راهنمای استراتژی های موثر در No Man's Sky؛ اصول اولیه

به دنیای نو منز اسکای خوش اومدید. روی سیاره ای عجیب و ناآشنا گیر کردین و نمی دونین که چه باید کنین. نگران نباشین، در سری مقالات روشای هدف دار موثر نو منز اسکای، راه مون رو به کمک هم پیدا می کنیم.

  • اصول اولیه
  • لوازم
  • منابع

منطقه سقوط

روی سیاره ای به طور کامل نامعلوم از خواب بر می خیزید و صدایی عجیب به اطلاعات تون میرسونه که لوازم تون سخت آسیب دیده. کلا وسیله اصلی شما بر جستجو در این دنیای بزرگ سه چیزه، لباس، وسیله چند منظوره و کشتی فضایی تون. هرچند لباس تون خوب کار می کنه، اما وسیله چند منظوره تون سخت آسیب دیده و کشتی تون هم اصلا وضع خوبی نداره!

کمی در منطقه سقوط سفینه تون جستجو کنین تا کانتینرایی شامل منابع به درد بخور پیدا کنین. بیشتر این کانتینرا خیلی راحت باز می شن اما واسه گشودن بعضی از اونا به آیتمی به نام AtlasPass نیاز دارین. این آیتما رو همین اول بازی نمی تونین پیدا کنین، پس بهتره فعلا بی خیال کانتینرای قفل شید.

No Man's Sky_20160808133904-w600

دست کم یه دستگاه آسیب دیده به شکل بالا رو در نزدیکی محلی که سفینه تون سقوط کرده پیدا می کنین، این دستگاه شامل بلوپرینتی واسه ارتقای یکی از تجیزات تون می شه. واسه پیشرفت تجیزات تون نیاز به منابع و جای خالی در اینونتوری تون نیاز دارین، اما شاید در اوایل بازی از یکی از این موارد بی بهره اید. اما نگران نباشین، پس از این که بلوپرینتی رو بدست آوردید، هر وقت که مایل بودین می تونین آیتم مربوط به اونو پیشرفت بدین.

در کنار سفینه تون رادیو ای پیدا می شه که می تونین با اون تعامل داشته باشین. این دستگاه دو انتخاب در برابر شما قرار میده که چگونگی بازی کردن شما رو مشخص می کنه. اگه گزینه Atlas رو انتخاب کنین، بازی شما رو به طرف مرکز کهکشون راهنمایی می کنه، اما اگه گزینه Explore Freely رو انتخاب کنین، میتونین که آزادانه دنیای نا تموم نو منز اسکای رو بدون دریافت هیچ گونه راهنمایی جستجو کنین.

وسیله چند منظوره

قبل از هر چیزی باید وسیله چند منظوره تون رو تعمیر کنین.

اسکنر (Scanner)، محیط دور و بر تون رو واسه شما اسکن می کنه و به لطف اون می تونین منابع نزدیک تون رو پیدا کنین و در نتیجه کورکورانه و بی هدف در سیاره قدم بر ندارین. با عینک انالیز (Analysis Visor) می تونین گیاهان، حیوانات و منابع رو اسکن و در مورد شون اطلاعاتی به درد بخور به دست بیارین. می تونین این داده های اطلاعاتی رو به ازای مقداری پول در کتاب خونه بازی با نام دلخواه تون آپلود کنین. به دلیل اهمیت بالای این دو وسیله، بهتره اول این دو رو تعمیر کنیم.

واسه تعمیر اسکنر نیاز به ۲۵ واحد کربن دارین. عینک آنالیر هم با ۲۵ واحد آهن تعمیر می شه. این دو عادی ترین عناصر بازی ان و هر جایی که فکرش رو بکنین پیدا می شن. پس خوب دور و بر محل سقوط سفینه تون رو بگردین تا از هر کدوم از این دو عنصر ۲۵ واحد بدست بیارین. کربن رو می تونین از از منابعی چون گیاه ها (و یا حیوانات، در این صورت باید اونا رو بکشین) و آهن رو از سنگا استخراج کنین. واسه استخراج این عناصر کافیه که به منابع شون شلیک کنین.

از خیلی از گیاهان میشه مقدار زیادی کربن استخراج کرد

سنگا غنی ترین منبع عنصر آهن ان

دقت کنین که در اوایل بازی اینونتوری شما جای بسیار کمی داره، پس فقط به دنبال عناصری باشین که واقعا بدانا نیاز دارین. دنیای بزرگی پیش روی تونه که می تونین هر چی رو که دل تون خواست استخراج کنین و هیچ چیزی هم جلوی شما رو نمی گیره. اما اگه دوست دارین که بدون محدودیت در این دنیا سفر کنین، اول باید لوازم تون رو تعمیر کتید و سفینه رو به حرکت وادارید.

