روزنامه‌نگاری علم در ایران- قسمت 9

مجلات علمی عمومی در آمریکا سابقه‌ای بیش از 100 سال دارند. تعداد محدودی همچون ساینتفیک آمریکن[32] و پاپیولار ساینس[33] حتی قدمتی بیش از 100 سال دارند. از دهه 1970 سری جدید از مجلات علمی عمومی شروع به رشد کرده که بعضی از آنها به موضوعات محیط زیست اختصاص یافتند. بقیه بv روانشناسی یا پزشکی عامه پسند، تعداد کمی هم بر روی علوم محض متمرکز شدند.
البته بسیاری از مجلات در جذب آگهی شکست خوردند و ناچار تعطیل شدند. فقط دو گونه از مجلات باقی ماندند. گونه اول مجلاتی بود که یک حوزه خاصی از مخاطبان را هدف گرفتند همچون آسترونومی[34] (نجوم) و اوشنز[35] (اقیانوس ها)، گونه دیگری که فراوانی بیشتری نیز داشت مجلاتی بودند که دانش محض را با اطلاعاتی از مهم‌ترین دغدغه‌های عمومی مخاطبان مخلوط می‌کردند. نمونه این مجلات پاپیولار ساینس(علوم عمومی)بود که تمرکز شدیدی بر روی مقالات “چگونه این طور شد” و مقالات “همه چیز از همه جا” که در آن مباحث علمی-تخیلی با علوم موجود مخلوط می‌شد داشتند. (حسن زاده، 1391: 17-16)

  • شورای توسعه نویسندگی علمی

در سال 1960 انجمن ملی نویسندگان علمی یک واحد تابعه کاملا مستقل را ایجاد کرد تا فعالیت‌هایی را بر عهده گیرد که می‌تواند به” افزایش کمیت و کیفیت نویسندگی علمی” بیانجامد. این سازمان جدید، یعنی شورای توسعه نویسندگی علمی امروز به حیات خود ادامه داده تا از طیفی از فعالیت‌های مربوط به ارتقای کیفیت روزنامه‌نگاری علمی حمایت کند.
مشخص‌ترین فعالیت این سازمان یک کنفرانس سالانه است که در آن دانشمندان فعال در تحقیق، گفتگوهایی را با مخاطبانی متشکل از روزنامه‌نگاران و کارکنان اطلاعات عمومی ترتیب می‌دهند. این نشست‌های افق‌های جدید که هزینه آن از سوی سازمان‌های رسانه‌ای، اداره‌های دولتی و به ویژه بنیاد‌های خصوصی تامین می‌شود ، هم روزنامه‌نگاران با تجربه علمی و هم تازه‌کاران این حوزه را جذب کرده است. بنابراین این نشست‌ها علاوه بر ایفای نقش به عنوان منبع مطالب درباره تحولات مهم فنی در حوزه علوم، فرصتی را برای انتقال فرهنگ قدیمی حرفه نویسندگی علمی به نویسندگان جوان‌تر فراهم می‌کند.
این شورا همچنین از عضویت دانشجویان فارغ‌التحصیلی که آموزش نویسندگی علمی را دنبال می‌کنند، استقبال می‌کند. این سازمان در سال‌های اخیر با حمایت از سفرهایی به خارج، روزنامه‌نگاران را برای اکتشاف مطالبی که روزنامه‌نگاران مستقر در آمریکا معمولا از دست می‌دهند، به آمریکای مرکزی و جنوبی می‌برد( وصالی و همکاران، 62:1386).
2-5-1-2 انگلستان
انجمن علمی‌نویسان بریتانیا[36] به منظور کمک به نویسندگان علم و فناوری و ارتقای استانداردهای ژورنالیسم علمی در انگلستان اعضای این مجمع شامل روزنامه‌نگاران، تولیدکنندگان، وقایع‌نگاران و دیگر فعالان حوزه ارتباطات علم هستند.
بر اساس توجیهات دانشمندان برجسته، سیاست‌گذاران، مناقشات و رخدادهای اجتماعی این انجمن بین نویسندگان علمی و بازار و موضوعات مورد بحث، پیوندهایی ایجاد کرده است.
انجمن علمی نویسان بریتانیا همچنین، در برابر مطالبات روزنامه‌نگاران اقدام به انتشار خبرنامه ، گزارش علم و جذب حامی برای جایزه‌های سالانه می‌کند. این جوایز که از سال 1996 تا کنون اعطا شده‌اند شامل:

  • بهترین موضوع علمی در روزنامه‌های محلی و ملی
  • بهترین موضوع علمی در مجلات تخصصی دوره‌ای
  • بهترین گزارش علمی
  • بهترین موضوع زیست‌محیطی درباره بهداشت و سلامت
  • بهترین برنامه علمی رادیویی
  • بهترین برنامه علمی تلویزیونی
  • بهترین روزنامه‌نگاری علمی در وب
  • بهترین موضوع غیر علمی

می‌باشند که جایزه هر کدام 2000 پوند است.
انجمن سلطنتی بریتانیا نیز در سال 1660 به صورت یک نهاد آکادمیک برای علم، فعالیت خود را آغاز کرده است و به این ترتیب قدیمی‌ترین نهاد ملی در جهان می‌باشد. انجمن سلطنتی نیز راهنمایی برای روزنامه‌نگاری توصیه کرده است که شامل دقت، عدم قطعیت، مشورت، درستی، تعادل، اعتبار و مسئولیت برای کار روزنامه‌نگاری می‌باشد. (وصالی و همکاران، 112:1386)
3-5-1-2 روسیه
قدیمی‌ترین مجله دانش عمومی که در روسیه منتشر شده است مجله “علم و زندگی” است. اولین شماره آن در سال 1890 منتشر شده است و پس از چند سال متوقف شده و مجددا در سال 1934 انتشار خود را از سر گرفته است. این مجله ماهانه چاپ می‌شود و جز شناخته‌شده ترین و محبوب‌ترین مجلات ماهانه دانش عمومی روسیه به حساب می‌آید. به جای ترجمه مطالب سایر مجلات، توجه اصلی مجله بر مقالات دست اولی است که توسط محققین و متخصصین نوشته می‌شود و اطلاعات جامعی را درباره حوزه تخصصی‌شان به شیوه‌ای جذاب ارائه می‌کند. دانشمندان، مخترعین و متخصصین شناخته شده روسی ایده‌ها، نظرات و عقایدشان را در یادداشت‌ها و گزارش‌هایی به خواننده‌ها منتقل می‌کنند. “علم و زندگی” به طور متناوب گزارش‌هایی را از مراکز تحقیقاتی پیش‌رو، سفرهای اکتشافی، نمایشگاه‌ها و کنفرانس‌های برجسته چاپ می‌کند. هم‌چنین مقالاتی درباره آخرین پیشر
فت‌ها در علم، فناوری، نوآوری، پزشکی، اقتصاد و نیز موضوعاتی مرتبط با زبان، هنر، فرهنگ و آموزش از مطالبی است که در این مجله منتشر می‌شود.
همچنین خبرگزاری علمی روسیه اینفورناوکا[37] یک آژانس خبری علمی است که در سپتامبر 1999 شروع به کار کرده است. هدف این خبرگزاری اطلاع‌رسانی به روزنامه‌نگاران، درباره رویدادهای مرتبط با علم و دانش، و پیشرفت‌های تحقیقاتی در روسیه است.
اطلاعاتی که توسط این خبرگزاری ارائه می‌شود توسط بسیاری از رزونامه‌های ملی، مجلات و شرکت‌های رادیویی و تلویزیونی ملی روسیه استفاده و منتشر می‌شود. گزارشگران این خبرگزاری که دارای تحصیلات عالیه هستند و تجربه فعالیت علمی دارند، درباره آخرین یافته‌های تحقیقاتی در دانش، پزشکی، فناوری و سلامت و علوم اجتماعی گزارش و مقاله می‌نویسند.
علاوه بر این مجلات، مجلات دانش عمومی دیگری هم به زبان روسی منتشر می‌شوند که مهم‌ترین آنها عبارتند از : مجله “دانش شیمی”، مجله “دانش کاربردی”، مجله “دانش قدرت است” ، مجله “ویووس ووکو” و غیره (وصالی و همکاران، 1386: 134-135)
4-5-1-2 ژاپن
انجمن روزنامه‌نگاران علم و فناوری ژاپن [38]در سال 1994 به صورت سازمانی غیرانتفاعی و غیردولتی توسط گروهی از روزنامه‌نگاران ژاپنی تشکیل شده است. در سال 1992 یونسکو کنفرانسی را در توکیو در مورد روزنامه‌نگاری علم برگزار نموده بود که طی آن ایده تشکیل چنین انجمنی توسط جمعی از روزنامه‌نگارن ژاپنی شکل گرفت.
این انجمن 150 عضو فعال در روزنامه، تلویزیون و گزارشگران، ویرایشگران، نویسندگان علمی مجلات و کارمندان موزه ها و حتی دانشمندان در بر دارد.
جلسه عمومی این انجمن با حضور دانشمندان، مهندسان، صنعتگران و سیاست مداران یکبار در سال برگزار می‌شود. همچنین این انجمن برای افراد غیر عضو نیز نشست‌های گوناگون برگزار می‌کند و از سال 2002 دوره‌های شش ماهه روزنامه‌نگاری علمی به منظور بالا بردن سطح استاندارد نسل بعدی روزنامه‌نگاران علمی را بنیان نهاده است(وصالی و همکاران، 179:1386).
5-5-1-2 چین
روزنامه‌های علمی در چین سابقه‌ای 50 ساله دارند. در دهه‌های 1980 و 1990 افزایش چشمگیری در تیراژ روزنامه‌های علمی چین، در آن زمان برخی از روزنامه‌های علمی محلی تیراژی بیش از 2 میلیون نسخه داشتند. کائیکچون در کنفرانس جهانی علم در سال 1999 در مقاله‌ای اعلام کرد که در چین حدود 2 هزار نشریه علم عمومی هر ساله منتشر می‌شود. به گفته پترلی تا سال 2004، شمار روزنامه‌ها و ژورنال‌های ترویج علم چین حدود 250 عنوان با تیراژ جهانی 53 میلیون نسخه بوده است(حسن زاده، 76:1391).
جامعه چینی روزنامه‌نگاری علم و فناوری[39] یک انجمن ملی غیردولتی چینی است که اعضای آن را گزارشگران، سردبیران، ارتباط‌گران، کارمندان دولتی و افرادی که در فعالیتهای ارتباط علمی شرکت دارند، تشکیل می‌دهند. این جامعه در فوریه سال 1988 تاسیس شد و اکنون 40 گروه شامل 16 جامعه منطقه‌ای و هزاران نفر عضو دارد. اصولی که این جامعه برای خود تعریف کرده است شامل موارد زیر است:

  • گردهم آوردن روزنامه‌نگاران وسردبیران حوزه علم در سراسر چین برای تجدید حیات ملت از طریق آموزش و علم