیگه و نسبت به زندگی مشترک؛ رضایت از رابطهٔ جنسی؛ احساس استقلال زن و شوهر واسه رابطه با خونواده و دوستان؛ اعتماد به نفس و عزت نفس زن و شوهر، میزانی که زن و شوهرا می تونن عقاید و نگاه های خود رو بیان، اختلاف نظرهای خود رو حل و فصل و احساسات و احساسات خود رو واسه همدیگه بگن.»

ایجاد صمیمت مهمه

سؤال دیگری که ممکنه براتون پیش بیاد، اینه که ایجاد صمیمت بین زن و شوهرها چه فایده ای داره؟ در جواب به این سؤال باید بگیم صمیمت باعث می شه رابطه بین زن و شوهرها محکم تر شه و اونا نسبت به هم وفادارتر و متعهدتر باشن. زن و شوهرهای صمیمی بیشتر با هم میسازن، از زندگی مشترک خود راضی تر هستن و زندگی شون دووم بیشتری داره و دلیلش اینه که صمیمیت، حال کلی رابطه رو خوب می کنه و وقتی حال کلی رابطه خوب شه، معمولاً توجه بیشتری به همدیگه دارن و کم تر از هم دلخور می شن.

صمیمیت رو مهمون همیشگی زندگی مشترکتون کنین

حالا که دربارهٔ اهمیت صمیمت دونستیم، این سؤال پیش میاد که چه گونه می تونیم اونو در زندگی مشترک بسازیم یا پس از ایجاد اون، چه طور می تونیم این احساس رو در زندگی زناشویی موندگار کنیم؟

در ادامه راهکارهای ساده ای معرفی می کنیم که با به کار گیری اونا، بدون اون که هزینهٔ زیادی صرف کنین، می تونین زندگی دوستانه ای واسه خود و همسرتون بسازین:

رابطه مؤثری با همسرتون برقرار کنین

شاهراه رسیدن به صمیمت، توانایی ایجاد رابطه مؤثر با همسره. اگه تلاش کنین به همسرتون و نیازهایش توجه کنین، اون چه میگه رو درست و کامل بشنوین، در برابر انتقادهایش به سرعت موضع دفاعی نگیرید و هنگام بروز مشکلات و سوءتفاهما فقط ایشون رو مقصر و مسئول ندونین، بخش بزرگی از راه رسیدن به صمیمت با همسرتون رو پیموده اید.

درباره خودتون و اون چه براتون مهمه، صحبت کنین

هر چی شما روشن تر و روشن تر افکار، احساسات، نیازها و خواسته هاتون رو با همسرتون در میان بذارین، رابطهٔ دوستانه تری دارین. پس واسه ایجاد رابطهٔ دوستانه، با همسرتون صحبت کنین و بهش کمک کنین تا شما رو بهتر بشناسه.

به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین که اگه به همسرتون اجازه بدین شما رو بشناسه، بهتر می تونه واسه راضی نگه داشتن و برآورده کردن نیازاتون تلاش کنه؛ پس این باور اشتباه رو کنار بذارین که همسرتون باید خودش ویژگیا، حساسیتا و نیازای شما رو بفهمه. روشن و شفاف در مورد خودتون و اون چه خوشحال یا دلخورتان کرده، با همسرتون صحبت کنین.

تعبیرها و برداشتایی که از اتفاقات و حرفای بقیه داشتین رو هم حتماً بگید. دقت کنین اونقدر که خودتون واسه شناساندن خود به همسرتون پیش قدم نشید، همسرتون ناچاره براساس حدسا و پیش بینیای خودش بکنه که ممکنه برابر با واقعیت نباشه. در این صورت همسرتون واسه خوشحال نگه داشتن شما تلاش می کنه؛ اما نتیجهٔ دیگری میگیره.

همسرتون رو بشناسین و به نیازای ایشون توجه کنین

با اینکه همسرتون باید به شما واسه شناخت خود کمک کنه، اما شمام انتظار نداشته باشین همسرتون دربارهٔ همهٔ حسا و نیازهایش به شما اطلاعات بده. به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین که بعضی وقتا خود افراد هم خیلی دربارهٔ حسا و نیازهاشون نمی دونن و البته ممکنه براشون صحبت کردن در مورد اونا راحت نباشه؛ پس خودتون دست به کار شناخت همسرتون و درک و برآورده کردن نیازهایش باشین.

به همسرتون نشون بدین که واسه شما مهمه و حتی اولویت اول زندگی شماس

همسر شما نیاز داره که بدونه واسه شما مهمه و حتی اولویت اول زندگی شماس. اگه بتونین اینجور حسی به همسرتون بدین، قدم بزرگی واسه رسیدن به صمیمت در زندگی زناشویی تون ورداشته اید؛ پس تلاش کنین همیشه از همسرتون پشتیبانی کنین، با بقیه از ایشون تعریف کرده و هوایش رو داشته باشین، تلاشای ایشون رو، هر چند از نظر شما کوچیک و کم باشه، حتماً ببینین. اجازه بدین دلخوری هاش دربارهٔ شما و بقیه رو بگه، غر بزنه، حرف هاش رو بشنوین و همدلی کنین.

