دانلود پایانامه ارشد با عنوان : بررسی تغییرات روند بارش سالانه، ماهانه و فصلی در دره سفید رود

Checklist and pen

دانلود پایانامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :  مطالعه تغییرات روند بارش سالانه، ماهانه و فصلی در دره سفید رود

تکه ای از متن پایان نامه :

جدول 3-14- توزیع/ (درصد) ماهانه و فصلی آب سفیدرود

ماهمهرآبانآذردیبهمناسفندفروردیناردیبهشتخردادتیرمردادشهریور
سفیدرود2445611262511411
رژیم طبیعیپاییز 10زمستان22بهار 62تابستان 6 
سفیدرود355557162013975
پایاب سدپاییز13زمستان 17بهار 49تابستان 21 

 

تجربیات طولانی و مشاهدات مستقیم نشان داده می باشد که ذخایر برفی زیر ارتفاعات 2000 متری از سطح دریاهای آزاد به فاصله چند روز تصعید و تبخیر شده و بدون اینکه در جریان سطحی اثر گذارد از بین می‎رود، لذا ذخائر برفی مطمئنی برای پیش بینی میزان آب سال نمی تواند باشد، اما اگر برف ارتفاعات پایین همزمان با بارندگی های بهاره ذوب گردد سیلابهایی با دامنه بزرگ جاری خواهد گردید.

 

3-5- حوزه های آبخیز سفیدرود گیلان

دره سفیدرود به منزله دالانی می باشد که بخشی از ساحل جنوبی دریای خزر یعنی گیلان را، که منطقه ای مرطوب با فشار زیاد می باشد از طریق دره قزل اوزن و شاهرود و یوزباشی چای به منطقه کم رطوبت و کم فشار فلات مرکزی ایران مرتبط می سازد. ظاهراً به نظر می رسد که وجود این ارتباط، که مهمترین نشانه آن باد مستمر و شدید این دره یعنی «باد منجیل» می باشد، بایستی سبب بالا رفتن رطوبت در فلات مرکزی یا حداقل در بخشی از اراضی فلات مرکزی نزدیک به بخش میانی سفیدرود گردد، اما واقعیت خلاف آن را نشان می دهد بدین معنی که خشکی از طریق دره مذکور به داخل گیلان کشیده شده و تا حدود رستم آباد و امامزاده هاشم تأثیر گذاشته می باشد. از منجیل تا آستانه از ارتفاعات مشرف به دره و بستر سفیدرود تعدادی رودخانه و جویبار وارد مسیر اصلی سفیدرود می گردد. آبدهی این رودهای فرعی در پایاب سد سفیدرود به نسبت دوری از گیلان در امتداد دره سفیدرود کاهش می یابد.

این رودها زیرا در فاصله کوتاهی از سرچشمه به سفیدرود می رسند اغلب تندآب هستند و مخروط افکنه‎های نسبتاً قابل ملاحظه ای در محل رود به داخل سفیدرود به وجود آورده اند. آب این رودها در تابستان به مصرف آبیاری اراضی مزروعی طرفین رود، در ناحیه مخروط افکنه و در داخل بستر بزرگ سفیدرود (لات)، می رسد. موج های سیلابی بهاره و پاییزه این رودخانه، به ویژه بعد از احداث سد زیاد و تا حدودی هم یکنواخت می باشد. همه سطح حوزه آبخیز آن دارای پوشش متراکم گیاهی و جنگلی می باشد. دبی مخصوص آن حدود 20 لیتر ثانیه در کیلومتر مربع می باشد.

رود زیلیکی: یکی از رودهای مهم حوزه گیلان می باشد که از پای قله «درفک» سرچشمه می گیرد و به سفیدرود می پیوندد. وسعت حوزه آبخیز آن تا پای ده شربیجار حدود 233 کیلومتر مربع و طول بزرگترین شاخه آن 31 کیلومتر می باشد. حداکثر ارتفاع در حوزه آن 2700 متر می باشد. شاخه جنوبی این رود در دره سنگی عمیقی جریان دارد ارتفاعات پایین و متوسط این حوزه پوشید از جنگل می باشد و ارتفاع بالای شاخه شمالی آن منتهی به مراتع سبز و خرم پای درفک می گردد. در فاصله اندکی از محل پیوستن به سفیدرود، منطقه مخروط افکنه آن شروع می گردد. فعالیت زیاد مخروط افکنه این رود تا حدودی در انحراف مسیر سفیدرود به سمت مغرب مؤثر بوده می باشد. دهانه آبگیر نهرهای «گله رود» و «حاتم جو»، تنها آبگیرهای سنتی که بعد از ایجاد تأسیسات زیربنایی آبیاری تاکنون باقی مانده می باشد، در سمت چپ سفیدرود و در مقابل محل اتصال زیلیکی به سفیدرود قرار دارد، این ناحیه امام زاده هاشم (شاه عباسی) از نقاطی که خطر انحراف کلی سفیدرود در آنجا بیش از هر نقطه دیگر می باشد. دبی مخصوص این رود 26 لیتر ثانیه در کیلومتر مربع می باشد.

رود دیسام: دیسام از ارتفاعات 1428 متری مشرق سد سنگر سرچشمه می گیرد طول بلندترین شاخه آن 22 کیلومتر می باشد. این رود از زیر تأسیسات آبیاری دیسام بزرگ عبور می نماید و در فصل آبیاری در این ناحیه هر ثانیه حدود 40 متر مکعب آب سفیدرود از کانال سمت راست سد سنگر به داخل آن ریخته می گردد. کمی بالاتر از محل اتصال آن به سفیدرود برای منحرف

 مطالعه تغییرات روند بارش سالانه، ماهانه و فصلی در دره سفید رود

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه