صفات مردم ژاپن

japan

فرهنگ ژاپنی یکی از فرهنگ هاییه که باید بوسیله دیگه کشورها مورد بررسی و موشکافی قرار بگیره چراکه تونسته از یه کشور جنگ زده و خرابه یکی از بزرگترین اقتصادای جهان رو بسازه.

به گزارش آلامتو به نقل از مردمون؛ در این مقاله ۱۱ مورد از معروف ترین صفات ژاپنی ها رو عنوان می کنیم.

۱. ادب

می توان گفت ژاپنی ها مودب ترین ملت دنیا هستن. چیزی که باید به اون دقت کنیم اینه که معنی «ادب» در کشورای جور واجور فرق داره. منظور از «ادب» در این مقاله به فلسفه آسیای شرقی از ‫کنفوسیوس، هارمونی اجتماعی، برمیگرده.

کنفوسیوس می گوید:

«دولت هست، وقتی که شاهزاده، شاهزاده س، وزیر وزیره، وقتی پدر پدره و وقتی پسر پسره.»

یعنی، هر فرد باتوجه به کسی که با اون در ارتباطه، موقعیت اجتماعی متفاوتی داره: به عنوان بچه در رابطه با والدین و بزرگتران. به عنوان بزرگتر در رابطه با آبجی و برادرها، علم آموزان و بقیه.

آموزش هارمونی اجتماعی خوب در جامعه ژاپنی بهتر از هر کشور آسیای شرقی دیگه، حفظ شده (کره هم هارمونی اجتماعی بسیار قوی داره اما کمی با ژاپن فرق داره).

۲. وقت شناسی

شکی نیس که ژاپنی ها وقت شناس ترین ملت دنیا هستن. (البته ممکنه بعضی از اونا اینطور نباشن، اما وقت شناس بودن یکی از هنجارهای بسیار قوی اجتماعی در ژاپنه).

به قطارهای ژاپن نگاه کنین. ۵ دقیقه دیر رسیدن در ژاپن واسه خیلی از ژاپنی ها مثل حکم اعدام دادن به اوناس. اما در مالزی حتی اگه قطاری یه ساعت دیر برسه چیزی مثل حکم اعدام نخواد بود.

۳. مهربانی

خیلی ها ژاپنی ها رو بخاطر رفتار دوستانه، توجه کار بودن و مهربون بودنشون تشویق می کنن. ژاپنی ها همیشه حواسشون قبل از خودشون به دیگرونه و از همه مراقبت می کنن.

حتی در دنیای آکادمیک فلسفه، طرز تفکر ژاپنی (جمع گرایی) درمقابل طرزفکر امریکایی (فردگرایی) قرار می گیرد.

۴. سخت کوشی

ژاپن ازلحاظ طولانی بودن ساعات کاری در رده دوازدهم جهان قرار داره. درواقع، اضافه کاری هایی هم در بین ژاپنی ها هست که در اسناد رسمی قید نمی شه. ژاپنی ها همیشه نماد سخت کوشی بوده ان.

۵. احترام

ژاپنی ها یه قانون اجتماعی “内と外” (روابط داخلی و خارجی) دارن. اونا تلاش می کنن در برخورد با روابط خارجی خود (ناشناس ها) همیشه با احترام و ادب رفتار کنن. حتی در روابط داخلی (آبجی و برادرها و دوستان) باز با احترام رفتار می کنن.

۶. خجالت

ژاپنی ها بعضی وقتا آدمایی خجالتی خونده می شن. این می تونه بخاطر فرهنگ «هارمونی اجتماعی» اونا باشه. البته ژاپنی های زیادی هم هستن که با ناشناس ها خجالتی نیستن اما اکثریت اونا اینطور می باشن.

۷. هوش

از دیدگاه غربی ها، آسیایی ها باهوش خونده می شن. مثلا، اونا در ریاضیات، زبون، بیزنس و امثال اون بسیار خوب هستن.

یکی از دلایل باهوش خونده شدن ژاپنی ها مهارت شنیداری اوناس. ژاپنی ها قبل اینکه حرف خودشون رو بزنن، بسیار با دقت به حرف های بقیه گوش میدن. روند گوش دادن باعث می شه حرف خودشون بسیار کامل تر و کامل تر باشه.

۸. کار گروهی

اولویت ژاپنی ها گروه س نه فرد. یعنی، ژاپن نماد بسیار خوبی از جمع گراییه که از جنبه های بسیاری با کشورای فردگرا فرق داره.

۹. رسمی بودن

ژاپنی ها بخاطر قانون هارمونی اجتماعی در روابط اجتماعی خود بسیار رسمی برخورد می کنن. فقط در روابط داخلی خوده که می تونن کمی غیررسمی باشن (اما در عین حال رفتاری همراه با احترام دارن).

۱۰. پاکیزگی

دستشویی های ژاپن از هر کجای دیگه در دنیا تمیزتره. به سختی می تونید تیکه آشغالی کنار خیابون ببینین چون هیچکی در ژاپن زباله های خود رو در خیابون نمی اندازد.

۱۱. بی علاقگی به قدرت و تمایل زیاد به خدمت

ژاپنیا نگرانی رسیدن به قدرت ندارن و هیچ وقت از قدرت واسه رسیدن به منافع شخصی و کسب ثروت سوء استفاده نمی کنن و اگه احساس کنن پست و مقامی که به اونا داده شده از عهده و توانایشان خارجه به سرعت انصراف داده و بخاطر قصور و اشتباهاتشان در کمال خضوع و خشوع عذر خواهی می کنن و هیچوقت تقصر رو به گردن بقیه نمیندازن و در جهت جبران اشتباهات خود تلاش می کنن و مسئولیت اون خطاها رو بطور کامل قبول می کنن. ژاپنیا تمای تلاش خود رو می کنن تا کشورشون پیشرفته تر و پیشرفته تر شه.

تحقیقات این مقاله نشون می دهد که مردم دنیا تصویر بسیار خوبی از ژاپنی ها دارن. در کنار صفاتی که در بالا عنوان شد، می تونیم به صفات «صادق» و «جدی» بودن هم از خصوصیات ژاپنی ها اشاره کنیم.

شما ژاپنی ها رو با چه خصوصیات دیگری می شناسید؟

اخبار ژاپن عجایب ژاپن مردمون

Be the first to comment

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*