واسه ساختن فضای دونفره تلاش کنین

یکی از کارایی که می تونه به افزایش صمیمت شما منجر شه، تلاش واسه ساختن یه فضای دونفره و خصوصی با همسرتانه. بعضی وقتا قیدِ بودن در کنار دوستان و خونواده و حضور در جمع رو بزنین و فضایی بسازین که فقط شما و همسرتون در اون حضور داشته باشین. اونقدر که صاحب بچه هستین، بعضی وقتا چند ساعتی از یه فرد معتمد بخواین که از فرزندانتان مراقبت کنه تا شما و همسرتون با هم وقت بگذرونین.

در این فضای دونفره مهم نیس که شما دقیقاً چه کارایی انجام می دین، مهم باهم بودن شماس. با هم بیرون رفتن، تفریح و مسافرت، بازی، مشارکت در فعالیتایی مثل آشپزی، تعمیر وسایل منزل و نظافت می تونه نمونه کارایی باشه که در این فضای دونفره، شما و همسرتون انجام می دین.

خاطراتتان رو مرور کنین

شما روزای دوستانه ای رو گذرونده اید که مرور اونا و پررنگ نمودنشان ممکنه به افزایش صمیمت بین شما و همسرتون کمک کنه. خاطرات اوایل آشنایی، نامزدی و ازدواج شما، خاطرات شیرین و دلچسبی هستن که باید بعضی وقتا اونا رو به همراه همسرتون و یا حتی به تنهایی مورد بررسی قرار بدین.

تماشای عکسا و فیلمای مراسم ازدواجتون، قرارگذاشتن و رفتن به مکانایی که با اونا خاطره دارین، انجام دوباره کارای خاص و غافلگیرکنندهٔ دوران عاشقی، معجزه می کنه. البته در کنار مرور خاطرات قدیمی، ساختن خاطرات دوستانهٔ جدید رو هم یادتون نره.

اعلام علاقه رو یادتون نره

دوران نامزدی و اوایل ازدواج معمولاً افراد در اعلام علاقه سنگ تموم می ذارن. کار قشنگی که متأسفانه با گذشت زمان و مخصوصا با تولد بچه ها کمرنگ می شه. به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین که گذشت زمان، نیاز همسران به دوست داشتنی بودن رو کاهش نمی ده؛ پس قربان صدقه رفتنا، تشویقا و «دوستت دارم گفتن ها» رو یادتون نره.

نکتهٔ دیگری که باید اونو یادتون باشه، دست کم نگرفتن قدرت لمس و تماس جنسیه؛ پس تلاش کنین همیشه و به خصوص هنگام دیدار و سلام و خداحافظی همسرتون رو در آغوش بکشین و ببوسید. لذت بخش کردن رابطهٔ جنسی، ماساژ و نوازش همدیگه هم یافته های عجیبی واسه صمیمت داره.

کارای کوچیکی که همسرتون دوست داره و خوشحالش می کنه رو انجام بدین

واسه ایجاد رابطهٔ صمیمی با همسرتون قرار نیس کار بزرگ، پرخرج و یا عجیب وغریبی انجام بدین. کارای کوچیکی مثل پختن یه غذای خوشمزه، تماس گرفتن یا فرستادن اس ام اس، احوالپرسیای روزانه، غافلگیر کردن، گذاشتن یادداشتای محبت آمیز در جیب یا ماشین همسر، خرید گل به عنوان هدیه یا معذرت خواهی، پیشنهاد صرف یه وعدهٔ غذایی در بیرون از منزل و یا مسافرت، کارای ساده ای هستن که اثر عجیبی روی افزایش صمیمت بین همسران دارن.

با خونواده همسرتون وقت بگذرونین

ایجاد رابطه مناسب با خونواده همسر، یکی از مهم ترین راهکارهای ایجاد رابطهٔ صمیمی بین همسران مخصوصا در خونواده های ایرانیه؛ پس اگه رابطهٔ صمیمی با همسرتون واسه شما مهمه، واسه خونوادهٔ همسرتون وقت بذارین و براشون کاری انجام بدین؛ مثلاً به دیدنشون برید، واسه اونا هدیه بخرین یا تلاش کنین روابط خود رو با خونوادهٔ همسرتون بهتر کرد. وقتی همسرتون ببینه که به خونواده اش علاقه مندید و به اونا اهمیت می دین، با شما صمیمی تر می شه.

مهارتای ازدواج موفق چیه؟

چیزایی که نباید به همسر گفت

زناشویی سپیده دانایی چیه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *