بررسی تقابل الهیات مسیحی با آیین گنوسی – دانلود

دانلود پایانامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :  مطالعه تقابل الهیات مسیحی با آیین گنوسی

تکه ای از متن پایان نامه :

به صورت عقیده­ای رایج ظاهر نشد. اما گرایش سوم به اساس فکر مسیحیت در کلیسای کاتولیک روم و کلیسای ارتودکس شرقی تبدیل گردید[1].

 

نجات­شناسی از دید آباء کلیسا

گویی در قرن­های اولیۀ میلادی این عقیده رایج بود که فرشتگان روح متوفی را به حضور خدا می­برند و خداوند بر اساس اعمال آنها جایگاه میانی (برزخ) را برای ارواح اختصاص می­دهد. بعضی نویسندگان مانند ترتولیانوس و ایرنائوس این جایگاه میانه را بخشی از هادس می­دانستند. از طرفی دیگر بعضی ظاهراً به تأثیر از عقیده نزول مسیح به هادس برای رهایی ارواح، به این دیدگاه روی آوردند که ارواح نیکوکاران به جایی به نام بهشت (paradise) صعود خواهند نمود. این تصور در نزد ایگناتیوس و سیپریانوس به چشم می­خورد. ترتولیانوس بر این نظر بود که غیر از شهدا هیچ­کس به بهشت نخواهد رفت، به نظر می­رسد ایرنائوس و یوستینوس نیز چنین تصوری داشتند. در این دوره فقط به طور پراکنده اعتقادی مبنی بر تطهیر مردگان در برزخ وجود داشت، اما بعدها آگوستین آن را بسط داد. او می­گفت بعضی مؤمنان به وسیلۀ آتش از اعمال شریرانه و گناهان خویش تطهیر خواهند گردید[2].

 

و لاکتانتوس(Lactantius) معتقد بود که 200 سال دیگر جهان به پایان می­رسد. دیدگاه دیگر این بود که جهان در سال 195 میلادی پایان می­یابد. با در نظر داشتن این واقعیت که چنین برداشت هزاره­گرایی در عهد جدید پیدا نمود نمی­گردد و همچنین از آنجا که مسیح بازگشت خود را با برقراری ملکوت زمینی پیوند نزده می باشد، پدران کلیسا با مشکل سختی مواجه بودند. اما گویی این تصور متأثر از سنت یهودیت بوده می باشد. بعضی پدران کلیسا مانند ترتولیانوس کوشش کردند تفسیری روحانی و نمادین از این دیدگاه به دست دهند اما به توفیقات چندان قابل­توجهی دست نیافتند؛ زیرا قدیسان هیکل جسمانی داشتند نه روحانی[3].

[1]. مجتبایی، همان.

[2]. Macculloch, Ibid, pp. 387-388

[3]. Macculloch Ibid, P. 388.

 مطالعه تقابل الهیات مسیحی با آیین گنوسی

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

دانلود پایان نامه ارشد: مطالعه تقابل الهیات مسیحی با آیین گنوسی