دانلود پایانامه ارشد در رابطه با : بررسی تغییرات روند بارش سالانه، ماهانه و فصلی در دره سفید رود

دانلود پایانامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :  مطالعه تغییرات روند بارش سالانه، ماهانه و فصلی در دره سفید رود

تکه ای از متن پایان نامه :


۳-۶- شیب

موقعیت جغرافیایی محدوده مورد مطالعه طوری می باشد که طبقات شیب متعددی در آن مشاهده می گردد در شمال و شمال غرب محدوده مورد مطالعه که شهرستانهای رشت، آستانه اشرفیه، شفت و لاهیجان مشاهده می گردد درجه شیب کمتر از یک درصد بوده و محدوده بسیار زیادی از محدوده مورد مطالعه را در بر می‎گیرد. در شرق، جنوب شرق محدوده مورد مطالعه که عمدتاً کوهستانی می باشد و مناطقی مانند رودبار، سیاهکل و جنوب لاهیجان می باشد بعلت کوهستانی بودن دارای طبقات شیب متعددی مانند شیب یک تا سه درصد، سه تا پنج درصد، ۵ تا ۱۰ درصد و الی آخر می باشد. اما بعد از طبقه شیب کمتر از یک درصد درجه شیبی که دارای وسعت زیاد می باشد شیب بالای ۵۰ درصد می باشد که در جنوب و جنوبی محدوده مورد مطالعه مشاهده شده و مناطقی از دهستان رستم آباد جنوبی از بخش مرکزی شهرستان رودبار را در بر رگفته و ییلاقاتی مانند لاکه، دوگاهه، دارستان، سالانسر، و همچنین مناطق جوبن و گنجه و غیره در آن می باشد نقشه شماره    طبقات شیب محدوده مورد مطالعه را نشان می دهد.

 

۳-۷- خاک

خاکهای محدوده مورد مطالعه را بر اساس طبقه بندی به روش فائو به قسمت های زیر طبقه بندی می کنند:

۱-۱: کوههای بسیار مرتفع با قلل تیز و کشیده، متشکل از سنگهای آهکی دولومیت- شن و ماسه سنگ که دارای شیب ۵۰ تا ۱۰۰ درصد بوده و در ارتفاع ۲۰۰۰ تا ۴۰۰۰ متر از سطح دریا دارای خاکهای بسیار کم عمق همراه با بیرون زدگی های سنگی بسیار زیاد و اکثراً بدون پوشش خاکی می باشد. این نوع خاک در جنوب غرب محدوده ی مورد مطالعه بصورت نواری طویل وجود داشته و همچنین شرق شهر رودبار محدوده ی کوچکی را در بر می گیرد.

۳-۱: کوههای جنگلی کم ارتفاع از سلسله جبال البرز تا قلل مدور متشکل از ماسه سنگ و شیل و آهک و عمدتاً توف و سنگهای آذرین و دگرگونی با شیب ۲۵ تا درصد و ارتفاع حداکثر ۸۰۰ متر از سطح دریا که دارای خاکهای اسیدی نیمه عمیق تا عمیق یکنواخت با بافت سنگین می باشد این نوع خاک که مساحت زیادی از محدوده ی مورد مطالعه را در بر می گیرد در مرکز، شرق و جنوب غرب محدوده قرار دارد.

۴-۱: کوههای کم ارتفاع مرتفع با فرسایش و فرورفتگی های بسیار زیاد متشکل از مارنهای گچی و آهکی، نمکی و ماسه سنگ با شیب ۳۰ تا ۸۰ درصد که دارای خاکهای کم عمق با بافت متوسط تا سنگین بر روی مواد مارنی که در غرب شهر رودبار محدوده بسیار کمی را پوشش داده می باشد.

۵-۱: کوههای جنگلی مرتفع از سلسله جبال البرز با قلل تیز مشتکل از سنگ های آهکی – شیل و توف و سنگهای آذرین و دگرگونی با شیب ۵۰ تا بیش از ۱۰۰ درصد که ارتفاع ۳۰۰ تا ۲۵۰۰ متر از سطح دریا را بسیار زیادی از محدوده ی مورد مطالعه را در شمال و شمال شرق شهرداری رشت، خمام و کوچصفهان و آستانه را در بر می گیرد.

۲-۵: قسمتهای پایینی دشتهای رسوبی رودخانه سفیدرود همراه با اراضی طشتکی نسبتاً مسطح تا مقعر با شیب کمتر از ۵/۰ درصد که دارای خاکهای عمیق برنج زار با بافت سنگین و همراه با منقوطه های رنگی بوده و در شمال و شمال غرب محدوده ی مورد مطالعه مساحت زیادی را در بر می گیرد.

۳-۵: رسوبات قدیمی حاشیه رودخانه سفیدرود با شیب نسبتاً ملایم و مقدار کمی پستی و بلندی با شیب عمومی حدود یک درصد و شیب جانبی ۱ تا ۲ درصد بوده و دارای خاک های عمیق برنجزار با بافت متوسط تا سنگین همراه با مقداری منقوطه های رنگی بوده و در شرق محدوده مورد مطالعه و شمال شهر لاهیجان مساحتی را در بر می گیرد.

۱-۶: دشت های پست ساحلی و اراضی پست تقریباً مسطح تا مقعر با شیب کمتر از ۵/۰ درصد که دارای خاکهای عمیق بافت سنگین با مقدار زیادی مواد آلی همراه با ماسه های ساحلی بوده و در شمال محدوده‎ی مورد مطالعه و در حاشیه ساحل کیاشهر و شمال شرقی شهرستان لاهیجان مشاهده می گردد.

۲-۶: اراضی پست مسطح تا مقعر و اراضی طشتکی که از رسوبات قدیمی سفیدرود به وجودآمده و دارای شیب ۵/۰ تا ۲ درصد بوده و دارای خاکهای عمیق با بافت بسیار سنگین و مقدار زیادی مواد آلی می باشد این نوع خاک در شمال و شمال شرق محدوده مورد مطالعه مشاهده می گردد.

 مطالعه تغییرات روند بارش سالانه، ماهانه و فصلی در دره سفید رود

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه