بررسی تقابل الهیات مسیحی با آیین گنوسی – دانلود پایانامه ارشد

دانلود پایانامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :  مطالعه تقابل الهیات مسیحی با آیین گنوسی

تکه ای از متن پایان نامه :

بر اساس آموزه­های کتاب مقدس بشر متشکل از دو جزء روح و جسم می باشد که هر دو این­ها را خداوند آفرید. از آنجا که هر دو آفریدۀ خداوند هستند بین آنها از نظر شأن و منزلت تفاوتی وجود ندارد؛ یعنی جسم به عنوان عنصر شیطانی پست و حقیر شمرده نمی­گردد. در بعضی آیات روح و جان به جای یکدیگر به کار رفته­اند (پیدایش، 9: 7، 19: 17، 19: 19، 25: 8؛ مزامیر، 42: 6). البته در تعدادی دیگر از آیات به سه جزء بدن، جان و روح اهریمن نمی­داند. جسم و روح را خداوند آفریده می باشد، حتی مسیح برای نجات بشر­ها متجسد گردید (رومیان، 5: 8، 21).

پولس در بحث نجات پایبندی به شریعت یهودی را عامل رستگاری نمی­داند. در نگاه او شریعت یهود بشر­ها را محدود می­کند و هم باعث می­گردد که بشر همین جهان را هدف نهایی خود تلقی کند و این گناه می باشد. در نتیجه او مسیح را عامل نجات توصیف می­کند و در این ارتباط باورهای یهودی خود را با عقاید یونانی­مآبی جمع نمود و جمع­بندی جدیدی ارائه داد[1]. در نزد پولس مسیح، مسیح الهی می باشد که برای نجات بشر­ها قربانی شده می باشد. او موجودی الهی و پسر خدا و خالق جهان می باشد. مسیح به خاطر نجات ­بشر­ها متجسد و در نهایت مصلوب گردید. مسیح مظهر خدای غیرقابل رؤیت می باشد (دوم قرنتیان، 4: 4؛ کولسیان، 1: 15).

این نوشته را هم بخوانید :
بررسی تغییرات روند بارش سالانه، ماهانه و فصلی در دره سفید رود - پایانامه ارشد

زنان

در صدر مسیحیت زنان نمی­توانستند به مقام کشیشی و اسقفی برسند؛ زیرا عیسی هیچ زنی را به عنوان رسول انتخاب نکرد. عیسی با حکم ممنوعیت طلاق به بهبودی وضعیت زنان کمک شایانی نمود؛ در نتیجه آنان می­توانستند به جاهای مختلف رفته و به تبلیغ مسیحیت[1]. ایلخانی، محمد، «پولس»، ص398؛ همو، تاریخ فلسفه در قرون وسطی و رنسانس، ص18.

 مطالعه تقابل الهیات مسیحی با آیین گنوسی

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

دانلود پایان نامه ارشد: مطالعه تقابل الهیات مسیحی با آیین گنوسی