بررسی تناسب در آیات و سور در تفسیر المیزان و فی ظلال القرآن – دانلود پایانامه ارشد

دانلود پایانامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :  مطالعه تناسب در آیات و سور در تفسیر المیزان و فی ظلال القرآن

تکه ای از متن پایان نامه :

در پاسخ می‌توان گفت که: علاوه بر مورد فوق از آنجایی که علم تناسب، علمی‌می باشد پر جاذبه و دل انگیز و همراه با نکات قرآن شناختی و تفسیری، اما بنا به دلایلی بحث از آن ضروری می‌نماید. مانند:

 

 

  • ردّ اتّهام و شبهه تحریف و جابجایی آیات قرآن

مانند سیوطی معتقد می باشد فایده بحث مناسبت عبارت می باشد از: اجزای کلام را دست به گردن یکدیگر قرار دادن تا ارتباط میان آنها قوی گردد و تالیف اجزای سخن همانند ساختمانی محکم که ‌اجزای آن متناسب می باشد، گردد.[1]

سعید حوی اثبات بعضی نظریات علوم قرآنی، مانند توقیفی بودن ترتیب سوره‌ها را از فواید آن دانسته‌می باشد. [2]ودیگری نیز معتقد می باشد که علم مناسبت وکشف ارتباط آیات در بسیاری موارد مفسّر را از پرداختن به سبب نزول بی نیاز خواهد نمود.[3] و اما دیگرفوایدی که برای این علم برشمرده‌اند را بطور اختصار‌اشاره می‌کنیم:

 

 

  • کمک به فهم قرآن و تفسیر

نخستین و شاید مهمترین فایده علم مناسبت کمک به فهم قرآن و تفسیر آن می باشد مفسرانی که به ‌این علم

توجه نموده‌اند دارای بینش و بصیرت قوی‌تر و قدرت فهم بیشتری در خصوص آیات قرآن شده و تفسیری روشن و جذّاب از قرآن ارائه داده‌اند مانند ‌آنها می‌توان به علامه طباطبائی در تفسیر المیزان و سید قطب در فی ظلال القرآن و…. اشاره نمود. این بحث به مخاطب بینش و روشنی می‌بخشد و او را در شناخت نکته‌ها و ظرافت‌های تفسیری و دریافت گونه‌ای از اسرار قرآن، کارآمد می‌سازد، به گونه‌ای که در صورت دارا بودن مقدّمات و شرایط فهم قرآن، با اندکی تدبّر در هنگام خواندن قرآن، تصویری زیبا و متناسب از آیات، به دست خواهد آورد.

تفسیر سوره و مجموعه‌نگری به‌ایات آن، دریچه‌ای دیگر از تفسیر قرآن می باشد که در پرتو آن، آثار ارزشمندی در زمینه تفسیر و علوم قرآن پدید آمده‌می باشد. این نوع تفسیر و نیز تفسیر موضوعی، پیوندی استوار با بحث تناسب دارد[4]

.[1]سیوطی،جلال الدین، الاتقان،پیشین، ج 2، ص342

[2]. سعید حوی، الاساس فی التفسیر، پیشین،، ج1 ص 25

[3]. صبحی صالح، پیشین، ص 157.

[4]. مصطفی مسلم، پیشین، ص 655

 مطالعه تناسب در آیات و سور در تفسیر المیزان و فی ظلال القرآن

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

دانلود پایان نامه ارشد : مطالعه تناسب در آیات و سور در تفسیر المیزان و فی ظلال القرآن