صدای بلند چگونه به گوش آسیب وارد می کند؟

How Can Sound Damage Your Ears

از هدفون استفاده زیادی دارین؟ پیشنهاد میکنیم واسه سلامت گوش هاتون هم که شده اندازه استفاده خود از هدفون رو کم کنین.

به گزارش آلامتو و به نقل از مجله تناسب اندام؛ گوش آدم یه عضو پیچیده و ظریفه. با اینکه به بدن کمک می کنه که در تعادل بمونه اما کار اصلی اون، شناسایی و تقویت صداهاست. بدیش اینه صداهای بلند در محیط دور و بر می تونن به ساختارهای حساس گوش آسیب بزنن که می تونه به از دست دادن شنوایی موقتی و حتی دائمی منجر شه.

کارکرد گوش

گوش شما با گرفتن امواج صوتی در محیط دور و برتون و تبدیل اونا به سیگنالهایی که مغزتون می تونه درک کنه کار می کنه. امواج صوتی از راه کانال گوش به پرده گوش می رسن و باعث ارتعاش اون می شن. ارتعاشات پرده گوش به سه استخون کوچیک در گوش میانی منتقل می شه که اونا رو تقویت کرده و به ساختار صدف شکل به نام بخش حلزونی گوش می فرستند. این یه ساختار توخالی با کانالای پر از مایعه.

بخش حلزونی گوش با یه مایع خاص پر شده که زیر یه غشای الاستیکی به نام غشای قانون ای قرار میگیره. ارتعاشات صدا از گوش میانی باعث ایجاد موجای کوچیک در مایع حلزونی می شه که غشاء ظریفی در حلزون گوش داخلی رو تکون میده. سلولهای موی حسی در بالای قانون، همراه با اون حرکت می کنن و سیگنالهای الکتریکی ایجاد می کنن که بوسیله عصب شنوایی دریافت شده و به مغز ارسال می شن.

آسیب

شایع ترین دلیل از دست دادن شنوایی، سن و پس از اون آسیب داخلی به دلیل قرار گرفتن در برابر صداهای بلنده. صداهای یهویی مانند یه انفجار، شلیک اسلحه یا یه ترقه می تونه باعث از دست دادن آنی شنوایی شن که ممکنه موقت یا دائمی باشه. هم اینکه قرار گرفتن همیشه در برابر صداهایی با بلندی متوسط مانند ماشین چمن زنی، ماشینای سنگین یا موسیقی بلند می تونه باعث از دست دادن شنوایی همیشگی و پیش رونده شه.

اثرات مضر سر و صدا

قرار گرفتن دراز مدت در برابر صدای بلند، به آرومی به سلولهای مویی گیرنده ها صدا و موقعیت بدن که قانون گوش رو پوشونده ان، آسیب میرسونه. این سلولها، اطلاعات رو از راه عصب حلزونی به مغز ارسال می کنن. اگه این سلولها آسیب ببینن، دیگه بازسازی نمی شن. صداهای بلند هم اینکه می تونن به عصب حلزونی هم آسیب برسانند و مانع فرستادن سیگنالهای شنوایی به مغز بوسیله اون شن.

به گفته موسسه ملی ناشنوایی و مشکلات ارتباطی، صداهایی با بلندی ۷۵ دسی بل یا کمتر از اون، کلا ایمن در نظر گرفته می شن (حتی با قرار گرفتن دراز مدت در برابر اونا). با اینحال قرار گرفتن دراز مدت در برابر صداهایی با بلندی ۸۵ دسی بل یا بالاتر می تونه باعث آسیب به گوش شه. واسه مقایسه این مقادیر، باید بدونین که صدای صحبت عادی حدود ۶۰ دسی بل، ترافیک سنگین حدود ۸۵ دسی بل، ماشین چمن زنی در حدود ۹۰ دسی بل و ترقه، شلیک اسلحه و کنسرتای راک از ۱۱۰ تا ۱۵۰ دسی بل هستن.

شناسایی

اگه چاره ای ندارین صداتون رو بالا ببرین تا شنیده شه، نمی تونین صدای کسی که دو فوت از شما فاصله داره رو بشنوین یا پس از خارج شدن از یه محیط پر سر و صدا، صداها مبهم و مبهم بنظر می رسن، سر و صدای دور و بر شما تو یه سطح خطرناک قرار داره. بقیه نشونه های قرار گرفتن در برابر سر و صدای خطرناک عبارتند از درد یا وزوز گوش یا زنگ زدن گوش. اگه احساس می کنین گوش هاتون به صداهای بلند عادت کردن، ممکنه الان دچار آسیب شنوایی شده باشین. خیلی از مردم تا زمانیکه مورد آزمایش قرار بگیرن، متوجه آسیب شنوایی نمی شن.

پیشگیری

جلوگیری از آسیب گوش به وجود اومده بوسیله سر صدا، شدنیه. اگه تو یه محیط پر سر و صدا کار می کنین، در بین کار از گوش گیرهای محافظ یا هدفونای کاهنده صدا استفاده کنین. شما باید در بین چمن زدن، به کار گیری ماشینای سنگین یا شرکت در کنسرت هم گوش گیر بذارین. شما می تونین با محدود کردن استفاده کودکانتون از اسباب بازیهایی که صداهای بلند دارن و اطمینان از اینکه صدای دستگاه های الکترونیکی که اونا استفاده می کنن، روی درجه کم قرار داره، از شنوایی کودکان تون مواظبت کنین.

خواص مدیتیشن واسه پوست و زیبایی

امتیازات مدیتیشن

مجله تناسب اندام

Be the first to comment

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*