دانلود پایانامه ارشد با عنوان : بررسی تغییر حسابرس از دیدگاه حاکمیت شرکتی در بورس اوراق بهادار تهران

دانلود پایانامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :  مطالعه تغییر حسابرس از دیدگاه حاکمیت شرکتی در بورس اوراق بهادار تهران

تکه ای از متن پایان نامه :

 

 

اصل دوم- حقوق سهامداران عمده و جزء: اصول حاکمیت شرکتی بایستی از حقوق تمامی سهامداران طرفداری کند. برای دستیابی به این هدف، در نظر داشتن یکسری نکات ضروری می باشد:

  1. حقوق اولیه سهامدار عبارت می باشد از وجود نظام ثابت مالکیت، امکان نقل و انتقال سهام، دریافت اطلاعات دوره­ای شرکت سرمایه­پذیر، امکان اظهارنظر و حق رأی در مجامع عمومی، امکان انتخاب و تغییر اعضای هیأت مدیره و سهیم بودن در سود شرکت.
  2. سهامداران حق دارند به طور کامل از اطلاعات و تصمیماتی که تأثیر بنیادی در شرایط و سودآوری شرکت دارند، مطلع شوند. این اطلاعات در برگیرنده اصلاحات در اساسنامه شرکت، افزایش سرمایه و معاملات سهام و تغییرات اساسی در دارایی­های شرکت می باشد که می­تواند در فروش و سودآوری شرکت مؤثر باشد.
  3. سهامداران بایستی امکان شرکت و رأی دادن در مجامع عمومی را داشته باشند که در این ارتباط بایستی زمان و مکان و دستورات جلسه پیش از مجمع به اطلاع سهامداران برسد، به سهامداران بایستی فرصت سئوال از هیأت مدیره در ارتباط با گزارش حسابرسی و عملکرد هیأت مدیره داده گردد، تصمیم­گیری در مورد پاداش و حق حضور هیأت مدیره بایستی به تصویب اکثریت سهامداران برسد و حق رأی سهامداران به صورت حضوری یا واگذاری حق رأی بایستی محفوظ باشد.

اصل سوم- رفتار یکسان با سهامداران: حاکمیت شرکتی بایستی به نحوی باشد که با تمامی سهامداران نظیر سهامداران جزء و خارجی، مانند سهامداران عمده برخورد گردد. همچنین تمام سهامداران می­توانند در صورت تجاوز به حقوق آنها نسبت به جبران خسارت خود اقدام کنند در این ارتباط، معاملات بر اساس اطلاعات نهایی و معاملات شخصی که می­تواند حقوق سهامداران دیگر را تضییع کند، ممنوع می باشد. هم چنین معاملات با اشخاص و شرکت­های وابسته بایستی افشاء گردد.

اصل چهارم- تأثیر کارمندان در حاکمیت شرکتی: اصول حاکمیت شرکتی بایستی حقوق قانونی کارمندان را بر اساس قراردادهای متقابل به رسمیت بشناسد و همکاری پویا بین شرکت و کارمندان را به مقصود ایجاد ثروت، شغل و بهبود وضع مالی شرکت ترویج کند. در این ارتباط کارمندان بایستی بتوانند به عملکرد غیر قانونی هیأت مدیره اعتراض کنند و این موضوع نباید موقعیت آنها را تهدید کند.

اصل پنجم- شفافیت در افشای اطلاعات: شرکت­ها بایستی اطلاعات مالی و عملکرد هیأت مدیره را به صورت دوره­ای در اختیار سهامداران قرار دهند. این افشای اطلاعات بایستی در برگیرنده صورت­های مالی، فعالیت شرکت و تغییرات ترکیب سهامداران باشد. این اطلاعات بایستی بر اساس استانداردهای حسابداری و مالی تهیه گردد. هم چنین حسابرسی سالیانه بایستی توسط حسابرس مستقل تهیه و در اختیار سهامداران و ذینفعان قرار داده گردد. حسایرسان مستقل بایستی توسط سهامداران انتخاب شوند.

اصل ششم- مسئولیت­های هیأت مدیره: اصول حاکمیت شرکتی بایستی نحوه مدیریت شرکت، نظارت بر فعالیت اعضاء و مسئولیت­پذیری اعضای هیأت مدیره را تبیین کند. هیأت مدیره بایستی تمام کوشش خود را در راستای تعالی شرکت انجام دهد. تصمیم­های آنها نیز بایستی به گونه­ای باشد که حقوق همه سهامداران حفظ گردد. همچنین هیأت مدیره بایستی راهبردهای شرکت­ها را مدنظر داشته و نسبت به بازبینی آنها اقدام کنند. این اصول برنامه­های آتی ریسک­پذیری، تهیه بودجه سنواتی، ساز و کارهای نظارتی و نحوه اداره سرمایه­های شرکت را در بر میگیرد. هم چنین پس از ابلاغ اعضای هیأت مدیره و ابلاغ حکم،

 مطالعه تغییر حسابرس از دیدگاه حاکمیت شرکتی در بورس اوراق بهادار تهران

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

پایان نامه ارشد رشته حسابداری : مطالعه تغییر حسابرس از دیدگاه حاکمیت شرکتی