صف ۱,۵۰۰,۰۰۰ نفری برای یک وام

Large and colorful light bulb sketch surrounded by smaller business icons and words drawn on a concrete wall.
اگه تموم شرایط شما واسه دریافت این وام، مورد تایید باشه، شما نفر ۱,۵۰۰,۰۰۱ در این صف هستین. صفی که سالهاست تشکیل شده و روز به روز طولانی تر می شه.

به گزارش آلامتو به نقل از مجله مهر: درست همین الان که این گزارش رو می خونین، یه میلیون و ۵۰۰ هزار نفر توی صف هستن تا وام ازدواج دریافت کنن. اگه شمام قصد دریافت این وام رو دارین، جای شما در انتهای این صف طولانیه. این رو هم باید بدونین که اعتبار جداگونه ای واسه پرداخت این وام در لایحه بودجه ۹۳ در نظر گرفته نشده و شاید تا اطلاع ثانوی باید منتظر بمونین تا نوبت به شما برسه. در حالی°که روزانه ۳۶۰۰ درخواست واسه دریافت وام ازدواج ثبت می شه، اما هر روز فقط  ۱۲۶۷نفر این وام رو دریافت می کنن. درصورتی که همین روند ادامه پیدا کنه، ۲۸ ماه زمان میبره تا همه خواهندگان بتونن وام ازدواج بگیرن.

اما وام ازدواج فقط واسه زوجای جوون دردسر ساز نشده، بلکه رییس جمهور هم دی ماه سال گذشته به خاطر کمبود اعتبار واسه پرداخت این وام از مجلس تذکر کتبی گرفت. در اینکه ازدواج مهمه شکی نیس. اما اینکه وام ازدواج پای یه وزیر رو هم به مجلس بکشونه از اون حرفا هستش که شاید فقط توی ایران اتفاق میفته. وزیر کارها و اقتصادی و دارایی فروردین ماه امسال  واسه جواب دادن به سوال مجلس در مورد دلیل پرداخت نشدن وام ازدواج به مجلس رفت. با اینحال تذکرات، معاون ساماندهی امورجوانان وزرات ورزش چند روز قبل آب پاکی رو روی دست همه منتظران این وام ریخت و گفت که در سال ۹۳ چیزی به نام وام ازدواج در دولت دید نشده و اینجور وامی اولویت نداره. خزانه خالی دولت وپرداخت یارانه به تموم مردم شاید از دلایلی هستن که دولت مجبور شده اولویتای خود در بخش جوانان رو فقط به مسئله اشتغال اونا محدود کنه.

از وام ۳۰۰ هزار تومانی تا ۳ میلیون تومانی

مبلغ پرداختی این وام با در نظر گرفتن افزایش تورم در سالای جور واجور تغییر کرده. اونایی که سال ۸۳ ازدواج کردن، نفری ۳۰۰ هزار تومن به عنوان وام ازدواج گرفتن. این مبلغ مربوط به وقتیه که شما می تونستید با پول پیش ۲ میلیون تومانی در نقاط مرکزی شهر یه آپارتمون ۵۰ متری اجاره کنین. چند ماه بعد سرانه این مبلغ به ۵۰۰ هزار تومن و چند سال بعد به ۳ میلیون تومن رسید. دولت دهم در ماه های پایانی خود مبلغ وام ازدواج رو بر خلاف نظر کارشناسی بانک مرکزی به یه باره به ۵ میلیون تومن عوض کرد. تغییری که به گفته مدیر کل اعتبارات بانک مرکزی، یکی ازدلایل ایجاد این صف طولانی واسه دریافت وامه. ایشون میگه: وقتی سقف تسهیلات افزایش می یابد، تعداد کمتری می تونن وام ازدواج بگیرن. البته بانک مرکزی واسه حل این مشکل بخشنامه ای صادر کرد و پرداخت تسهیلات ۵میلیون تومانی رو به شرط داشتن منابع بانکا بیان کرد.

اما واسه دریافت وام ۵ میلیونی عروس و داماد باید شرایط خاصی داشته باشن. براساس مصوبه ۱۹ اردیبهشت سال ۹۱ شورای پول وا عتبار، به ازای هرکدوم از شرایط زیر، خواهندگان وام بیشتری تا سقف ۵ میلیون تومن دریافت می کنن. اگه دختر هستین و مهریه تون تا ۱۱۰ سکه بهار آزدی باشه، اگه پسر هستین و قبل از ۲۵ سالگی ازدواج می کنین، اگه پسر یا دختری هستین که پدرتون رو از دست دادین و اگه دانشجوی دانشگاه یا طلبه بخش هستین و همزمان با تحصیل ازدواج می کنین، دو میلیون تومن به میزام وام ازدواج اضافه می شه. اما از اونجا که این مبلغ اضافی تامین اعتبار نشده، با احتمال خیلی کم زوجی موفق به دریافت این رقم شده. سال ۹۲ یه استثنای دیگه همه گذاشته شد و به اونایی که در روز نیمه شعبان ازدواج کرده بودن هم وام ۵ میلیونی تعلق گرفت. با وجود همه مشکلاتی که در این چند سال در مورد پرداخت این وام وجود داشته، اما خیلیا هم موفق به دریافت این وام شدن:

