دانلود پایانامه کارشناسی ارشد : بررسی تفاوت حقوق مسلمان با غیر مسلمان در باب مجازات حدود از منظر مذاهب خمسه

دانلود پایانامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :  مطالعه تفاوت حقوق مسلمان با غیر مسلمان در باب مجازات حدود از منظر مذاهب خمسه

تکه ای از متن پایان نامه :

برده­ای جزیه را غیر از از اهل کتاب نمی­پذیری، در حالی که جزیه مجوس را پذیرفته­ای. رسول خدا (ص) در پاسخ طی نامه­ای به اهالی مکه، فرمودند:«مجوس پیامبری داشتند که او را به شهادت رسانیدند و نیز کتاب آسمانی بر آنان نازل شده بود و آن را آتش زدند. پیامبر آنها، کتاب آسمانی را در دوازده هزار پوست گاو بر آنان عرضه نمود (کلینی، 1365، ص 1/161) . روایت دیگری که فقهای امامیه به آن استناد می­کنند، روایت اصبغ­بن نباته می باشد که در آن آمده:

«و فی المحکی عن المحاسن بسنده عن الاصبغ بن نباته، ان علیاً (ع) قال علی المنبر: سلونی قبل ان تفقدونی فقام الیه الأشعث فقال یا امیرالمؤمنین کیف تؤخذ الجزیه من المجوس و لم ینزل علیهم کتاب فقال: بلی یا اشعث قد انزل الله الهیم کتاباً و بعث الیهم نبیّاً»(نجفی،1981 م ، ص 21/229).

امیرالمؤنین حضرت امام علی (ع) بر منبر فرمودند: «از من بپرسید قبل از اینکه مرا از دست بدهید». پس اشعث ایستاد و گفت: یا امیرالمؤمنین، چگونه می­خواهی جزیه بگیری از مجوس در حالی که برای آنها کتابی نازل شده؟ پس حضرت فرمود: بله­ای اشعث، نازل شده بر ایشان کتاب و مبعوث شده بر آنها پیامبر.

و عن امیرالمومنین (ع) ایضاً: المجوس انما الحقوا بالیهود و النصاری فی الجزیه و الدیات، لانه قد کان لهم فیما مضی کتاب (نجفی،1981 م ، ص 21/229) .

و همچنین از امیرالمؤمنین (ع) روایت شده که فرمود: «مجوس ملحق شدند به یهود و نصارا در جزیه و دیه، برای اینکه آنها در گذشته کتاب داشتند». در این باره محقق حلی در شرایع الاسلام گفته می باشد: در اینکه آیا مجوس از اهل کتاب باشد، شبهه می باشد. و صاحب جواهر اذعان می­کند که در میان فقیهان امامیه گروهی آنها را مشرک می­دانند و به عبادت اوثان ملحق کرده­اند و عده­ای آنها را اهل کتاب می­دانند و هر دو گروه ادعای اجماع کرده­اند (نجفی، 1981 م ، ص 21/228) . در این ارتباط اصل سیزدهم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران می­گوید:«ایرانیان زرتشتی، کلیمی و مسیحی، تنها اقلیت­های دینی شناخته می­شوند که در حدود قانون در انجام مراسم دینی خود آزادند و در احوال شخصیه و تعلیمات دینی، بر طبق آیین خود اقدام می­کنند.»

می باشد که نطفه­اش در حال مسلمان بودن یکی از والدینش منعقد شده و حکم وی، آن می باشد که به حسب ظاهر، توبه­اش مقبول نیست؛ گرچه باطناً، علی الاقوی، پذیرفته می­باشد).

امام خمینی (ره) می­فرماید:«مرتد فطری کسی می باشد که یکی از پدر و مادرش در حال انعقاد نطفه او مسلمان باشد، سپس بعد از بلوغش، اظهار اسلام نماید و پس از آن، از اسلام خارج گردد» (خمینی (امام)، 1378 ، ص 2/11)

مرتد فطری، اسلامش ظاهراً قبول نمی­گردد و اگر مرد باشد به قتل می­رسد و زن مرتد فطری به قتل نمی­رسد، بلکه برای ابد زندانی می­گردد و در اوقات نماز زده می­گردد و در معیشت بر او سخت گرفته می­­گردد و توبه­اش قبول می­گردد. پس اگر توبه نماید از زندان بیرون آورده می­گردد (خمینی (امام)، 1378، ص 494) .

 مطالعه تفاوت حقوق مسلمان با غیر مسلمان در باب مجازات حدود از منظر مذاهب خمسه

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

پایان نامه ارشد رشته فقه و مبانی حقوق اسلامی: مطالعه تفاوت حقوق مسلمان با غیر مسلمان در باب مجازات حدود