صحبت‌هایی علیه مهران مدیری در مورد لاله صبوری

۳D render of medical background with virus cells

این صحبتای عجیب درمورد مهران مدیری راسته؟!!

مدیر روابط عمومی مجموعه طنز ۷۷، در این ایام دست روی بعضی جزئیات منتشرنشده این برنامه گذاشته و از دلایلی نبود حضور بازیگران برجسته و شاخص سینمای ایران در سریالای طنز مهران مدیری پرده ورداشته و ادعاهایی در این مورد انجام داده و البته ادعاهای جالبی در مورد برخورد مدیری با بازگیران مطرح کرده که مصداقش رو هم ظلم مدیری لاله صبوری و همسرش آورده!

.

بهروز مدرسی در یکی از مطالب وبلاگ “دلنوشتهای یه کهنه سرباز” با اشاره به سریال خونگی قهوه تلخ و سابقه آشنائیش با مهران مدیری در صداوسیما، به خاطره ای از سالها پیش و یکی از برنامه های طنز مهران مدیری اشاره کرد و در بخشی از این مطلب خود مدعی شد:

در همین اول کار رو راست اعتراف می کنم بنده هیچ مشکلی با شخص آقای ” مهران مدیری ” نداشته و ندارم . در باره سریال ” قهوه تلخ ” هم عقیده دارم : حرکت فرهنگی جدیدی بوسیله جفت و جور کنندگان محترم این سریال شروع شده اما اون چه باعث نوشتن این مطلب یا بهتره بگم انتقاد از شخص مدیری شد ، خواهشای متوالی اون از مردم مبنی بر نبود کپی از آخرین محصول هنری اشه که با واژه هایی چون .. جون من ، من بمیرم .. تو نمیری انتظار مرام و معرفت از خریداران قهوه تلخ داشت ! و بنده با دیدن پلانای تکراری در اول سریال این سوال تو ذهن ام روشن شد که ” مهران خان .. خود تو چی !؟ اون چه از مردم توقع داری ذره ای در وجودته !؟ هیچوقت یه جو مرام و معرفت با همکارانت داشته ای .. !؟ مردم پیشکش .. !! “ و بعد بی اختیار گذشته هنریش مثل یه فیلم سینمایی جلوی چشمانم اومد ! رفتار اون با هنرمند محترم خانوم ” لاله صبوری ” و همسرش در جشن سالگرد شبکه سوم سیما .. یا بقیه قضایای دوران جفت و جور کنندگی اش و…

.

.

زمونه ای که در شبکه تهران کار می کردم ، از گذشته با یکی از جفت و جور کنندگان همکاری داشتم .. دیری نپائید که حاج آقای گروه اجتماعی به عنوان مدیر به این شبکه اومد . و مهران مدیری واسه این شبکه با دوست جفت و جور کننده من کار می کرد …

.

.

کار جفت و جور و تولید مجموعه های پرمخاطب بوسیله گروه مدیری و جفت و جور کننده فوق بازم ادامه داشت . با گسترش کارای تولیدی و ساخت سریالای زیاد ، آقای ” م . الف ” جفت و جور کننده مشهور ما دفتر کارش رو به خیابون نیاوران منتقل کرد .. یادمه یکی از سریالای اونا با بازی خانوم ” لاله صبوری ” که اجرا گر کاراکتر ” مریم ” بود اون موقع خیلی گل کرده بود . ” رضا ” شوهر خانوم صبوری هم که جوونی محجوب و هنرمند بود در تیم نویسندگان گروه قرار داشت استقبال عمومی از این مجموعه تلویزیونی خیلی زیاد شده بود .

.

من هم بنا به مسئولیتی که داشتم ، بیشتر روزا در دفتر حضور داشتم .. می دیدم خانوم صبوری اون نشاط و روحیه لازم گذشته رو نداره .. و پشت صحنه هر روز گرفته تر به نظر می رسه .. ! اوایل فکر می کردم به خاطر مشکلات خانوادگیه .. از این رو زیاد کنجکاو نمی شدم .. تا این که یه روز آقای ” م . الف ” به من گفت .. جفت و جور کنندگی برنامه خاص سالگرد شبکه سوم سیما رو به من دادن و اگه می شه تیم خبرنگارهایت رو در اختیار من بذاره .. اون موقع دختر پسرای جوون زیادی با من همکاری می کردن .. و هر جا بنده می گفتم با جون و دل می رفتن . چون مطمئن بودن بنده بد اونا رو نمی خوام .. طفلک بچه ها واسه هر چی پر بار شدن مراسم خیلی زحمت می کشیدن . و اون همه راه دور رو از مجله سروش به فرهنگسرای خاوران ( محل برگزاری مراسم ) رو طی می کردن…

.

.

جماعت یه عالمه حضور پیدا کرده بودن .. طوری که وقتی آقای ” صافی ” مدیر وقت شبکه سوم سیما واسه حضور در مراسم اومد ، به زحمت جایی در تراس واسه اون جفت و جور کردیم .. ! من هم علاوه بر سرپرستی و نظارت بر کار برو بچه های خودم ، در پشت صحنه هم حضور داشتم . مجری برنامه جواد خیابانی بود… بعد از معرفی تک تک بازیگران اونا به پشت صحنه بر می گشتن .. قبل از پایان مراسم نوبت به اهدای جوایز رسید . گروه های تلویزیونی و برنامه سازان همراه با هنرمندان یکی یکی به روی سن دعوت می شدن و هر کدوم از دست مدیر شبکه جوایز خود رو به همراه یه سکه بهار آزادی دریافت می کردن .. اما وقتی نوبت به گروه مهران مدیری رسید با کمال تعجب دیدم نامی از خانوم صبوری و همسرش برده نشد !

.

.

یکی دو روز بعد وقتی در لوکیشن خانوم صبوری رو دیدم … بدون مقدمه دلیل نبود دریافت سکه رو پرسیدم .. ! اون دلش نمی خواست حرفی در این باره بزنه اما وقتی قول دادم تلاش می کنم مشکل اش رو حل کنم .. گفت ” مدیری ازم خوشش نمیاد ! ” ( نقل به مضمون ) با تعجب پرسیدم به چه دلیل .. !!؟؟ گفت از خودش سوال کنین ! گفتم به خاطر همین شما سکه نگرفتی .. !؟ گفت این که چیزی نیس .. دستمزد من بقیه بازیگران خیلی پائین تره .. ! دیگه داشتم از تعجب شاخ در می آوردم ! گفتم پس رضا به چه دلیل .. !!؟ با خنده گفت .. اون هم به اتش من می سوزد !

.

.

بهش گفتم نقش اصلی رو شما در این مجموعه بازی می کنی .. و بدون بزرگ نمایی عامل اصلی استقبال مردم تو هستی .. اون وقت این جوری با تو برخورد می شه .. گفت ” واقعیت اینه مدیری دوست نداره بازیگری از اون جلو بزنه .. ! وقتی هم دید استقبال و تعریف مردم و روزنامه ها ازم زیاده ، با من رفتار تحقیر امیزی می کنه .. و در مراسم هم دیدی که حتی به آبدارچی مجموعه جایزه دادن الا من و شوهرم .. !

راستش رو بخواین از این مسئله خیلی عصبی شدم .. و ازش خواستم صداش رو در نیاورد تا بگم چیکار کنه .. فردای اون روز اولین کاری که کردم ، بررسی لیست بازیگران و عوامل بود .. دیدم طفلک خانوم صبوری خیلی به حق اش اجحاف شده .. در حالی که به فلان بازیگر خانوم نقش چندم فرضآ ایکس میلیون تومن میده به این هنرمند چیزی زیر نیم میلیون تومن دستمزد تعلق گرفته .. !!

.

.

چون در محیط اداره نمی شد با خیال راحت حرف زد .. چند روز بعد خانوم صبوری رو با همسرش واسه خوردن شام به منزلم دعوت کردم . وقتی از فرق دستمزدا باخبر شدم .. از خانوم صبوری پرسیدم چه مدت دیگه از قرار داد شما باقی مونده .. فکر کنم گفت یکی دو روز دیگه باقی نمونده و باید همه تمدید قرارداد کنیم .. بهش گفتم برو در خونه یکی از اقوامت که نشانی اش رو مدیری نداره ، مخفی شو ! خلاصه این که اون شب تموم قرار مدارا رو با خانوم صبوری و همسر نویسنده اش گذاشتم . و ازآنا خواستم اصلا تا اطلاع ثانوی با مهران مدیری صحبت نکنن .. .

.

.

قرار گردید هر خبری شد من به اون اطلاع برسونم .. با اتمام تاریخ قرار داد قدیمی ، مدیری ورقه قرارداد جدیدی رو به خانوم صبوری داده و و از اون می خواد فردا که اومد اون رو امضاء کنه .. ! باحال این که به خاطر استقبال دستمزد همه رو اضافه کرده بود به جز خانوم صبوری و همسرش .. ! ( اخه رسمه اگه مجموعه تلویزیونی مورد استقبال قرار گیرد ، موقع تمدید رقم رو زیاد می کنن ) خانوم صبوری هم به حرف بنده گوش کرده و اول در خونه خودش مخفی می شه .. موقع ضبط برنامه مدیری وقتی با غیبت بازیکن اصلی اش مواجه می شه ، به منزل اون تماس میگیره ! خانوم صبوری جواب نمی ده .. اون شب با تغیر دیالوگا نقش خانوم صبوری رو از نمایش حذف می کنه .. و بازم بعضی وقتا شماره منزل اون رو میگیره …

.

.

در تماسایی که با خانوم صبوری می گرفتم .. اطلاعات رد و بدل می شد .. و اون بازم مخفی بود . مدیری که دوزاری اش افتاده بود قضیه از چه قراره چندین بار شخصآ به در خونه اونا رفته بود ولی چون خبری نمی شنید ، نومیدانه بر می گشت .. اون به هر جا که فکرش قد می کشید تماس گرفته بود . کم کم قضیه رسانه ای شد .. و روزنامه ها با عناوین جنجالی از مریم می خواستن برگزدد .. ! دوستان اگه اون ایام رو به خاطر بیارن .. سریال بدون خانوم صبوری حسابی صدمه خورده بود ! راستش رو بخواین از اتفاقاتی که اون روزا در همین زمینه افتاد ، زیاد یادم نیس .. فقط این رو یادمه که قضیه خیلی جدی از طرف حاج آقا و مسئولان تلویزیونی در حال پی گیری بود !

.

.

به خاطر همین به خانوم صبوری گفتم که حالا وقت اشه همه حرف هاش رو با مدیران شبکه و گروه در میان گذاشته و از اجحاف و تحقیری که مهران مدیری در برنامه جشن شبکه سوم به سر اون و همسرش آورده سخن گفته و بعد موضوع رو به اجحاف در دستمزدها جهت دهد .. باحال این که مدیری وقتی شنید قضیه پرداختا و بقیه مسایل رو شده .. دوباره سراسیمه به منزل انا مراجعه کرده و حاضر شده بود با پرداخت میلیونا نومون خسارت ، و عقد قرارداد جدید اون برگرده .. ! عاقبت وقتی احساس کردم که صدای ظلم مدیری به گوش مسئولان رسیده ، با مشورتی که با هم داشتیم ، قرار شد تموم وعده های مدیری در حضور مدیر گروه به صورت رسمی امضاء و قانونی شه … !

خانوم لاله صبوری بعد از دریافت دستمزد واقعی خود به سر کارش برگشت .. و با پایان گرفتن مجموعه مدیری دیگه اون و همسرش رو دعوت نکرد .. و از افراد دیگری به عنوان چهره جدید استفاده کرد . مدتا از این موضوع گذشته بود .. و من در شبکه تهران بودم . بعد از قضیه خانوم صبوری من هم رابطه ام رو با اون دفتر قطع کردم .. و هیچوقت نه من و نه خانوم صبوری در جایی عنوان نکردیم که پشت قضیه مخفی شدن این هنرمند من نقش داشتم .. مهران خان مدیری بازم با آقای ” م . ک ” همکاری می کرد .. و هر سال مجموعه های طنز باحال و مخاطب پسندی رو ارائه می دادن .. تا این که یه روز یه خبر همه رو در شبکه شوکه کرد .. !

.

.

.

خبر از این قرار بود .. مهران خان مدیری زیر پای معرف و جفت و جور کننده خودشو خالی کرده .. و در ارائه طرح جدید ، خود رو به عنوان جفت و جور کننده به تلویزیون معرفی کرده .. !! اونایی که از نقش و محبتای آقای جفت و جور کننده نسبت به مهران مدیری اطلاع داشتن ، اصلا باورشون نمی شد که اون اینجور کاری رو انجام داده باشه .. اما در دنیای حرفه ای و جمع شدن پول و سرمایه ، مرام و معرفت اصلآ معنایی نداره .. !! مدیری با درس ها و امکانات بی افسوس مردی با شخصیت ، به اونقدر جایگاهی رسیده بود که دیگه سایه شخص دیگری رو تحمل نمی کرد …

واقعیت اینه که اون علاوه بر هنر درخشانی که در مورد جفت و جور و تولید برنامه های پر مخاطب داره . و هنرمند قابلیه ، شم بالایی در به کار گیری شرایط حاکم بر جامعه رو داره . به عبارت درست تر اون استاد موج سواریه !…

بنده هر چند بدون علم و گرایشای سیاسی ام ، اما به این نکته خوب واقفم که مدیری استاد به کار گیری امواج و جریانات سیاسیه.

.

..

.

اما نتیجه ای که می خوام بگیرم ربطی به جریانات فوق نداره .. بلکه می خوام تآکید کنم که .. این مهران خونه که خوب می دونه چیجوری درونمایه تولیداش رو به قضایا ربط دهد !! و یه بار این ور جوی قرار گیرد و یه بار ان طرف جو .. ! دلم به حال مردمانی می سوزد که خیلی سریع تحت تآثیر القائات و شایعات بیگانگان قرار گرفته و باورشون می شه که طرف مثلآ مخالف فلان اندیشه و شخصه .. !! خیلی دلم می خواد سطح فرهنگی و اگاهی ملت ایران به جایی برسه که دیگه با هر شایعه ای تحت تآثیر قرار نگیرند .. و هر حرفی رو باور نکنن .. ! همه این داستانا به خاطر پوله…