بررسی تقابل الهیات مسیحی با آیین گنوسی- پایانامه

دانلود پایانامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :  مطالعه تقابل الهیات مسیحی با آیین گنوسی

تکه ای از متن پایان نامه :

 

تاتیانوس(110-172م)

او بر این باور بود که بعد از نابودی نهایی، رستاخیز اجسام به وقوع خواهد پیوست. در آن روز خود خداوند داوری خواهد نمود. در ادامه می­گوید هر چند دیگران به خاطر این عقیده ما را سرزنش می­کنند، اما همچنان که همۀ ما بشر­ها قبل از خلقت هیچ وجودی نداشتیم و از عدم به وجود آمدیم، پس از مرگ نیز زنده شدن ما چنین خواهد بود. تاتیانوس نیز به آتش در آن روز اشاره می­کند؛ یعنی کل جهان در آتش خواهد سوخت[1].

 

پولیکارپوس

پولیکارپوس هر­چند توضیحات مفصلی راجع به رستاخیز ندارد، با این حال کسانی را که به رستاخیز و داوری باور ندارند، نخست­زادۀ شیطان معرفی می­کند. در جایی دیگر، از رستاخیز جسم و روح ذکری به میان می­آورد و از خدا می­خواهد جسم و روح او در روز نهایی زندگی جاویدان داشته باشند[2].

 

آثناگوراس(177م)

مخالفان آثناگوراس منکر رستاخیز جسمانی بودند، پس او در پی اثبات این عقیده برآمده و رسالۀ مستقلی را به این موضوع اختصاص داده می باشد. استدلال وی این می باشد همچنان که خداوند بشر­ها را از عدم به وجود آورد، به همین ترتیب قادر خواهد بود آنان را دوباره از نیستی زنده کند؛ به عبارتی، وقتی همۀ بشر­ها پس از مرگ به عدم تبدیل شدند، خداوند دوباره قادر خواهد بود به راحتی آنها را زنده کند. او گاه به گونه­ای صحبت می­کند که گویی معتقد بوده می باشد در روز نهایی بشر­ها با جسم متفاوتی زنده خواهند گردید و تأکید می­کند که[1]. Tatian, Addres To The Greeks, Chap.VI( 6).

[2]. Polycarp, Epistle Of Polycarp To The Philippians, Chap. VII(7), XIV(16).

 مطالعه تقابل الهیات مسیحی با آیین گنوسی

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

دانلود پایان نامه ارشد: مطالعه تقابل الهیات مسیحی با آیین گنوسی