هر چی وقت بیشتری رو واسه استخراج عناصر صرف کنین، بیشتر از درصد سیستم لایف ساپورت لباس تون کم میشه. واسه شارژ کردن دوباره این سیستم باید از عناصر ایزوتوپ که با رنگ قرمز و علامت رعد و برق قرمز-سفید شون مشخص می شن استفاده کنین. شایع ترین این عناصر همونجوریکه گفتیم چیزی نیس جز کربن. با این حال عناصری چون پلوتونیوم که در کریستالای قرمز رنگ و تامیوم۹ که در گیاهان قرمز پیدا می شن هم کارتون رو راه میندازن.

نگهبانان

تلاش کنین که از همون اول در جمع اوری منابع زیاده روی نکنین، وگرنه توجه این روباتای نگهبان کوچیک به شما جلب می شه. این روباتای پرنده وظیفه حفاظت از سیارها رو رو دوش دارن و اطمینان حاصل می کنن که هر بازیکنی بیشتر از اندازه عنصر استحراج نکنه.

این روباتا شما رو با اشعه ای آبی که بیان کننده اخطاره اسکن می کنن، اگه این وسط به جمع آوری منابع ادامه بدین، به شما حمله ور می شن. جالبه بدونین که حتما احتیاجی نیس که با اونا مقابله کنین. این روباتای کوچیک نیروای کمکی احظار می کنن و پیوسته به شما آسیب وارد می کنن و احتمالش هست که در آخر شما رو از پای در بیارن.  به جای مقابله، از اونا فرار کنین، اگه به اندازه کافی ار اونا دور شید دست از تعقیب تون خواهند برداشت. البته با نابود کردن این روباتا عنصر تیتانیوم رو جایزه میگیرین، اما اگه احتیاجی به این عنصر ندارین از مقابله با اونا بیخیال شین.

حالا که کربن و آهن رو جمع آوری کردین کافیه اسکنر و عینک آنالیر خود رو تعمیر کنین. کافیه منوی لوازم تون رو بگشایید، در بخش Multi-Tool روی اسکنر و عینک آنالیر رفته و کلید مربوط به تعمیر رو نگه دارین.

یادتون نره که همه گیاه ها و حیوانات رو با عینک بررسی تون اسکن کنین

کمی با اسکنر و عینک تون کار کنین تا بیشتر با کاربرد این وسیله آشنا شید. یادتون نره که همه کشفیات خود رو با عینک بررسی اسکن کنین. پول حاصل از آپلود داده های مربوط به این کشفیات به شما در ادامه سفر تون کمک زیادی می کنه.

تعمیر سفینه

حال روی کشتی فضایی تون تمرکز کنین. شتاب دهنده ها یا پرتاب کننده ها (Launch Thrusters) و موتور پالس (Pulse Engine) کشتی تون شدید آسیب دیده و بدون این دو قادر نیستین که به سیارات دیگه سفر کنین. ببینین که واسه تعمیر این دو نیاز به چه عناصری دارین. با اسکنر تون محیط رو واسه پیدا کردن منابع این عناصر اسکن کنین.

شتاب دهنده

No Man's Sky_20160808134644-w600

شتاب دهنده چیزیه که باعث شده کشتی فضایی تون رو کشتی فضایی بنامند! بدون این شتاب دهنده ها کشتی تون چیزی نیس جز یه بدنه فلزی بی مصرف. این شتاب دهنده ها هستن که به شما اجزا میدن از سطح سیارها بلند شین و به فضا سفر کنین. واسه تعمیر شتاب دهنده ها نیاز به ۴ عدد Carite Sheets دارین. یکی از این آیتما باید از قبل در اینونتوری سفینه تون موجود باشه. اینونتوری خود رو باز کنین، روی یکی از جایگاه های خالی برید و کلید Craft رو بفشارید. از بین همه ایتمایی که می تونین تولید کنین، یکی از اونا Carite Sheetsه. مشاهده می کنین که واسه ساخت اینا نیاز به آهن دارین. اگه آهن تون تموم شده، از سنگای دور و بر این عنصر رو استخراج کنین.