سال

تعداد افراد دریافت کننده وام ازدواج

۸۹

۱,۱۳۰,۰۱۶

۹۰

۱,۲۵۳,۶۵۴

۹۱

۹۳۴,۷۳۴

۹۲

۸۹۱,۶۷۱

تا ۱۵ اردیبهشت ۹۳

۵۸,۳۱۵

ازدواج واسه بانکا سود نداره

وزیر ورزش و جوانان یکی از معترضان به چگونگی پرداخت وام ازدواج به جوانانه. ایشون در توضیح دلیل کاهش پرداخت این وام به خواهندگان، از کاهش نقدینگی بانکا نام می بره و میگه:  با در نظر گرفتن پایین بودن سود وام ازدواج، بانکا تمایل و هدفی به پرداخت این جوری واما ندارن.محمود گودرزی گفت باید قبول کنیم که راه و روش بانکا اقتصادی و سود رسون آوره و سود ۴ درصدی وام ازدواج نفعی واسه اونا نداد. بانکا واسه پرداخت وام ازدواج فقط اجازه دارن از محل منابع قرض الحسنه استفاده کنن. یه وقتی بود که تبلیغات بانکا واسه قرعه کشی حسابای قرض الحسنه خیلی از مردم رو راضی کرده بود که بهتره  نقدینگی خود رو در حسابای قرالحسنه بذارن تا برنده یکی از جایزه های رویایی بانکا باشن. اما امروز این شرایط تغییر کرده. منابع قرض الحسنه بانکا در سه سال گذشته به کمترین حد ممکن ممکن کاهش پیدا کرده، چون بیشتر مردم حالا به سپرده گذاری کوتاه و بلندمدت روی آورده ان و همین منابع تامین اعتبار بانکا واسه پرداخت وام رو با مشکل مواجه کرده.

بنیاد ازدواج در شهرداری تهران

اینکه بانکا وام ازدواج پرداخت کنن، چیز خیلی عجیبی نیس. اما در سال ۸۲ و با شهردار شدن محمود احمدی نژاد، شهرداری تهران هم به جمع وام ازدواج دهندگان ملحق شد و زوجای تهرانی علاوه بر وام بانکی دولت، هر کدوم ۵۰۰ هزار تومن هم از شهرداری تهران وام گرفتن  تا با ۲میلیون تومن موجودی به سر زندگی خود برن. واسه ساماندهی این طرح، ستاد پیوندهای آسمونی تشکیل و از خرداد سال ۸۳ پرداخت وام شروع شد. این کار شهرداری با عکس العمل منفی وزارت کشور وقت روبرو شد که به فکر بود وام دادن ربطی به شهرداری نداره. اما این مخالفت راه به جایی جنگ و این وام ها تا آخر دوران شهرداری احمدی نژاد پرداخت شد.  بعد از شهردار شدن قالیباف پرداخت این وام به دلیل نبود اعتبار واسه حدود یه سال متوقف شد. احمدی نژاد بعد از رییس جمهور شدن هم صندوق مهر امام رضا رو ساخت تا وام ازدواج از راه این صندوق به خواهندگان پرداخت شه.

اگه شمام تازه عقد کردین و به دنبال گرفتن همین وام ازدواج نصفه نیمه هستین باید به سایت سامانه تسهیلات قرض الحسنه ازدواج  http://ve.cbi.ir مراجعه کنین. با وارد کردن مشخصات و اسم شهری که در اون ساکن هستین، این سامانه به شما اعلام می کنه که کدوم بانکا در شهر شما بودجه لازم واسه پرداخت وام ازدواج رو دارن. البته اگه بار دومه که ازدواج می کنین این وام به شما تعلق نمی گیره. در این سایت قید شده که دست کم سن جهت دریافت تسهیلات قرض الحسنه واسه دختران ۱۳ سال تموم شمسی و واسه پسران ۱۵ سال تموم شمسیه. اما تسهیلات به افراد زیر ۱۸ سال تعلق نمی گیره و واسه دریافت وام باید “اولیای عروس و داماد” دست به کار شن.

 

چیجوری سلامت روحی خود رو افزایش بدیم؟

خواص عشق واسه بدن

noindex