موتور پالس

موتور پالس به شما اجازه میده که با سرعت فوق العاده بالا بین سیارها و پایگاه های فضایی سفر کنین. این موتور خیلی اجباری نیس، اما اگه نمی خواین که سفر تون از یه سیاره به سیاره ای دیگه بیشتر از یه ساعت طول بکشه، بهتره حتما اونو تعمیر کنین!

No Man's Sky_20160808140722-w600

یکی از صخره هایی که میشه از اونا صدا واحد هریدیوم استخراج کرد

تعمیر این موتور کمی از شتاب دهنده ها پیچیده تره. واسه تعمیر اون نیاز به روی (Zinc)، هریدیوم و دو Carite Sheets دیگه دارین. چگونگی ساخت Carite Sheetا رو که یاد گرفتید، پس آهن لازم تون رو جمع کنین و اونا رو پیشرفت بدین. اما روی و هریدیوم از کجا جمع کنیم؟ هریدیوم از جمله سیلیکاتا هستش (البته در دنیای نو منز اسکای) که میشه اونو خیلی راحت از صخره های آبی-مشکی مکعب شکل بزرگی که روی سطح سیارات یافت می شن استخراج کرد. اگه با اسکنرتان این صخره ها اسکن کنین، با مکعبای هولوگرافیک رو می شن. بیفتید به جون این صخره ها و به اندازه نیاز تون از اونا هریدیوم استخراج کنین.

بیشتر گیاهان زرد منبع خوبی واسه استحراج روی هستن

روی رو میشه از گیاه های زرد رنگ استخراج کرد. اسکنر تون این گیاه ها رو با آیکنی زرد-سفید به شما نشون میده. همونجوریکه به دنبال روی می گردید، تا جایی که می تونین عناصر ایزوتوپ رو هم استخراج کنین. با این عناصر می تونین ماژولای جور واجور لباس و وسیله چند منظره تون رو شارژ کنین. اما مهم تر از این، ایزوتوپا سوخت سفینه تون هم هستن، از اون جایی که باید به زودی از این سیاره خارج شید، به سوخت نیاز دارین.

پلوتونیوم، یکی از پر کاربرد ترین عناصر بازی که به عنوان سوخت شتاب دهنده ها استفاده می شه رو میشه از کریستالای قرمز استخراج کرد

در سفرتون واسه پیدا کردن این عناصر، ممکنه به چیزای  جالبی روی سطح سیاره برخورد کنین. چشمون تون رو خوب واسه پیدا کردن دستگاه های شامل بلوپرینت باز کنین. بلوپرینتا واسه پیشرفت لوازم تون لازم ان و این آپگریدا هم کارتون رو به مراتب راحت تر می کنن.

شاید هم به سنگای علم برخورد کنین که با آیکنی بنفش نشون داده می شن. از این سنگا می تونین زبون بیگانه ها رو یاد بگیرین. هر چی هم علم تون از زبون بیگانگان بیشتر باشه، راحت تر منظور شون رو متوجه میشین و رابطه تون با اونا قوی تر می شه.

پس از پیدا کردن منابع لازم تون، پالس انجین رو هم تعمیر کنین و شتاب دهنده های تون رو با سوخت پر کنین، دقت کنین که لازم نیس فعلا در موتور پالس سوخت بریزین، چون واسه برخواستن از سطح سیاره فقط به شتاب دهنده ها نیاز دارین. پس از خارج شدن از اتمسفر سیاره و ورود به فضا، سنگای قرمز بسیاری رو مشاهده می کنین، با اسلحه سفینه تون به اونا شلیک کنین تا مقدار قابل توجه عنصر تامیوم۹ نصب تون شه که می تونین با اون موتور پالس خود رو شارژ کنین. حال آماده سفر به سیارهای دیگه هستین.

حال چه؟

حالا که سفینه تون تعمیر شد، می تونین آزادنه در این منظومه گشت و گذار کنین و یا به کمک اطلس پله پله قدمای لازم واسه رسیدن به مرکز کهکشون رو طی کنین. اما قبل از سفر به بقیه منظومها، در فضا و یا روی سطح سیارات، کارای زیادیه که می تونین انجام بدین.

گونه های جانوری

اگه هر کدوم از سیارها جانداری داشته باشه، می تونین به اونا غذا بدین تا با شما دوست شن. دقت کنین که واسه غذا دادن به اونا، باید نزدیک شون شید، در این صورت شاید از شما فرار می کنن و باید تعقیب شون کنین. پس بهتره قبل از نزدیک شدن به اونا، با عینک تون اسکن و کشف شون کنین تا پول خوبی به جیب بزنین.  وقتی به حیوانات نزدیک شدید، می تونین با عنصر خاصی تغذیه شون کنین تا دوست تون شن.

حیواناتی که دوست تون هستن خوشحال و خندان در دور و بر تون می چرخه، به طرف منابع غنی راهنمایی تون می کنن و بعضی وقتا هم عناصر کم پیدا واسه تون جفت و جور می کنن.

بیگانه ها

جمع آوری واژگان زبانای بیگانه از سنگای علم (Knowledge Stone)، ویرانهای واسه بیگانه ها (Alien Ruins) و مونولیث (Monolith) ها همیشه به شما در سفرای تون کمک می کنه. وقتی که با بیگانگان صحبت کنین، اونا به زبون خودشون از شما سوال هایی مطرح می کنن، اما بدون دونستن زبون اونا نمی تونین به درستی به این سوالات جواب بدین و در نتیجه رابطه شما با اونا ضعیف کردن می شه. پس بهتره تا حد ممکن زبون اونا رو یاد بگیرین.

پس، هر چی که علم شما از زبون نژادای بیگانه بیشتر باشه، راحت تر می تونین با بقیه نژادا رابطه برقرار کنین و با اونا تعامل داشته باشین.

واحدای همراه

هنگام گشت و گذار روی سطح سیاره، ماشینای آسیب دیده و یا دستگاه های کوچیکی که روی دیوار پایگاه ها نصب شدن پیدا می کنین. اینا شامل بلوپرینتی واسه پیشرفت یه واحد همراه هستن، ماژولایی که واسه پیشرفت لوازم تون به کار می رن. اگه عناصر لازم واسه پیشرفت این آپگریدا رو در اختیار دارین و یا می تونین با راحتی اونا رو از منابع در دسترس استخراج کنین، در پیشرفت دادن لوازم تون دست دست کردن نکنین.

جایگاه های اینونتوری

بلوپرینتا و منابع ساخت شون بیشتر راحت بدست میان، مشکل بزرگ تر کمبود خونهای اینتتوریه. هر آپگریدی باید در یکی از این خونها ساخته شن، منابعی هم که جمع می کنین در این جایگاه ها ذخیره می شن. پس خیلی سریع اینونتوری تون پر می شه و دیگه نه جایی واسه آپگرید لوازم تون می مونه و نه جایی واسه جمع آوری عناصر.

حقیقت این جا هستش که بزرگ ترین دشمن شما در نو منز اسکای، نه نژادای بیگانه، نه حیوانات وحشی و نه کشتیای فضایی دشمن، بلکه اینتوری خودتونه. اما حالا خوبیش اینه می تونین اینونتوری خود رو بزرگ تر کنین.

واسه افزایش تعداد جایگاه های اینونتوری تون باید به دنبال Drop Podا بگردین. اگه خیلی خوش شانس باشین، بعضی از اونا رو همونجوریکه در سطح سیارها جستجو می کنین پیدا می کنین. اما می تونین به دنبال اسکنرای سیگنال بگردین که کنار پایگاه ها اعلب پیدا می شن. این اسکنرا خیلی راحت با نور قرمزی که از خود پخش میکنن قابل شناسایی ان.

اما واسه این که بتونین این اسکنرا رو به کار بی اندازید، باید اول آیتمی به نام Bypass Chip تولید کنین. اینونتوری تون رو باز کنین، روی یکی از خونهای خالی برید و گزینه Craft رو انتخاب کنین. پس از ساخت این آیتم اسکنر رو به کار بی اندازید. می تونین مشخص کنین که این اسکنر سطح سیاره رو واسه پیدا کردن چی اسکن کنه. اگه به دنبال Drop Pod هستین، باید گزینه Shelter رو انتخاب کنین. روی سطح سیاره آیکن Shelter ظاهر می شه. به اون برید و اگه دراپ پادی نیافتید، از اسکنری دیگه واسه پیدا کردن Shelter ای دیگه استفاده کنین. باید این چرخه رو تکرار کنین تا در آخر به دراپ پاد برسین.

در دراپ پاد پیشرفتی واسه لباس تون پیدا می کنین که یکی اندازه اینونتوری لباس تون رو یه واحد زیاد می کنه. اولین پیشرفت مجانیه، اما واسه بقیه اونا باید ۱۰۰۰۰ واحد پول پرداخت کنین. اگه همه کشفیات تون رو با عینک تون آنالیر کنین، خیلی راحت پول خرید این ارتقاا رو بدست میارید.

Be the first to comment

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*